Tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi farovonligini oshirish bo‘yicha yangi tashabbuslar ilgari surildi
Prezident Shavkat Mirziyoev iqtisodiyot sohasidagi vazifalarga to‘xtalar ekan, biznes muhitini yanada yaxshilash eng muhim masalalardan biri bo‘lib qolishini ta'kidladi:
“Jahon bankining “Biznes yuritish” reytingida, eng yaxshi 50 ta mamlakat qatoriga kirish bo‘yicha barcha tashkiliy-huquqiy chora-tadbirlarni qabul qildik.
Hukumat ushbu tadbirlarning amaliy ijrosini samarali tashkil etishi zarur.
Yaqinda qabul qilingan yangi Soliq kodeksiga muvofiq, bu yildan boshlab ko‘plab yangiliklar amaliyotga joriy etilmoqda.
Jumladan, soliq turlari 13 tadan 9 taga kamaytirildi. Soliqlarni to‘lash muddatini uzaytirish yoki bo‘lib-bo‘lib to‘lashga ruxsat berish bo‘yicha, yengillashtirilgan mexanizmlar kiritildi.
Birinchi marta tadbirkorlarga ichki bozorda sotgan mahsuloti bo‘yicha qo‘shilgan qiymat solig‘ining bir qismini qaytarish tartibi joriy etilmoqda.
Hozirgacha bu tartib faqat mahsulot eksport qilinganda qo‘llanar edi. Buning hisobidan tadbirkorlar ixtiyorida 3,4 trillion so‘m yoki o‘tgan yilga nisbatan 2,5 barobar ko‘p mablag‘ qoladi.
Endi tadbirkor tomonidan to‘langan ortiqcha soliq o‘z muddatida qaytarilmasa, unga Markaziy bankning asosiy stavkasi bo‘yicha byudjetdan foiz to‘lanadi.
Buning ahamiyatini mana shu zalda o‘tirgan va “oynai jahon” orqali mening so‘zlarimni eshitayotgan tadbirkorlar, o‘ylaymanki, hammadan ko‘ra yaxshi tushunadi.
Soliq kodeksi normalarini har bir soliq xodimi, tadbirkorlar va soliq to‘lovchilar puxta o‘zlashtirishi, buning uchun ularni muntazam ravishda o‘qitish zarur.
Soliq xizmati xodimlari dunyoqarashini tubdan o‘zgartirish va malakali kadrlarni tayyorlash maqsadida Davlat soliq qo‘mitasi qoshida Fiskal institutini tashkil etishni taklif qilaman.
Bu jarayonga katta tajribaga ega nufuzli xorijiy ekspertlarni jalb qilish zarur.
Shu bilan birga, tadbirkorlarni ko‘p qiynaydigan soha – lisenziyalash va ruxsatnomalar berish tartiblarini jiddiy o‘zgartiramiz.
Ochiq aytish kerak, mavjud 280 ga yaqin lisenziya va ruxsatnomalar orasida, faoliyat turlari hisobini yuritish, mablag‘ undirish yoki shunchaki “nazorat qilish” uchun joriy qilinganlari ham bor.
Bu esa tadbirkorlarning haqli e'tirozlariga sabab bo‘lmoqda.
Shu sababli Adliya vazirligi, Savdo-sanoat palatasi, Biznes-ombudsman 2020 yil 1 martga qadar lisenziya va ruxsatnomalar berish asoslarini tubdan qayta ko‘rib chiqib, ularning sonini kamida 2, bo‘lmasa, 3 barobarga qisqartirish bo‘yicha aniq taklif kiritsin.
Shuningdek, “Kichik va o‘rta biznes to‘g‘risida”gi qonun loyihasini ishlab chiqish zarur.
Unda kichik va o‘rta biznes mezonlari hamda bu soha vakillarini rag‘batlantirish mexanizmlari nazarda tutilishi kerak.
Bu yil har bir hududda tadbirkorlarga yer uchastkalariga oid ma'lumotlarni ochiq va haqqoniy yetkazish bo‘yicha yangi tizim joriy etamiz.
Unga ko‘ra, tadbirkorning faoliyat yuritishi uchun zarur bo‘lgan bo‘sh yer maydonlari, bino va inshootlar, ularning qiymati va shartlari haqidagi to‘liq xaritani istalgan vaqt va hududda “onlayn” tarzda olish imkoniyati yaratiladi.
Xabaringiz bor, bundan 2 yil oldin korxonalarning moliya-xo‘jalik faoliyatini tekshirishga nisbatan e'lon qilingan moratoriy muddati tugadi.
Lekin, bu yana eski usulda yoppasiga tekshir-tekshirlarni boshlab yuborish mumkin, degani emas.
Kimgadir bu yoqadimi-yoqmaydimi, biz bunga yo‘l qo‘ymaymiz. Barcha nazorat idoralari rahbarlari shuni qulog‘iga yaxshilab quyib olsin.
2020 yil birinchi chorakda ilg‘or tajribalar asosida, barcha darajadagi nazorat qiluvchi idoralarda yangi zamonaviy tizim joriy etilishi shart.
Bu orqali har bir korxona va tadbirkor bo‘yicha alohida-alohida ishlab, ularning qonuniy faoliyat yuritishini ta'minlash, tekshirishni esa eng so‘nggi favqulodda chora sifatida adolatli o‘tkazish lozim.
Mazkur masala yuzasidan, nazorat idoralarining rahbarlari parlament oldida har chorakda shaxsan hisobot berib boradi.
Bankrotlik borasidagi hozirgi tartib-tamoyillar korxonalarni tugatish va mol-mulkdan tushgan mablag‘lar hisobidan, qarzlarni qoplashni nazarda tutadi.
Shuning uchun, so‘nggi 3 yilda atigi 3 ta korxonada sanasiya qo‘llanilgan, xolos.
Endi bunday qoidadan butunlay voz kechib, to‘lovga qobiliyatsiz korxonalarni eng ilg‘or xorijiy tajriba asosida sog‘lomlashtirish bo‘yicha yangi tizim joriy etamiz.
Tadbirkorlar huquqlarini ta'minlashda Oliy Majlisning ikkala palatasi ham ta'sirchan parlament nazoratini yo‘lga qo‘yishi zarur.
Tadbirkorlik sohasida ijtimoiy xavfi katta bo‘lmagan ayrim jinoyat turlarini jinoyat toifasidan chiqarish siyosatini izchil davom ettirishimiz lozim.
Jumladan, soxta tadbirkorlik, raqobatchi obro‘sini tushirish kabi qilmishlar uchun jinoiy javobgarlik bekor qilinadi.
Shuningdek, bojxona qonun hujjatlarini buzish jinoyatini birinchi marta sodir etgan, lekin to‘lovlarni to‘lagan shaxslarni, jinoiy javobgarlikdan ozod qilish kerak.
Yuridik shaxs bo‘lgan tadbirkorlik sub'ekti a'zolariga “jinoiy uyushma” degan ayblov qo‘yib, ularga og‘ir jazo tayinlash kabi allaqachon umrini o‘tab bo‘lgan tartiblarni bekor qilish vaqti yetdi.
Buning oqibatida yuzlab tadbirkorlar qanchadan-qancha aziyat chekib, moddiy zarar ko‘rayotganlarini inobatga olsak, bu o‘zgarishlarning qanday katta ahamiyatga ega ekani yaqqol ayon bo‘ladi.
Oliy sud, Bosh prokuratura, Biznes-ombudsman, Savdo-sanoat palatasi, Adliya vazirligi 2020 yil 1 aprelgacha ana shu masalalar bo‘yicha tegishli qonun loyihasini puxta ishlab chiqishi lozim.
Yettinchidan, iqtisodiyotimiz rivojini, aholi bandligi va daromadlari o‘sishini ta'minlaydigan eng muhim sohalardan biri bo‘lgan qishloq xo‘jaligini strategik yondashuvlar asosida taraqqiy ettirish zarur.
Tarmoqdagi hozirgi o‘sish sur'atlari bizni mutlaqo qoniqtirmaydi. Bu borada bozor mexanizmlarini keng joriy qilib, fermer va dehqonlar manfaatdorligini oshirmas ekanmiz, biz kutgan sezilarli o‘zgarish bo‘lmaydi.
Shu bois, paxta va g‘alla yetishtirishga davlat buyurtmasini bekor qilib, ushbu mahsulotlarni bozor tamoyillari asosida xarid qilish tizimiga bosqichma-bosqich o‘tamiz.
Agar bu yo‘ldan bormasak, fermer va dehqonlarimizga mahsulot yetishtirishda erkinlik bo‘lmaydi, ular o‘zi kutganday manfaat ko‘rmaydi, hokimlarning esa ish uslubi o‘zgarmaydi.
Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasini isloh qilib, agrar sohaning boshqa tarmoqlariga ham, arzon kreditlar ajratish yo‘lga qo‘yiladi.
Kelgusida Qishloq xo‘jaligi vazirligi soha korxonalariga ko‘rsatma berish, resurslarni taqsimlash, reja belgilash kabi eski ish usullaridan mutlaqo voz kechishi zarur.
Buning o‘rniga, vazirlik servis tashkilotiga aylanishi, xususiy agrosanoat tashkilotlariga yer holatini aniqlash, ekin turlari va urug‘ni to‘g‘ri tanlash, zararkunandalarga qarshi kurashish, moliyaviy ko‘maklashish, mahsulot bozorini topish bo‘yicha xizmat ko‘rsatishi kerak.
Agrar tarmoqda fermerlik harakatini qo‘llab-quvvatlash bilan birga, paxta va g‘alla yetishtirishni klaster shakliga bosqichma-bosqich o‘tkazish bo‘yicha izlanishlarimizni davom ettiramiz.
Meva-sabzavot, sholichilik, chorvachilik va ipakchilik kabi boshqa tarmoqlarda ham bugungi kun talabiga javob beradigan klasterlarni tashkil etish ishlarini davom ettiramiz.
Bu yil 2 milliard dollarlik, keyingi 5-7 yilda esa bundan 3-4 barobar ko‘p meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilish uchun mahsulot yetishtirishni keskin ko‘paytirish choralarini ko‘rish zarur.
Parlamentimiz, ushbu islohotlarimizning huquqiy asosi bo‘lgan “Kooperatsiya va klasterlar to‘g‘risida”gi yangi qonunni tezroq qabul qilsa, ushbu katta reja va niyatlarimizga mos ish bo‘lur edi.
Bu yil meva-sabzavotchilik, uzumchilik, urug‘chilik, chorvachilik, agro-logistikani rivojlantirish, suvni tejaydigan texnologiyalarni keng joriy etish, ilmiy-tadqiqot ishlari, soha uchun malakali kadrlarni tayyorlashga 3 trillion so‘m mablag‘ yo‘naltiramiz.
Chorvachilik, qorako‘lchilik, baliqchilik, parrandachilik kabi sohalarda naslchilikka alohida e'tibor qaratilib, uni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning yangi mexanizmlari tatbiq etiladi.
2020 yilda 44 ming gektarda yoki o‘tgan yilga nisbatan qariyb 4 barobar ko‘p maydonda suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etamiz.
Buning uchun davlat byudjetidan 300 milliard so‘m subsidiya ajratiladi.
Shuningdek, suv xo‘jaligi ob'ektlarini boshqarish jarayonlarini, suvni nazorat qilish va uning hisobini yuritish tizimini avtomatlashtirish zarur.
Ushbu masalalar Suv xo‘jaligini rivojlantirish konsepsiyasida o‘z aksini topishi kerak. Vazirlar Mahkamasi joriy yil 1 aprelga qadar ana shu konsepsiya loyihasini tasdiqlash uchun kiritsin.
Sakkizinchidan, turizmni iqtisodiyotning strategik tarmog‘iga aylantirish biz uchun ustuvor vazifa bo‘lib qoladi.
Hukumat oldidagi eng muhim vazifalardan biri joriy yilda yurtimizga keladigan turistlar sonini 7,5 millionga yetkazishdan iborat.
Ma'lumki, qator nufuzli xorijiy ommaviy axborot vositalari 2020 yilda O‘zbekistonni sayohatga albatta borish tavsiya etilgan mamlakatlar qatoriga kiritdi.
Biz bunday imkoniyatdan unumli foydalanishimiz kerak.
Katta salohiyatga ega bo‘lgan ziyorat va tibbiyot turizmini ham jadal rivojlantirish zarur.
Yurtimizda 8 ming 200 dan ziyod madaniy meros ob'ekti mavjud bo‘lib, turizm marshrutlariga ularning atigi 500 tasi kiritilgan.
Hukumat uch oy muddatda ziyorat va an'anaviy turizmni rivojlantirish mumkin bo‘lgan marshrutlardagi ob'ektlar sonini 800 taga yetkazish bo‘yicha chora-tadbirlarni belgilasin.
Yana bir vazifa – YuNESKOning Umumjahon moddiy madaniy merosi va Nomoddiy madaniy merosi ro‘yxatiga O‘zbekistondagi yangi ob'ektlarni kiritishni jadallashtirish lozim.
Joriy yilda yangi zamonaviy mehmonxonalarni qurishga davlat byudjetidan 200 milliard so‘m subsidiya ajratib, turizm infratuzilmasini jadal rivojlantirish zarur.
To‘qqizinchidan, urbanizasiya jarayonlarini jadallashtirgan holda, hududlarni kompleks rivojlantirish, aholi uchun munosib turmush sharoitini yaratish kerak.
Ana shu ishlar doirasida 7 ta yirik shahar – Andijon, Buxoro, Samarqand, Qarshi, Farg‘ona, Namangan, Nukusga tutash bo‘lgan 12 ta yo‘ldosh shaharcha tanlab olinib, ularni rivojlantirish yuzasidan kompleks chora-tadbirlar ishlab chiqiladi.
Shunga bog‘liq yana bir masala – asosiy ishchi kuchi yashaydigan va ish o‘rinlari yaratilayotgan hududlarimiz o‘rtasida tafovut mavjud.
Buning yechimi – ichki migratsiyani erkinlashtirishdir.
Shu bois, parlament va Hukumat 2020 yil 1 aprelga qadar propiska tizimini isloh qilish bo‘yicha xalqaro tajribani o‘rganib, aniq takliflarni ishlab chiqishi lozim.
Uy-joy qurilishiga xususiy sektorni faol jalb qilmasdan turib, aholining uy-joyga bo‘lgan talabini to‘liq ta'minlash mumkin emas. Shu sababli yangi ipoteka tizimi joriy etilmoqda.
Bu borada viloyatlardagi shaharlar va Toshkent shahrida 18 mingga yaqin hamda qishloqlarda 4 mingta uy-joy xususiy sektor tomonidan quriladi.
Davlat, banklar o‘rtasida sog‘lom raqobatni ta'minlash maqsadida, ularga qariyb 4 trillion so‘m mablag‘larni auksionlar orqali ajratadi.
Kam ta'minlangan aholini qo‘llab-quvvatlash maqsadida shaharlarda 16 ming oilaga uy-joy olishga boshlang‘ich badal va kredit foizini qoplashga byudjetdan 1 trillion so‘m subsidiya ajratiladi.
Mening eng katta niyatim shuki, Vatanimiz ichra har bir inson, o‘zining “kichik vatani”ga – uy-joyiga ega bo‘lsa, bizdan xalqimiz ham, Yaratgan ham rozi bo‘ladi”.

Выдвинуты новые инициативы по развитию предпринимательства, повышению благосостояния населения
Президент Шавкат Мирзиёев в своем Послании отметил, что одной из важнейших задач остается дальнейшее улучшение бизнес-среды:
“Мы принимаем все необходимые организационно-правовые меры, чтобы войти в число лучших 50 стран в рейтинге Всемирного банка “Ведение бизнеса”.
Правительство должно организовать эффективное выполнение соответствующих мероприятий.
Согласно принятому недавно Налоговому кодексу с этого года внедряется множество нововведений. В частности, виды налогов сокращены с 13 до 9. Введены облегченные механизмы уплаты налогов с возможностью отсрочки или рассрочки.
Впервые внедряется порядок возврата предпринимателям части налога на добавленную стоимость при реализации продукции. Прежде данный порядок применялся только при экспорте продукции. За счет этого в распоряжении предпринимателей останется 3,4 триллиона сумов, или в 2,5 раза больше, чем в прошлом году.
Отныне, в случае невозвращения предпринимателю в установленный срок излишне уплаченных налогов, ему будут выплачиваться средства из бюджета исходя из основной ставки рефинансирования Центрального банка.
Думаю, предприниматели, которые находятся в этом зале, и те, кто слушает меня, сидя у экранов телевизоров, лучше всех понимают значимость этого нововведения.
Каждый сотрудник налоговой службы, предприниматели, налогоплательщики должны хорошо понимать и принимать нормы нового Налогового кодекса, для этого необходимо наладить их регулярное обучение.
В целях коренного изменения отношения сотрудников налоговой службы к своему делу и подготовки квалифицированных кадров предлагаю при Государственном налоговом комитете создать Фискальный институт, и привлечь для этого авторитетных зарубежных экспертов.
Вместе с тем мы серьезно изменим систему, которая часто осложняет предпринимательскую деятельность, – порядок лицензирования и выдачи разрешений.
Надо открыто признать, что среди почти 280 лицензий и разрешений есть такие, которые существуют лишь для учета видов деятельности, взимания сборов или просто, чтобы «не ослаблять контроль». Это, в свою очередь, вызывает справедливые нарекания предпринимателей.
В этой связи Министерству юстиции, Торгово-промышленной палате, бизнес-омбудсману в срок до 1 марта 2020 года поручается кардинально пересмотреть основания для выдачи лицензий и разрешений и внести предложения по их сокращению по меньшей мере в 2 или даже в 3 раза.
Следует разработать проект закона “О малом и среднем бизнесе”, предусмотреть в нем критерии малого и среднего бизнеса, а также механизмы стимулирования их субъектов.
В этом году в каждом регионе для предпринимателей будет внедрена новая система предоставления открытых и достоверных данных о земельных участках. Таким образом, для них в любое время и в любом регионе в онлайн-режиме будет доступна карта с данными о земельных участках, пустующих зданиях и сооружениях, их стоимости и условиях приобретения.
Как известно, срок введенного два года назад моратория на проверки финансово-хозяйственной деятельности предприятий истек. Но это не означает, что теперь можно начинать массовые проверки, как бывало раньше.
Нравится кому-то или нет, мы не допустим такого подхода. Пусть это хорошо уяснят для себя руководители всех контролирующих органов.
В первом квартале 2020 года контролирующие органы всех уровней обязаны на основе передового опыта внедрить новую современную систему. На ее основе следует работать индивидуально с каждым предприятием и предпринимателем, обеспечить ведение ими законной деятельности, а проверки проводить обоснованно, только  в качестве крайней, чрезвычайной меры.
Руководители контролирующих органов будут лично ежеквартально отчитываться перед парламентом по данному вопросу.
Действующие процедуры банкротства предусматривают преимущественно ликвидацию предприятий и покрытие задолженности за счет средств, поступивших от продажи имущества. Поэтому в последние 3 года санация применялась лишь к 3 предприятиям.
В этом году мы полностью откажемся от такой процедуры и на основе передового зарубежного опыта внедрим абсолютно новую систему по оздоровлению неплатежеспособных предприятий.
Обеим палатам Олий Мажлиса следует наладить действенный парламентский контроль за обеспечением прав предпринимателей.
Нам необходимо продолжить политику декриминализации правонарушений в сфере предпринимательства, не представляющих большой общественной опасности. В частности, будет отменена уголовная ответственность за такие деяния, как лжепредпринимательство, дискредитация конкурента.
Также следует освобождать от уголовной ответственности лиц, впервые совершивших нарушение таможенного законодательства, при условии внесения установленных платежей.
Необходимо прекратить изжившую себя практику предъявления обвинения в создании преступного сообщества и назначения жесткого наказания в отношении членов субъекта предпринимательства, являющегося юридическим лицом. Если учесть, что в результате такой порочной практики сотни предпринимателей не только пострадали материально, но и понесли моральный ущерб, то становится ясным, какое большое значение будет иметь это нововведение.
Верховному суду, Генеральной прокуратуре, бизнес-омбудсману, Торгово-промышленной палате, Министерству юстиции следует до 1 апреля 2020 года разработать соответствующий проект закона.
В-седьмых, сельское хозяйство, являющееся одной из важнейших сфер, обеспечивающих рост экономики, занятости и доходов населения, необходимо развивать на основе стратегического подхода.
Существующие в сфере темпы роста нас совершенно не удовлетворяют. Поэтому пока мы широко не внедрим в сельское хозяйство рыночные механизмы, не повысим заинтересованность самих фермеров и дехкан, ожидаемый прорыв не произойдет.
В связи с этим мы поэтапно перейдем на систему закупки хлопка и зерна на основе рыночных принципов, отменив практику государственного заказа на заготовку этой продукции. Если мы не пойдем по этому пути, то наши фермеры и дехкане не смогут свободно выращивать продукцию и не получат ожидаемых доходов, а методы работы хокимов так и останутся прежними.
Будет усовершенствована деятельность Фонда государственной поддержки сельского хозяйства, выделение доступных кредитов и другим отраслям сельского хозяйства.
Министерство сельского хозяйства должно полностью отказаться от таких устаревших методов работы, как координация деятельности предприятий, распределение ресурсов, постановка плановых задач. Напротив, оно должно превратиться в сервисную организацию, предоставлять услуги частным агропромышленным предприятиям по оценке состояния земель, оптимальному выбору сортов культур и семян, финансовому содействию, поиску рынков сбыта.
Наряду с поддержкой фермерского движения мы продолжим реализацию мер по поэтапному переходу на кластерную систему заготовки хлопка и зерна. Эта работа будет также продолжена в плодоовощеводстве, рисоводстве, животноводстве, шелководстве и других отраслях.
Следует принять меры по значительному наращиванию производства продукции, чтобы в этом году достичь параметров экспорта фруктов и овощей в 2 миллиарда долларов и увеличения этого показателя в 3-4 раза в следующие 5-7 лет.
Парламенту следует ускорить принятие нового закона “О кооперации и кластерах”, который станет правовой основой наших реформ в этой сфере.
В нынешнем году мы направим 3 триллиона сумов на развитие плодоовощеводства, виноградарства, семеноводства, животноводства, агрологистики, широкое внедрение водосберегающих технологий, научно-исследовательскую работу и подготовку квалифицированных кадров для сферы.
В таких направлениях, как животноводство, каракулеводство, рыбоводство, птицеводство, особое внимание будет уделено племенной и селекционной работе, внедрению новых механизмов государственной поддержки.
В 2020 году планируется внедрить водосберегающие технологии почти на 44 тысячах гектаров, что в 4 раза больше, чем в прошлом году. На эти цели из Государственного бюджета будет выделено 300 миллиардов сумов субсидий.
Требуется одновременно с этим автоматизировать процессы управления объектами водного хозяйства, контроля и учета воды. Эти вопросы должны быть отражены в Концепции развития водного хозяйства. Кабинету Министров поручается внести на утверждение проект данной концепции в срок до 1 апреля текущего года.
В-восьмых, превратить индустрию туризма в стратегическую отрасль экономики.
Одной из важнейших задач, стоящих перед Правительством, является обеспечение роста в текущем году потока в нашу страну туристов до 7,5 миллиона человек.
Как известно, ряд авторитетных зарубежных изданий назвал Узбекистан в числе стран, которые обязательно стоит посетить в 2020 году. Мы должны эффективно воспользоваться этим высоким вниманием и доверием.
Требует  ускоренного развития паломнический и медицинский туризм, имеющие большой потенциал.
В нашей стране находится свыше 8 200 объектов культурного наследия, из них в туристические маршруты включено лишь 500 объектов.
Правительству следует в трехмесячный срок разработать меры по доведению числа объектов, включенных в маршруты паломнического и традиционного туризма, до 800.
Еще одна важная задача – ускорить включение в списки объектов материального и нематериального культурного наследия ЮНЕСКО новых объектов Узбекистана.
В нынешнем году туристическая инфраструктура получит активное развитие, в том числе из Государственного бюджета будет выделено 200 миллиардов сумов субсидий на строительство новых современных гостиниц.
В-девятых, необходимо осуществлять комплексное развитие регионов, создавать для населения достойные условия жизни, ускорив процесс урбанизации.
В рамках этой работы будет отобрано 12 городов-спутников 7 крупных городов – Андижана, Бухары, Самарканда, Карши, Ферганы, Намангана и Нукуса, и разработаны необходимые меры по их развитию.
В этой связи надо сказать, что существует «разрыв» между теми регионами, где сконцентрировано трудоспособное население, и теми, где создается больше рабочих мест. Решение мы видим в либерализации внутренней миграции.
В связи с этим парламент и Правительство до 1 апреля 2020 года должны изучить международный опыт в этой сфере и разработать конкретные предложения по реформированию системы прописки.
Без вовлечения частного сектора в жилищное строительство невозможно в полной мере обеспечить потребность населения в жилье. Поэтому внедряется новая система ипотеки.
Так, около 18 тысяч домов в городах областей и Ташкенте, а также 4 тысячи домов в сельской местности будет возведено частными строительными компаниями. Для обеспечения здоровой конкуренции между банками государство выделит через аукцион почти 4 триллиона сумов.
В целях социальной поддержки малообеспеченных граждан из бюджета будет выделено около 1 триллиона сумов субсидий для покрытия первоначального взноса на приобретение жилья и выплаты процентов по ипотеке для 16 тысяч нуждающихся семей в городах.
Больше всего я хочу, чтобы в нашей стране каждая семья имела свой дом, свою квартиру. Так мы обеспечим реализацию основополагающего права на собственное жилье”.