Hujjat bilan Davlat bojxona qoʼmitasining (DBQ) toifadan tashqari maqomga ega boʼlgan masofaviy elektron deklaratsiyalash bojxona postlarini tashkil etish toʼgʼrisidagi takliflari maʼqullandi.
Joriy yil 1 oktyabrdan boshlab ular DBQning Toshkent, Sirdaryo, Qashqadaryo va Xorazm viloyatlari boʼyicha boshqarmalarida paydo boʼladi. 2022 yil 1 apreldan boshlab - DBQning boshqa hududiy boshqarmalarida bosqichma-bosqich tashkil etiladi.
2021 yil 1 oktyabrdan boshlab:
- masofaviy elektron deklaratsiyalash bojxona postlari tashqi iqtisodiy faoliyat (TIF) ishtirokchilari tomonidan taqdim etilgan elektron bojxona yuk deklaratsiyalarining masofaviy bojxona rasmiylashtiruvini amalga oshiradi;
- chegara bojxona postlaridagi inspektsion koʼrik majmualari (rentgen) bilan ishlash guruhlari xodimlariga zararli mehnat sharoitlari uchun Davlat byudjeti mablagʼlari hisobidan lavozim maoshining 40%i miqdorida har oylik ustama beriladi.
2021 yil 1 dekabrdan boshlab Oʼzbekiston Davlat chegarasi orqali avtomobil oʼtkazish punktlarida:
- veterinariya va fitosanitariya organlarining tovarlarga tegishli hujjatlarni tekshirish va rasmiylashtirish vazifalari "Yagona darcha" bojxona axborot tizimi yoki unga integratsiyalashgan axborot tizimlari orqali amalga oshiriladi;
- veterinariya va fitosanitariya organlari tomonidan tovar-transport hujjatlariga muhr bosish va ularni roʼyxatga olish amaliyoti bekor qilinadi;
- toʼlanadigan barcha yigʼimlarni transport vositalari chegara punktiga kirgunga qadar yagona hisobvaraq asosida oldindan toʼlash amaliyoti joriy etiladi.
2022 yil 1 yanvardan boshlab:
- ortiqcha toʼlangan yoki undirilgan bojxona toʼlovlarini bojxona organlari tomonidan qaytarish toʼgʼrisidagi qaror qabul qilingandan soʼng ushbu mablagʼlar TIF ishtirokchisiga uch ish kuni davomida qaytariladi;
- bojxona toʼlovlarini kechiktirib yoki boʼlib-boʼlib toʼlashning eng kam muddati 14 kun etib belgilanadi. Ushbu muddatda foizlar undirilmaydi, bunda kechiktirib yoki boʼlib-boʼlib toʼlashning eng kam muddatidan ortganda toʼliq davr uchun foizlar hisoblanadi;
- qoʼshimcha hisoblangan bojxona toʼlovlarining undirilmaydigan va qaytarilmaydigan miqdori BHMning 20%igacha etib belgilanadi;
- tovarlarning TIF tovarlar nomenklaturasi boʼyicha kodini aniqlash yuzasidan bojxona organi tomonidan tayinlangan ekspertiza yakunlangunga qadar tovarlarni bojxona toʼlovlari toʼlanishini taʼminlash orqali shartli chiqarib yuborish amaliyoti joriy etiladi;
- TIF ishtirokchisining bir nechta bojxona operatsiyalari doirasidagi majburiyatlarini taʼminlash uchun yagona taʼminot taqdim etish imkoniyati yaratiladi, bunday taʼminot bojxona toʼlovlari boʼyicha barcha majburiyatlarni bajarish uchun yetarli boʼlishi lozim;
- bojxona organlari tovarlar boʼyicha toʼlanishi lozim boʼlgan bojxona toʼlovlari miqdorini aniqlash uchun TIF qatnashchisining arizasiga asosan dastlabki qarorni qabul qiladi.
DBQ tizimida alohida yuridik shaxs maqomiga ega Markaziy bojxona laboratoriyasini tashkil etiladi. U nikotin saqlovchi mahsulotlar va spirtli ichimliklar tarkibini aniqlaydi, tovarlarni ekspertizadan oʼtkazish va sertifikatsiyalash bilan bogʼliq boʼlgan boshqa xizmatlarni koʼrsatadi, shuningdek giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar va boshqa turdagi kriminalistik sud ekspertizalarini amalga oshiradi.

Создаются таможенные посты удаленного электронного декларирования
Принят Указ Президента «Об упрощении таможенных процедур и дальнейшем совершенствовании организационной структуры органов государственной таможенной службы» от 10.09.2021 г. № УП-6310.
Документом одобрено предложение Государственного таможенного комитета (ГТК) о создании внекатегорированных таможенных постов удаленного электронного декларирования.
С 1 октября текущего года они появятся в управлениях ГТК по Ташкентской, Сырдарьинской, Кашкадарьинской и Хорезмской областям. С 1 апреля 2022 года – поэтапно в других территориальных управлениях ГТК.
С 1 октября 2021 года:
- таможенные посты удаленного электронного декларирования будут проводить удаленное таможенное оформление электронных грузовых таможенных деклараций, представленных участниками внешнеэкономической деятельности (ВЭД);
- сотрудникам групп по работе с инспекционно-досмотровыми комплексами (сканерами) приграничных таможенных постов выплачивается ежемесячная надбавка в размере 40% должностного оклада за вредные условия труда за счет средств Госбюджета.
С 1 декабря 2021 года в пунктах пропуска автомобилей через Государственную границу Узбекистана:
- задачи проверки и оформления соответствующей документации на товары ветеринарных и фитосанитарных органов выполняются посредством таможенной информационной системы «Единое окно» или интегрированных с ней информационных систем;
- отменяется проставление печати и регистрации товарно-транспортных документов ветеринарными и фитосанитарными органами;
- внедряется практика предоплаты всех подлежащих уплате сборов на основе единого счета-фактуры до въезда транспортных средств в пограничный пункт.
С 1 января 2022 года:
- излишне уплаченные или взысканные таможенные платежи возвращаются участникам ВЭД в течение трех рабочих дней после принятия таможенными органами решения об их возврате;
- минимальный срок отсрочки либо рассрочки оплаты таможенных платежей составляет 14 дней. В течение данного срока проценты не взимаются, при превышении минимального срока отсрочки или рассрочки оплаты проценты начисляются полностью на весь период;
- размер доначисленных таможенных платежей, не подлежащих взысканию и возврату, устанавливается до 20% БРВ;
- внедряется практика условного выпуска товаров до завершения экспертизы на определение кода товаров в соответствии с товарной номенклатурой ВЭД, назначенной таможенным органом, с обеспечением оплаты таможенных платежей;
- создается возможность представления единого обеспечения для обеспечения исполнения обязательств по оплате таможенных платежей участника ВЭД в рамках нескольких таможенных операций;
- по заявлению участника ВЭД таможенными органами принимается предварительное решение для определения суммы таможенных платежей, подлежащих к уплате по товарам.
В структуре ГТК создается Центральная таможенная лаборатория со статусом обособленного юрлица. Она будет определять состав никотиносодержащей продукции и спиртных напитков, оказывать услуги, связанные с проведением экспертизы и сертификацией товаров, а также проводить экспертизу наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров и иные виды судебно-криминалистической экспертизы.