Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha Jamoatchilik kengashi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 3 may kuni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi binosida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 30 avgustdagi PQ-364-sonli Qarori asosida tashkil etilgan Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha Jamoatchilik kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur Jamoatchilik kengashining asosiy vazifalari tadbirkorlarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlariga daxl qiluvchi muhim masalalar yuzasidan jamoatchilik fikrini tizimli monitoring va tahlil qilish, tadbirkorlikni rivojlantirishga to‘siq bo‘layotgan muammolarni bartaraf etish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish hamda vakolatli davlat organlariga taqdim etish, shuningdek davlat organlari, tadbirkorlik subyektlari, ilmiy doiralar, nodavlat notijorat tashkilotlar o‘rtasida samarali hamkorlikni ta’minlash hisoblanadi.
Hozirgi kunga qadar, mazkur Jamoatchilik kengashi doimiy ravishda tadbirkorlik faoliyatiga bevosita yoki bilvosita ta’sir etuvchi huquqiy va iqtisodiy masalalarni, xususan vazirlik va idoralar tomonidan ishlab chiqilgan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ko‘rib chiqmoqda hamda natijasi yuzasidan vakolatli vazirlik va idoralarga takliflar bermoqda.
Ushbu kengash majlisida Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Farmatsevtika mahsulotlari muomalasini tartibga solish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarori hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan Vazirlar Mahkamasining “Huquqiy eksperiment doirasida soliq nazorati tadbirlarini tashkil etishda qo‘shilgan qiymat solig‘i bo‘yicha soliq uzilishini aniqlash va qo‘llash tartibi to‘g‘risida”gi Qarori loyihalari muhokama qilindi.
Mazkur yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Adminstratsiyasi vakillari, yuqoridagi loyihalarni ishlab chiqqan vazirlik va davlat idoralari, farmatsevtika sohasida faoliyat yurituvchi tadbirkorlik subyektlari hamda soliq qonunchiligi bo‘yicha ekspertlar ishtirok etdi.
Ta’kidlash joizki, qarorlar loyihasi “Savdo-sanoat palatasi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonunida belgilangan vakolat doirasida huquqiy xulosa berish uchun Palataga ham taqdim qilingan.
Tadbirda ishtirokchilar ushbu loyihalarni yana bir bor ko‘rib chiqish, ularning har bir bandi bo‘yicha o‘z taklif va fikrlari hamda lozim topgan joylarida e’tirozlarini ham bildirish va muhokama qilish imkoninga ega bo‘ldilar. Bularning barchasi umumlashtirilib vakolatli davlat organlariga taqdim etiladi.

Состоялось очередное заседание Общественного совета по поддержке предпринимательства
3 мая текущего года в здании Торгово-промышленной палаты Узбекистана состоялось очередное заседание Общественного совета по поддержке предпринимательства, образованного согласно постановлению Президента Республики Узбекистан №ПП-364 от 30 августа 2022 года.
Главными задачами Общественного совета являются системный мониторинг и анализ общественного мнения, проведение соцопросов по самым важным вопросам, затрагивающим права и интересы бизнеса; разработка и представление предложений по устранению барьеров и препятствий для предпринимателей; обеспечение эффективного взаимодействия госструктур, бизнеса, научных кругов, общественных организаций.
По сей день данный Общественный совет постоянно рассматривает правовые и экономические вопросы, прямо или косвенно влияющие на предпринимательскую деятельность, в частности, рассматривает проекты нормативных правовых документов, разрабатываемых министерствами и ведомствами, и по результатам вносит предложения в компетентные министерства и ведомства.
На данном заседании Общественного совета обсуждены проект постановления Президента Республики Узбекистан, разработанный Минздравом “О дополнительных мерах по регулированию оборота фармацевтической продукции” и проект постановления Кабинета Министров, разработанный Министерством экономики и финансов “О порядке определения и применения налогового разрыва по налогу на добавленную стоимость при организации мероприятий налогового контроля в рамках правового эксперимента”.
В данном  заседании приняли участие представители Администрации Президента Республики Узбекистан, министерств и государственных ведомств, разработавших вышеуказанные проекты, субъекты предпринимательства, осуществляющие деятельность в сфере фармацевтики, эксперты в сфере налогового законодательства.
Следует отметить, что проекты постановлений также внесены в Палату для выдачи юридического заключения в рамках полномочий, установленных Законом Республики Узбекистан «О Торгово-промышленной палате».
На мероприятии участники смогли еще раз ознакомиться с проектами, высказать и обсудить свои предложения и мнения по их каждому пункту, а также уместные возражения. Все это будет обобщено и представлено  в компетентные государственные органы.