O‘zbekiston YuNVTO reytingida 4-o‘rinni egalladi
O‘zbekiston dunyoning eng tez sur’atlarda rivojlanayotgan sayyohlik yo‘nalishlari yigirmataligida to‘rtinchi o‘rinni egalladi, deya xabar qildi Britaniyaning The Independent nashri BMTning Jahon turizm tashkiloti (YUNVTO) ma’lumotlariga tayangan holda.
YUNVTO ma’lumotlariga ko‘ra, yil davomida mamlakatga kelgan sayyohlar soni 27,3 foizga oshdi. Birinchi o‘rinni Myanma egalladi (40,2%). Ikkinchi va uchinchi o‘rinlarni Puerto-Riko (31,2%) va Eron (27,9%) bo‘lishib oldi.
Ushbu ro‘yxatda Ozarbayjon (11,4%) va Qozog‘iston (10%) ham joy olgan, ular mos ravishda 17 va 20-o‘rinlarni egallagan.
Umuman olganda, o‘tgan yili dunyo bo‘ylab sayohatlar soni 1,5 milliardga yetdi, bu 2018 yilga nisbatan 4 foizga ko‘p demakdir.
Fransiya 90 milliondan ko‘proq sayyoh tashrif buyurgan mamlakat bo‘lib qolmoqda. Undan keyin 83,8 million sayyoh bilan Ispaniya bormoqda.

Узбекистан занял 4 место в рейтинге ЮНВТО
Узбекистан занял четвертое место в топ-20 самых быстрорастущих направлений туризма в мире, сообщила британская The Independent со ссылкой на Всемирную туристскую организацию ООН (ЮНВТО).
По данным ЮНВТО, число туристов в стране за год увеличилось на 27,3%. На первом месте в списке Мьянма (40,2%). Второе и третье места разделили Пуэрто-Рико (31,2%) и Иран (27,9%).
В список также вошли Азербайджан (11,4%) и Казахстан (10%), занявшие 17-е и 20-е места соответственно.
В целом в прошлом году количество заграничных поездок по миру достигло 1,5 миллиарда, что на 4% больше, чем в 2018 году.
Франция осталась самой посещаемой страной с более чем 90 миллионами туристов. За ней следует Испания с 83,8 миллиона посетителей.