«Ilm, ma'rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili»da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida"gi O‘zbekiston prezidenti Farmoni loyihasini yanada takomillashtirish hamda fuqarolarning xohish-istaklarini inobatga olgan holda ishlab chiqish uchun jamoatchilik muhokamasiga taqdim etildi.
2020 yil Davlat dasturi loyihasi 320 ta banddan iborat bo‘lib, O‘zbekiston prezidentining 2020 yilning 24 yanvar' kuni Oliy Majlisga Murojaatnomasida aks etgan asosiy g‘oya va takliflari hamda 2017−2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan asosiy vazifalar asosida ishlab chiqildi. Uning doirasida jami qiymati 17,5 trln so‘m va $ 9,6 mlrdga teng loyihalarni amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
Jamoatchilik muhokamalarida fuqarolar, xalqaro ekspertlar, tegishli vazirlik va idora mutaxassislari, biznes doira hamda fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari vakillari turli davra suhbatlari, munozaralar, ochiq muloqotlar o‘tkazish orqali qamrab olinadi.
Keng jamoatchilik vakillari, mahalliy va xalqaro ekspertlar ishtirokida bo‘lib o‘tishi kutilayotgan muhokamalar davomida kelib tushgan barcha fikr-mulohaza va takliflar natijasida Davlat dasturi loyihasi yanada takomillashtiriladi.

Проект Госпрограммы-2020 опубликован для обсуждения.
Центр «Стратегия развития» вынес на общественное обсуждение проект Государственной программы 2020 года «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики». Обсуждение продлится до 20 февраля.
Проект Госпрограммы включает 320 пунктов, основанных на идеях и предложениях в послании президента Олий Мажлису 24 января, а также задачи, обозначенные в Стратегии действий по развитию Узбекистана на 2017−2021 годы.
На реализацию проектов планируется направить 17,5 трлн сумов и 9,6 млрд долларов.
Развитию экономики посвящено 109 пунктов, социальной сферы — 91 пункт, обеспечению безопасности, межнационального согласия и религиозной толерантности, осуществление взвешенной, взаимовыгодной и конструктивной внешней политики — 51 пункт, совершенствованию государственного и общественного строительства — 41, обеспечению верховенства закона и реформирование судебно-правовой системы — 28.
Напомним, президент Шавкат Мирзиёев во время послания парламенту поручил в 20-дневный срок разработать проект Госпрограммы на 2020 год и внести ее на утверждение.