SIRDARYO VA TOSHKENT VILOYATLARI QISHLOQ XO‘JALIGI TEXNIKASI XARIDORLARIGA – IMTIYOZLAR
Vazirlar Mahkamasi tomonidan 19.06.2020 yildagi “Agrar sektorni qishloq xo‘jaligi texnikalari bilan ta'minlashni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risida”gi 392-son qaror qabul qilindi.
«Textile Technologies Group» MChJ tomonidan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish maqsadida $54 mln ga teng 1 000 dan ortiq yuqori unumli qishloq xo‘jaligi texnikalari, shu jumladan 66 ta paxta terish mashinalari o‘z mablag‘lari va xorijiy kredit liniyalari mablag‘lari hisobiga xarid qilindi.
«Textile Technologies Group» MChJ va «O‘zKeysagrolizing» tomonidan xarid qilinadigan, Sirdaryo viloyatining Oqoltin va Sardoba tumanlari hamda Toshkent viloyatining Bekobod, Bo‘ka va Chinoz tumanlari uchun mo‘ljallangan qishloq xo‘jaligi texnikalari va ehtiyot qismlari (hujjat bilan tasdiqlangan ro‘yxatga asosan) 2021 yil 31 dekabrga kadar bojxona bojidan (bojxona rasmiylashtiruvi uchun yig‘imlardan tashqari) ozod etiladi. Qo‘shilgan qiymat solig‘ini to‘lash 270 kun muddatga kechiktiriladi.

ПОКУПАТЕЛЯМ СЕЛЬХОЗТЕХНИКИ СЫРДАРЬИНСКОЙ И ТАШКЕНТСКОЙ ОБЛАСТЕЙ – ЛЬГОТЫ
Кабинет Министров принял постановление от 19.06.2020 г. № 392 «О мерах по государственной поддержке обеспечения аграрного сектора сельскохозяйственной техникой».
ООО «Textile Technologies Group» за счет собственных средств и иностранных кредитных линий закупило более 1 000 единиц высокопроизводительной техники для организации производства сельхозпродукции на сумму $54 млн, в том числе 66 хлопкоуборочных машин.
Техника и запчасти, приобретаемые ООО «Textile Technologies Group» и ООО «ЎзКейсагролизинг», предназначенная для Акалтынского и Сардобинского районов Сырдарьинской области, а также Бекабадского, Букинского и Чиназского районов Ташкентской области (согласно утвержденному документом списку) освобождаются от таможенной пошлины (кроме сбора за таможенное оформление) до 31 декабря 2021 года. Срок уплаты налога на добавленную стоимость продлевается на 270 дней.