2020 yil 1 martga qadar tadbirkorlikni rivojlanganlik darajasi ko'rsatkichlarini hisoblash va baholash bo'yicha «BUSINESS INDICATOR» avtomatlashtirilgan onlayn axborot tizimi ishga tushiriladi.
Ushbu tizimni ishlab chiqish, unga texnik xizmat ko'rsatish yuzasidan, istisno tariqasida, tender (tanlov) savdolarini o'tkazmasdan eng yaxshi takliflarni saralab olish yo'li bilan shartnoma tuziladi.
Qaror bilan respublika hududlarida tadbirkorlikning rivojlanganlik darajasini baholash tartibi to'g'risida nizom tasdiqlandi.
Nizomga ko'ra, baholash yarim yillik va yil yakuni bo'yicha o'tkaziladi.
Baholash natijasida Qoraqalpog'iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar, shuningdek tuman va shaharlar reytingi tuziladi, reytingda yuqori ko'rsatkichlarga ega hududdagi tashkilotlar, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari boshqaruv xodimlari moddiy rag'batlantiriladi.

Регионы оценят по уровню развития предпринимательства
С 1 марта 2020 года в регионах Узбекистана вводится автоматизированная онлайн-система Business Indicator для расчета и оценки показателей развития предпринимательства. Постановление об этом 8 января утвердил Кабинет Министров.
Разработчика системы выберут путем отбора лучших предложений без проведения тендерных торгов.
Оценка будет проводиться Министерством экономики и промышленности и Министерством юстиции по итогам полугодия и года.На основе оценки будет составляться рейтинг Каракалпакстана, областей и Ташкента, а также районов и городов.
Управленческие кадры организаций и местных исполнительных органов власти и организации региона, набравшие высокие показатели в рейтинге, планируется поощрять финансово.