O'zbekistonning o'rta shaharlarini rivojlantirishga - $100 mln
Xalqaro tiklanish va taraqqiyot banki “O'rta shaharlarni kompleks rivojlantirish” dastlabki loyihasini amalga oshirish uchun 100 mln AQSH dollari ajratadi.
Qarzni so'ndirish muddati – 30 yil, jumladan 5 yillik imtiyozli davr. Davlatimizning loyihaga hissasi soliq va bojxona imtiyozlari, shuningdek, ko'chib o'tish bo'yicha xarajatlarni qoplash ko'rinishida ekv. 24,12 mln AQSH dollarini tashkil etadi.
Loyiha doirasidagi tajriba-sinov shaharlari - Yangiyo'l (Toshkent viloyati), Kogon (Buxoro viloyati) va Chortoq (Namangan viloyati). Amalga oshiriladigan chora-tadbirlar va ishga tushiriladigan ob'ektlar “Yo'l xaritasi”da ko'rsatilgan (e'lon qilinmagan, tahr.).
Loyihani amalga oshirish uchun maxsus ishchi guruhi tashkil etildi. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi Toshkent shahrida loyihani amalga oshirish bo'yicha bosh guruhni va tajriba-sinov shaharlarida loyihani amalga oshirish bo'yicha hududiy guruhlarni tashkil etadi. Idora Jahon bankining ijtimoiy va ekologik himoyalash tamoyillarini hisobga olgan holda, loyiha komponentlarini amalga oshirish va moliyalashtirish jadvalida ehtimoliy o'zgarishlar yuz berishi munosabati bilan ishlarni tashkil etishda hadli yondashuvni ta'minlaydi.
Loyihani amalga oshirish davrida quyidagilar:
- belgilangan tartibda shakllantiriladigan ro'yxatlarga muvofiq olib kiriladigan tovarlar (xarid qilinadigan ishlar, xizmatlar) va transport vositalari, jihozlar, texnologiyalar va materiallar – bojxona to'lovlaridan (bojxona yig'imlaridan tashqari), shu jumladan, ular “vaqtinchalik chetdan olib kelish” bojxona rejimida rasmiylashtirilganda – davriy bojxona to'lovlaridan, shuningdek, avtotransport yig'imlaridan;
- yuridik shaxslar-norezidentlar – yuridik shaxslardan olinadigan foyda solig'ini to'lashdan;
- jismoniy shaxslar-norezidentlar – jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig'ini to'lashdan ozod etiladi.

На развитие средних городов Узбекистана – $100 млн
Международный банк реконструкции и развития выделит 100 млн долларов США на реализацию рамочного проекта «Комплексное развитие средних городов».
Срок погашения займа – 30 лет, включая 5-летний льготный период. Вклад нашего государства в проект составляет в экв. 24,12 млн долларов США в виде налоговых и таможенных льгот, а также покрытия расходов по переселению.
Пилотные города в рамках проекта – Янгиюль (Ташкентская область), Каган (Бухарская область) и Чартак (Наманганская область). Реализуемые мероприятия и объекты, вводимые в эксплуатацию, указаны в «Дорожной карте» (не опубликованаред.).
Для реализации проекта создана специальная рабочая группа. Министерство инвестиций и внешней торговли создаст головную группу реализации проекта в Ташкенте и региональные группы в пилотных городах. Ведомство обеспечит при организации работ рамочный подход в связи с возможными изменениями в графике реализации и финансирования компонентов проекта с учетом принципов социальной и экологической защиты Всемирного банка.
На период реализации проекта освобождаются:
• ввозимые товары (приобретаемые работы, услуги) и транспортные средства, оборудование, технологии и материалы – от таможенных платежей (за исключением таможенных сборов), в том числе от периодических таможенных платежей при их оформлении в таможенный режим «временного ввоза», по перечням, формируемым в установленном порядке, а также автотранспортных сборов;