Umumiy ovqatlanish va turizmga qator imtiyozlar taqdim etildi
25 avgust kuni Prezidentning “Umumiy ovqatlanish va turizm sohalarini qoʼllab-quvvatlashning qoʼshimcha chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi qarori qabul qilindi.
Koronavirus pandemiyasi davrida umumiy ovqatlanish va turizm sohalarida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlik subʼektlarini qoʼshimcha ravishda qoʼllab-quvvatlash maqsadida:
2021 yil 1 sentyabrdan boshlab 2021 yil 31 dekabrga qadar umumiy ovqatlanish korxonalari yuridik shaxslardan olinadigan yer soligʼi va yuridik shaxslarning mol-mulkiga solinadigan soliqni toʼlashdan ozod qilinadi;
2023 yil 1 sentyabrga qadar turistik (mehmonxona) yigʼimini hisoblash va toʼlash toʼxtatiladi.
Umumiy ovqatlanish korxonalariga mahalliy davlat hokimiyati organlariga ariza yubormasdan turib, soliq organlarini xabardor qilgan holda:
• aylanmadan olinadigan soliq;
• foyda soligʼi;
• suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq;
• yuridik shaxslardan olinadigan yer soligʼi;
• yuridik shaxslarning mol-mulkiga solinadigan soliq va yigʼimlar boʼyicha,
2021 yil 15 avgust holatiga koʼra mavjud qarzdorlikni, shuningdek, barcha soliqlar boʼyicha jarima va penyalarni 2022 yil 1 yanvardan 1 iyulga qadar foizlarni undirmasdan teng miqdorlarda kechiktirib (boʼlib-boʼlib) toʼlash huquqi beriladi.

Общепиту и туризму предоставлен ряд льгот
25 августа принято постановление Президента  «О дополнительных мерах по поддержке сфер общественного питания и туризма».
Для дополнительной поддержки субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность в сферах общественного питания и туризма в период коронавирусной пандемии:
• с 1 сентября до 31 декабря 2021 года предприятия общественного питания освобождаются от уплаты земельного налога с юридических лиц и налога на имущество юридических лиц;
• до 1 сентября 2023 года приостанавливаются начисление и уплата туристского (гостиничного) сбора.
Предприятиям общественного питания предоставляется право на отсрочку погашения (рассрочку уплаты) задолженности по налогам:
• с оборота,
• на прибыль,
• за пользование водными ресурсами,
• земельному налогу с юридических лиц,
• на имущество юридических лиц,
Образовавшейся по состоянию на 15 августа 2021 года, а также штрафов и пени по всем налогам и сборам, в период с 1 января по 1 июля 2022 года, в равных долях, без взимания процентов, с уведомлением налоговых органов, без направления заявления в органы государственной власти на местах.