Eksportchi korxonalarni ragʼbatlantirishga oid yangi chora-tadbirlar qabul qilindi
Prezident tomonidan 7 sentyabr kuni “Eksportchi korxonalarni ragʼbatlantirishga oid qoʼshimcha chora-tadbirlar toʼgʼrisida”gi Farmon imzolandi.
Hujjatga asosan 2021 yil 1 oktyabrdan boshlab:
- Eksportni ragʼbatlantirish agentligi tomonidan yillik eksport hajmi $20 mln dan oshgan korxonalarga bir martalik moliyaviy resurslar $5 mln gacha miqdorda taqdim etadi. Ular eksport bilan bogʼliq savdo operatsiyalari va eksportoldi moliyalashtirish kreditlari uchun tijorat banklari orqali bir yilgacha muddatga taqdim etiladi;
- oxirgi 12 oy davomida $1 mln dan ortiq tayyor toʼqimachilik mahsulotlarini eksport qilgan korxonalarga asosiy va yordamchi ishlab chiqarishi uchun butlovchi buyumlar, xom ashyo va materiallar olib kirishda bojxona toʼlovlarini toʼlash boʼyicha foiz hisoblanmagan hamda ularning toʼlanishini taʼminlash talab etilmagan holda 120 kunga toʼlovni kechiktirish (boʼlib-boʼlib toʼlash) imkoniyati beriladi.
2021 yil 31 dekabrga qadar quyidagilar toʼxtatiladi:
- tashqi savdo operatsiyalari boʼyicha muddati oʼtgan debitor qarzdorlik uchun xoʼjalik yurituvchi subʼektlarga nisbatan jarimalar qoʼllanilishi;
- ushbu Farmon kuchga kirguniga qadar qoʼllanilgan jarimalar undirilishi.
2021 yil 1 oktyabrdan yuqori sifat va nazorat tizimiga ega mamlakatlardan sertifikatlangan va deklaratsiyalangan asbob-uskuna, butlovchi qismlar, xom ashyo, oʼlchov vositalari, kimyoviy reagentlar, koʼtarish moslamalari va transport vositalari importida milliy sertifikat olish talabi bekor qilinadi.
Quyidagilar eksporti uchun Prezident yoki Vazirlar Mahkamasi ruxsati talab qilinmaydi:
- tariq (TIF TN kodlari 1008 21 000 0, 1008 29 000 0);
- quritilgan dukkakli ekinlardan olingan un va kukun (TIF TN kodi 1106 10 000 0);
- meva va yongʼoqlardan olingan un va kukun (TIF TN kodi 1106 30 900 0).
Tashqi savdo, investitsiyalar, mahalliy sanoatni rivojlantirish va texnik jihatdan tartibga solish masalalari boʼyicha Hukumat komissiyasiga Yevropa mamlakatlariga qoʼshilgan qiymati yuqori boʼlgan mahsulotlarni eksport qilishda transport xarajatlarining 50%ini kompensatsiya qilish tizimini bir yil muddatga joriy etish topshirildi.

Приняты новые меры поддержки предприятий-экспортеров
Президент 7 сентября подписал Указ «О дополнительных мерах по стимулированию предприятий-экспортеров».
Согласно документу с 1 октября 2021 года:
• Агентство продвижения экспорта предоставляет единовременные финансовые ресурсы в размере до $5 млн  предприятиям, годовой объем экспорта которых превышает $20 млн. Они предоставляются на срок до одного года  для кредитов на торговые операции, связанные с экспортом и предэкспортное финансирование через коммерческие банки;
• предоставляется возможность отсрочки (рассрочки) на 120 дней уплаты таможенных платежей без начисления процентов и истребования обеспечения оплаты по ним для предприятий, экспортировавших готовую текстильную продукцию на сумму более $1 млн в течение последних 12 месяцев, при ввозе ими комплектующих изделий, сырья и материалов для основного и вспомогательного производств.
До 31 декабря 2021 года приостанавливаются:
• применение штрафных санкций в отношении хозяйствующих субъектов за просроченную дебиторскую задолженность по внешнеторговым операциям;
• взыскание штрафных санкций, наложенных до вступления в силу настоящего Указа.
С 1 октября 2021 года отменяется требование получения национального сертификата при импорте сертифицированного и декларированного оборудования, комплектующих, сырья, измерительных и транспортных средств, химических реагентов и подъемных механизмов из стран, имеющих высокую систему качества и контроля.
Не требуется разрешение Президента или Кабмина для экспорта:
• проса (коды ТН ВЭД 1008 21 000 0, 1008 29 000 0);
• муки и порошка из сушеных бобовых культур (код ТН ВЭД 1106 10 000 0);
• муки и порошка из фруктов и орехов (код ТН ВЭД 1106 30 900 0).
Правительственной комиссии по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования поручено внедрить сроком на один год систему компенсации 50% транспортных расходов при экспорте продукции с высокой добавленной стоимостью в страны Европы.