Yuz niqoblari qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod etiladi
Moliya vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirining 2020 yil 20 martdagi “Tibbiy buyumlar ro‘yxatiga o‘zgartirish kiritish to‘g‘risida”gi 114-sonli buyrug‘iga asosan yuz niqoblari Tibbiy buyumlar ro‘yxatidan chiqarilishi munosabati bilan, yuz niqoblarni olib kirish, ishlab chiqarish, tayyorlash va realizasiya qilishda soliqqa tortish bo‘yicha quyidagilarni ma'lum qiladi.
Yuz niqoblari Tibbiy buyumlar ro‘yxatidan chiqarilishi soliqqa tortish masalasi bilan bog‘liq bo‘lmaganligi, ularni ishlab chiqarish hajmini ko‘paytirish ko‘zlanganligini uchun mazkur buyumlar Tibbiy buyumlar sifatida ta'riflanib, O‘zbekiston Respublikasi Soliq kodeksining 243-moddasiga muvofiq qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod etiladi.
Yuz niqoblarni bepul berish iqtisodiy jihatdan o‘zini oqlaydigan holat hisoblanib, ushbu aylanma qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod etiladi.

Лицевые маски освобождаются от обложения налогом на добавленную стоимость
Министерство финансов Республики Узбекистан, в связи с поступающими вопросами в части налогообложения лицевых масок, в связи с их исключением из Перечня медицинских изделий, в соответствии с приказом Министерства здравоохранения Республики Узбекистан от 20 марта 2020 года № 114, сообщает.
Учитывая, что исключение лицевых масок не связано с налогообложением, а обусловлено необходимостью увеличением объемов их производства, считать, что данные изделия сохраняются в качестве изделий медицинского назначения и их оборот в соответствии со статьей 243 Налогового кодекса Республики Узбекистан освобождается от обложения налогом на добавленную стоимость.
Предоставление на безвозмездной основе лицевых масок рассматривается как экономически оправданная безвозмездная передача и соответственно не является объектом обложения по налогу на добавленную стоимость.