Biznesni qoʼllab-quvvatlash
turizm, transport va umumiy ovqatlanish sohasidagi tadbirkorlar tomonidan yer soligʼi va mol-mulk soligʼini toʼlash uchun imtiyoz muddati uzaytiriladi;
Mol-mulk soligʼi va yer soligʼi boʼyicha jarimalarni va penyalarni hisoblash toʼxtatildi va soliq majburiyatini majburiy qabul qilish taqiqlandi;
pandemiya davrida taqdim etilgan mol-mulk soligʼi va yer soligʼi balansining 2020 yil 31 dekabrdagi foizsiz kechiktirish miqdori uzaytirildi;
Tadbirkorlarni soliq tekshiruvlariga, soliqlar va boshqa majburiy toʼlovlarni oʼz vaqtida boshqarishga moratoriy muddati uzaytiriladi, keyinchalik yashirin iqtisodiyot ulushini kamaytirishga qaratilgan "xatarlarni tahlil qilish" tizimi joriy etildi.
1 martdan boshlab NKMK kumushni zargarlik buyumlari ishlab chiqaruvchilariga birja orqali sotishni boshlaydi;
1 iyuldan boshlab feldsherlarga yakka tartibda mehnat qilish asosida "hamshiralik ishi" bilan shugʼullanishga ruxsat beriladi.
Pensiyalar
2021 yil 1-iyundan boshlab:
pensiya tayinlashda ish haqi va ish staji toʼgʼrisidagi elektron maʼlumotlar bazasi saqlanmagan davrda, 2005 yilgacha boʼlgan ish staji tasdiqlovchi hujjatlarni talab qilmasdan mehnat daftarchasidagi shaxsning ish staji yozuvlari asosida hisoblanadi;
tayinlangan, qayta hisoblangan pensiya va nafaqalar boʼyicha ortiqcha toʼlovlarni tekshirish va undirish uch va undan ortiq yillarga bekor qilinadi;
ishlayotgan fuqarolarga har oyda oʼzlarining ishlamaydigan turmush oʼrtoqlari uchun pensiya nafaqalarini olish uchun oʼzlarining daromadlaridan ijtimoiy soliqni ixtiyoriy ravishda toʼlash huquqi beriladi;
pensiya va nafaqalar fuqaroning iltimosiga binoan doimiy roʼyxatdan oʼtgan joyida yoki vaqtincha yashash joyida tayinlanadi va toʼlanadi;
naqdsiz shaklda pensiya olayotganlarning har olti oyda bir marta Pensiya jamgʼarmasiga tashrif buyurish majburiyati, shuningdek masʼul xodimlar - joyida monitoring oʼtkazish majburiyati bekor qilindi;
Pensiya va nafaqalar uchun arizalar naqd pulsiz shaklda bank plastik kartalarini ochish jarayonida yoki elektron shaklda mobil ilovalar orqali Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamgʼarmasining tegishli boʼlimiga murojaat qilmasdan tuziladi.
Bundan tashqari, 2021 yil 1 fevral holatiga pensiya va nafaqalarni toʼgʼri hisoblash va toʼlash boʼyicha tekshirishlar natijasida aniqlangan ortiqcha toʼlovlar miqdori boʼyicha qarzni hisobdan chiqarish toʼgʼrisida koʼrsatma berildi.
Turizm
2021 yil 1 martdan 2022 yil 1 iyungacha Oʼzbekiston boʼylab sayohat xarajatlarining bir qismini qoplash mexanizmi joriy etilmoqda:
aviakompaniyalar uchun - ichki turizm yoʼnalishlari boʼyicha parvozlar uchun aviachiptalar narxining 25%;
turoperatorlar va turagentlar - Oʼzbekistonda doimiy yashovchi fuqarolar va fuqaroligi boʼlmagan shaxslar uchun uyushtiriladigan ekskursiyalar uchun avitsiya va temir yoʼl chiptalari narxining 15%, shuningdek, mehmonxona xizmatlari narxining 10%.
Iqtisodiyotni liberallashtirish
Suyultirilgan gazni olib kirishda bojxona toʼlovi va uni olib kirish uchun zarur boʼlgan ruxsatnomalar bekor qilinadi. Ishlab chiqaruvchilar va import qiluvchilar uchun ulgurji bozorni shakllantirish rejasini tayyorlash boʼyicha koʼrsatma berildi.
Istalgan mintaqada avtoulovlarni texnik koʼrikdan oʼtkazishga ruxsat beriladi (ekstritritoriallik printsipi asosida), yangi avtoulovni texnik koʼrikdan oʼtkazish talabi bekor qilinadi. Huquqlar davlat xizmatlari markazlarida berila boshlanadi.
Soliqlar
1 iyulga qadar fermer xoʼjaliklarining daromadlari va xarajatlarini avtomatik ravishda ishlab chiqarish va ularni "Soliq xodimi yordamchi" tamoyili asosida soliq organlariga yuborish imkoniyatini beradigan elektron tizim ishga tushirilishiladi.

Шавкат Мирзиёев утвердил Госпрограмму на 2021 год
продлевается отсрочка по уплате предпринимателями в сфере туризма, транспорта и общественного питания земельного налога и налога на имущество;
приостанавливается исчисление пени по налогу на имущество и земельный налог, запрещается принудительное взыскание налоговой задолженности;
продлевается сумма беспроцентной отсрочки (рассрочки) остатка налога на имущество и земельного налога по состоянию на 31 декабря 2020 года, предоставленной в период пандемии;
продлевается мораторий на налоговые проверки предпринимателей, своевременно уплачивающих налоги и другие обязательные платежи, с постепенным внедрением системы «риск-анализа» для снижения доли теневой экономики;
с 1 марта НГМК начнет через биржу продавать серебро производителям ювелирных изделий;
с 1 июля среднему медицинскому персоналу разрешается на основе самозанятости заниматься «медсестринским делом».
Пенсии
С 1 июня 2021 года:
при назначении пенсии трудовой стаж за период до 2005 года, когда не велась электронная база данных о заработной плате и трудовом стаже, рассчитывается на основе имеющихся в трудовой книжке записей о трудовом стаже лица без истребования подтверждающих документов;
отменяется проверка и взыскание излишних выплат по назначенным, пересчитанным пенсиям и пособиям за период трех и более лет;
работающим гражданам предоставляется право добровольно платить каждый месяц из собственных доходов социального налога для получения в будущем пенсионного обеспечения их неработающими супругами;
пенсии и пособия назначаются и выплачиваются по желанию гражданина по месту постоянной регистрации или месту временного пребывания;
отменяется обязательство лиц, получающих пенсии в безналичной форме, посещать каждые шесть месяцев Пенсионный фонд, а также ответственных работников — проводить с выездом на места мониторинг;
заявления на получение пенсий и пособий в безналичной форме оформляются в процессе открытия банковских пластиковых карт в филиалах банков или в электронной форме посредством мобильных приложений без обращения в соответствующее отделение внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов.
Помимо этого, поручено списать задолженность по суммам излишних выплат, выявленную в результате проверок по правильному исчислению и выплате пенсий и пособий, по состоянию на 1 февраля 2021 года.
Туризм
С 1 марта 2021 года по 1 июня 2022 года внедряется механизм возмещения части расходов на путешествия по Узбекистану:
авиаперевозчикам — 25% стоимости авиабилета по авиасообщениям на направлениях внутреннего туризма;
туроператорам и турагентам — 15% стоимости авиа- и железнодорожных билетов по турам, организуемым для граждан и лиц без гражданства, постоянно проживающих в Узбекистане, а также в размере 10% стоимости гостиничных услуг.
Либерализация экономики
Отменяется таможенная пошлина на импорт сжиженного газа и разрешительные документы, требуемые для его импорта. Поручается подготовить план по формированию оптового рынка для производителей и импортеров.
Разрешается проходить технический осмотр автомобилей в любом регионе (на основе принципа экстерриториальности), отменяется требование проведения техосмотра нового автомобиля. Права начнут выдавать в центрах государственных услуг.
Налоги
До 1 июля должны запустить электронную систему, предоставляющей возможность автоматически формировать доходы и расходы фермерских хозяйств и направлять их в налоговые органы на основе принципа «Налоговик — помощник».