Surxondaryoda infratuzilmani yaxshilash uchun 1 trillion 900 milliard so‘m ajratiladi
Surxondaryodada infratuzilmani yaxshilash uchun 1 trillion 900 milliard so‘m ajratiladi. Bu xaqida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoev Surxondryoga tashrifi davomida ma'lum qildi.
Shuningdek, Davlatimiz rahbari Surxondaryo viloyatidagi o‘sish ko‘rsatkichlarini sanab o‘tdi. "Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, qurilish materiallari ishlab chiqarish, tibbiy turizm mintaqa iqtisodiyotining o‘sishini ta'minlaydi", dedi Shavkat Mirziyoev.
Prezident to‘rtta tumandagi yangi korxonalarni soliqlardan ozod qilishni taklif qildi. Xususan, 2024 yil 1 yanvargacha Bandixon, Qiziriq, Muzrabot va Sherobod tumanlaridagi yangi korxonalarni bo‘shatishni taklif qildi.
Ular yer, mol-mulk solig‘i, kichik biznes sub'ektlarining aylanma solig‘i, yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun yagona daromad solig‘i to‘lashdan ozod qilinadi.

Сурхандарьинская область получит 1,9 трлн. сумов
Сурхандарьинская область получит 1,9 трлн. сумов на улучшение инфраструктуры. Об этом сообщил Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Также глава Узбекистана перечислил точки роста в Сурхандарьинской области. По его мнению, переработка сельскохозяйственной продукции, производство строительных материалов, медицинский туризм обеспечит рост экономики региона.
Шавкат Мирзиёев предложил освободить новые предприятия четырех районов от налогов. В частности, Президент предложил до 1 января 2024 года освободить новые предприятия в Бандиханском, Кызырикском, Музрабатском и Шерабадском районах.
Они будут освобождены от уплаты налогов на землю, имущество, налога на оборот с малого бизнеса, фиксированного налога на прибыль для индивидуальных предпринимателей.