«Pure Origin & Pure London 2020» ko‘rgazmasida O‘zbekiston mahsulotlari namoyish etilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Investisiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Eksportni rivojlantirish agentligi, «O‘zto‘qimachiliksanoat», «O‘zbekipaksanoat», «O‘zcharmsanoat» va «Hunarmand» uyushmalari vakillaridan iborat O‘zbekiston delegasiyasi «Pure Origin & Pure London 2020» xalqaro moda ko‘rgazmasida ishtirok etish maqsadida Buyuk Britaniyada bo‘lib turibdi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri.
«Pure Origin & Pure London 2020» zamonaviy urfdagi kiyimlar va ular jihozlari savdosi bo‘yicha yirik tadbirlardan biridir. Yilida ikki  bor — fevral' va iyul' oylarida o‘tkaziladigan xalqaro tadbirda 700 dan ortiq brend va dizayner o‘z mahsulotlarini namoyish etadi.
O‘tgan yilgi ko‘rgazmada «O‘zto‘qimachiliksanoat» uyushmasi va bir qator mahalliy to‘qimachilik kompaniyalari vakillaridan iborat mamlakatimiz delegasiyasi ishtirok etgan edi. Unda Namangan viloyatidagi «Vakkoni Collection»  kompaniyasi va «The Notting Hill Gate Shopping Bag» do‘koni o‘rtasida har oyda 10 ming donadan O‘zbekiston paxtasidan tayyorlangan kiyimlarni Britaniyaga yetkazib bo‘yicha shartnoma imzolangandi.
Bu yilgi  «Pure Origin & Pure London 2020» ko‘rgazmasida mingdan ortiq britaniyalik va xalqaro brendlarning eng yaxshi kiyim-kechak, poyabzal va jihozlari taqdim etilgan.
Ko‘rgazmada O‘zbekiston to‘qimachilik va tikuvchilik korxonalari mahsulotlari ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otmoqda. U birinchi navbatda tabiiyligi va atrof-muhitga nisbatan uyg‘unligi bilan ajralib turadi. Bugungi kunda moda olamida nafaqat kiyimning umumiy uslubi, balki u qanday matodan tayyorlanishi ham juda muhim.
Tadbirda  mamlakatimizning to‘qimachilik va charm sanoatidagi savdo-iqtisodiy, eksport va sarmoyaviy salohiyatiga bag‘ishlangan videofil'm namoyish etildi.
Ko‘rgazma doirasida mamlakatimiz delegasiyasi Xalqaro charm mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari kengashi va Buyuk Britaniya Charm mahsulotlari federatsiyasi bosh kotibi Pol Pirson bilan samarali muzokaralar o‘tkazdi. Hamkor tomon O‘zbekiston charm mahsulotlarini Britaniya bozoriga olib kirishga tayyor ekanini bildirdi.
Xalqaro brendlarning mamlakatimiz yuqori sifatli charm xomashyosiga bo‘lgan talabini inobatga olib, O‘zbekistonda zamonaviy charm buyumlar ishlab chiqarish bo‘yicha investisiya loyihalarini amalga oshirish, ularni xalqaro bozorga olib chiqish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Ko‘rgazma doirasida mamlakatimizning Londondagi elchixonasi ko‘magida O‘zbekiston delegasiyasi bilan Buyuk Britaniya va Yevropa davlatlarining salohiyatli importchilari, ulgurji savdo vakillari, dizaynerlari o‘rtasida muzokaralar tashkil qilindi.
«Westmark Retail Ltd», «Moje Fit, Splitit», «SIPPO», «Caprice», «Extras Group», «Alpe», «The Leather Mob», «Smiling Faces UK», «Jenttman» kabi kompaniyalar vakillari bilan uchrashuvlarda o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalarini o‘rnatish imkoniyatlari o‘rganilmoqda.

Узбекистан представляется на «Pure Origin & Pure London 2020»
Делегация Узбекистана прибыла в Великобританию, где принимает участие в проходящей в эти дни Международной выставке и фестивале моды «Pure Origin & Pure London 2020», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В состав делегации вошли руководители и представители Агентства по продвижению экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, ассоциаций «Узтукимачиликсаноат», «Узбекипаксаноат», «Узчармсаноат» и «Хунарманд», а также ряд отечественных производителей текстильной, шелковой и кожевенной продукции.
«Pure Origin & Pure London» - одно из крупнейших мероприятий в сфере торговли модной одеждой и аксессуарами. Оно проводится два раза в год - в феврале и июле. В нем принимают участие более 700 брендов и дизайнеров, выставляющих свою продукцию, в том числе готовые коллекции среднего и высокого класса.
В феврале и июле прошлого года узбекская делегация в составе представителей Ассоциации «Узтекстильпром» и ряда отечественных текстильных компаний уже принимала участие в данном мероприятии. Тогда был подписан контракт между компанией Наманганской области «Vakkoni Collection» и компанией «The Notting Hill Gate Shopping Bag» о поставке на ежемесячной основе в Британию сумок из узбекского хлопка в количестве 10 тысяч единиц.В этом году февральский «Pure Origin & Pure London» собрал более 1 000 британских и международных брендов, представляющих свои лучшие и впечатляющие образцы одежды, обуви и аксессуаров.
Всеобщее внимание на выставке привлекает продукция узбекских текстильных и швейно-трикотажных предприятий. Она отличается, прежде всего, своей натуральностью и экологичностью. Сегодня модные подмостки диктуют не только общий стиль одежды, но и то, из каких материалов она должна быть выполнена.
Демонстрирующийся на выставке в режиме нон-стоп видеоролик, посвященный торгово-экономическому, эскортному и инвестиционному потенциалу нашей страны в текстильной и кожевенной промышленности, привлекает внимание многих участников и посетителей.
Уже состоялись плодотворные переговоры членов делегации с генеральным секретарем Международного совета производителей кожевенной продукции и Британской Федерации кожевенной продукции Полом Пирсоном. Британская сторона выразила готовность в продвижении узбекской кожевенной продукции на британском рынке.
С учетом высокого качества узбекского кожевенного сырья, востребованного международными брендами, обсуждена возможность реализации инвестиционных проектов по производству в Узбекистане современных кожевенных товаров и их дальнейшему экспорту на международный рынок.
На полях выставки Посольством Республики Узбекистан в Лондоне организованы переговоры делегации Узбекистана с потенциальными импортерами, оптовиками и дизайнерами из Великобритании и европейских стран. В частности, обсуждена возможность установления взаимовыгодного партнерства с рядом компаний, включая «Westmark Retail Ltd», «Moje Fit, Splitit», «SIPPO», «Caprice», «Extras Group», «Alpe», «The Leather Mob», «Smiling Faces UK», «Jenttman» и обсужден вопрос экспорта узбекской кожевенной, шелковой и текстильной продукции на британский и международный рынок.