SHHT Ishbilarmonlar kengashining 24-uchrashuvi boʻlib oʻtdi
2023-yilning 2 may kuni gibrid formatda SHHT Ishbilarmonlar kengashining 24-uchrashuvi boʻlib oʻtdi, unda Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi raisining birinchi oʻrinbosari Islom Jasimov onlayn tarzda ishtirok etdi.
I.Jasimov oʻz nutqi davomida iqtisodiyotni isloh qilish va liberallashtirish, investitsiya jozibadorligini oshirish va eksport ishlab chiqarishni qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan ijobiy natijalar to'g'risida ta'kidladi. Qolaversa, I.Jasimov tomonidan ishtirokchi-davlatlar ishbilarmon doiralarini xorijiy investorlarga, jumladan, maxsus iqtisodiy zonalar ishtirokchilariga taqdim etilayotgan imtiyoz va preferensiyalar to‘g‘risida xabardor qilish uchun maxsus platforma yaratish taklif etildi.
Shuningdek, I.Jasimov “INNOPROM. Markaziy Osiyo” koʻrgazmasi doirasida Oʻzbekiston va Rossiya tadbirkorlari oʻrtasida soʻrov oʻtkazilganini hamda Oʻzbekiston–Rossiya va Rossiya–Oʻzbekiston ishbilarmonlar kengashining yigʻilishida biznes takliflar va muammoli masalalari ilgari surilgani to'g'risida ham taʼkidladi.
Shanxay hamkorlik tashkiloti Ishbilarmonlar kengashi raisi, SHHT milliy qismining Hindiston Respublikasi raisi Tribxuvan Darbari oʻz nutqida Hindiston hukumati va Hindiston Savdo-sanoat palatalari federatsiyasi tomonidan SHHTga aʼzo mamlakatlar oʻrtasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish masalasida amalga oshirilayotgan bir qator tadbirlarni qayd etdi.
U, shuningdek, Hindiston SHHTga aʼzo mamlakatlar tadbirkorlik subyektlari bilan biznes yuritish va hamkorlik qilishdan manfaatdor boʻlgan bir qancha sohalar tog'risida ta'kidladi, jumladan, turizm, taʼlim, oziq-ovqat sanoati, va boshqalar. Bundan tashqari, Hindiston tomoni yigʻilish ishtirokchilari bildirgan takliflar asosida vazifalar rejasini ishlab chiqish taklifini ilgari surdi.
SHHT Bosh kotibi oʻrinbosari Sohail Xon oʻz nutqida yangi voqelikda tashkilot SHHTga aʼzo mamlakatlar oʻrtasidagi munosabatlarni rivojlantirishning yoʻlboshchisi va tayanchi boʻlib, Ishbilarmonlar kengashi esa bunda oʻziga xos platformaga aylanganini taʼkidladi.
Shuningdek, u Hindiston tomonining mazkur uchrashuv yakunida harakatlar rejasini tuzish gʻoyasini qoʻllab-quvvatladi va SHHT Ishbilarmonlar kengashi faoliyati harakat yoʻnalishini oʻzgartirishi va tashkilotga aʼzo mamlakatlar tadbirkorlari oʻrtasidagi hamkorlikni faollashtirishi kerakligini taʼkidladi.

Состоялось 24-е заседание Делового совета ШОС
2 мая 2023г. в гибридном формате состоялось 24-е заседание Делового совета ШОС, на котором в режиме онлайн принял участие первый заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Ислам Жасимов.
В ходе своего выступления И.Жасимов отметил позитивные результаты в проводимой реформе по либерализации экономики, повышении инвестиционной привлекательности страны, поддержке экспортеров продукции и услуг. Также он предложил создать специальную платформу по информированию бизнес-сообществ стран-участников о льготах и преференциях, предоставляемых иностранным инвесторам, в том числе  для участников специальных экономических зон.
Также И.Жасимов отметил, что в рамках выставки «INNOPROM. Центральная Азия» между предпринимателями Узбекистана и России был проведен опрос, а предложения и проблемные вопросы бизнеса двух стран были выдвинуты во время заседания Узбекско-Российского и Российско-Узбекского Деловых советов.
В ходе своего выступления Председатель Делового Совета ШОС, Председатель Национальной части ДС ШОС от Республики Индия Трибхуван Дарбари отметил ряд действий, выполняемых индийским правительством и Федерацией Торгово-промышленных палат Индии для развития торгово-экономического сотрудничества между странами-членами ШОС.
Также отметил несколько сфер, в которых Индия заинтересована вести предпринимательскую деятельность и кооперировать с бизнес субъектами стран-членов ШОС. В том числе, туризм, пищевая промышленность, образование и т.д.
Более того индийской стороной было выдвинуто предложение сделать план задач по предложениям, выдвинутых во время выступления участников заседания.
В своей речи заместитель генерального секретаря ШОС Сохайл Хан отметил, что в новой реальности ШОС является драйвером и опорой развития отношений между странами-членами ШОС, а Деловой совет стал уникальной площадкой и востребованным инструментов для развития торгово-экономических отношении.
Также он поддержал идею индийской стороны по созданию плана действий по итогам данного заседания и отметил, что деятельность Делового совета ШОС должна поменять направление действий и активизировать сотрудничество между предпринимателями стран-членов ШОС.