O‘zbekiston Prezidenti Qozog‘iston Bosh vazirini qabul qildi
25-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ikkinchi O‘zbekiston-Qozog‘iston hududlararo hamkorlik forumi doirasida mamlakatimizga kelgan Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri Asqar Maminni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari keyingi yillarda ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarning rivojlanish sur’ati tobora ortib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Muntazamlik kasb etgan oliy darajadagi muloqotlar do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklikni mustahkamlashga, ikki tomonlama hamkorlikni aniq mazmun bilan boyitishga xizmat qilayotgani ta’kidlandi.
Asqar Mamin O‘zbekiston Prezidentiga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, Qozog‘istonning Birinchi Prezidenti – Elboshi Nursulton Nazarboyev va Prezident Qasim-Jomart Toqayevning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda, avvalo, savdo-iqtisodiyot, investitsiya, transport-kommunikatsiya, energetika, agrar tarmoqlarda, ta’lim, madaniyat sohalari va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Tovar ayirboshlashdagi yuqori o‘sish sur’atlarini saqlab qolish uchun qulay sharoitlar yaratish, shuningdek, mamlakatlarimiz yetakchi kompaniyalari ishtirokida kooperatsiya va infratuzilmani rivojlantirish loyihalarini ilgari surish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Qo‘shma dasturlar asosida gumanitar va turizm sohalarida faol almashinuvlarni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Uchrashuv so‘ngida keng ko‘lamli O‘zbekiston-Qozog‘iston sherikligi doirasida yangi iqtisodiy kun tartibini shakllantirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni tayyorlashga kelishib olindi.

Президент Узбекистана принял Премьер-министра Казахстана
25 февраля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Премьер-министра Республики Казахстан Аскара Мамина, прибывшего в нашу страну в рамках проведения второго узбекско-казахстанского Форума межрегионального сотрудничества.
Открывая встречу, глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил нарастающую динамику в развитии многоплановых отношений между Узбекистаном и Казахстаном в последние годы.
Подчеркнуто, что регулярные контакты на высшем уровне способствуют укреплению дружбы, добрососедства и стратегического партнерства, наполнению двустороннего сотрудничества конкретным содержанием.
Аскар Мамин, выразив Президенту Республики Узбекистан искреннюю признательность за радушный прием, передал приветствия и наилучшие пожелания первого Президента Республики Казахстан – Елбасы Нурсултана Назарбаева и Президента Касым-Жомарта Токаева.
В ходе беседы рассмотрены перспективы дальнейшего расширения практического взаимодействия, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, энергетической, аграрной отраслях, сфере образования, культуры и других приоритетных направлениях.
Особое внимание уделено вопросам формирования благоприятных условий для сохранения высоких темпов роста взаимной торговли, а также продвижения проектов кооперации и развития инфраструктуры с участием ведущих компаний двух стран.
Отмечена важность продолжения активных гуманитарных и туристических обменов на основе совместных программ.
По итогам встречи достигнута договоренность о подготовке «дорожной карты» по формированию новой экономической повестки узбекско-казахстанского полномасштабного партнерства.