Sholikorlarga subsidiyalar berish tartibi tasdiqlandi
Vazirlar Mahkamasining 10.06.2021 yildagi 362-son qarori bilan Sholi ekish uchun sotib olingan zamonaviy urugʻ seyalkalari va koʻchatlab ekish uskunalari qiymatining bir qismini qoplab berish tartibi toʻgʻrisidagi vaqtinchalik nizom tasdiqlandi.
Prezidentning "Sholi yetishtirishni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida" 2021 yil 2 fevraldagi PQ-4973-son qarori bilan belgilanishicha, 2021 yil 31 dekabrga qadar sholi yetishtirish uchun sholini zamonaviy urugʻ seyalkalari hamda koʻchatlab ekish uskunalarini sotib olgan qishloq хoʻjaligi ishlab chiqaruvchilariga sotib olingan urugʻ seyalkalari va koʻchatlab ekish uskunalari qiymatining 20%gachasi Davlat byudjetidan qoplab beriladi.
Tasdiqlangan Sholi ekish uchun sotib olingan zamonaviy urugʻ seyalkalari va koʻchatlab ekish uskunalari qiymatining bir qismini qoplab berish tartibi toʻgʻrisidagi vaqtinchalik nizom quyidagilarni nazarda tutadi:
• subsidiyalar faqat talabgor tomonidan sotib olingan kunda ishlab chiqarilganiga bir yildan oshmagan yangi qishloq хoʻjaligi teхnikasi uchun ajratiladi;
• talabgorlar subsidiya olish uchun tuman qishloq хoʻjaligi boʻlimlariga yozma yoki elektron shaklda hujjatlarni taqdim qiladi;
• sholi ekish uchun sotib olingan zamonaviy urugʻ seyalkalari va koʻchatlab ekish uskunalari qiymatining bir qismini qoplab berish uchun ajratilgan subsidiyalardan maqsadli foydalanishni va toʻlovlar oʻz vaqtida amalga oshirilishini nazorat qilish Moliya vazirligining davlat moliyaviy nazorati departamenti tomonidan amalga oshiriladi.

Утвержден порядок предоставления субсидий рисоводам
Постановлением Кабинета Министров от 10.06.2021 г. № 362 утверждено Временное положение о порядке возмещения части стоимости современных сеялок и оборудования, закупаемого для посева риса рассадным методом.
Постановлением Президента от 02.02.2021 г. № ПП-4973 «О мерах по дальнейшему развитию выращивания риса» определено, что в срок до 31 декабря 2021 года до 20% стоимости современных семенных сеялок и оборудования рассадного метода посева, закупленных сельскохозяйственными производителями для выращивания риса, возмещается из Государственного бюджета.
Утвержденное Временное положение о порядке возмещения части стоимости современных сеялок и оборудования, закупаемого для посева риса рассадным методом предусматривает, что:
- субсидии на покрытие части стоимости закупленных для посева риса современных сеялок и оборудования выделяются только на новую сельхозтехнику, произведенную не позднее одного года с момента покупки;
- кандидаты для получения субсидии должны представить документы письменно или в электронном виде в районные отделы сельского хозяйства;
- контроль за целевым использованием субсидий, выделяемых на закупку современных сеялок и сеялок для посадки риса, а также за своевременной уплатой платежей возлагается на департамент государственного финансового контроля Министерства финансов.
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу 11.06.2021 г.