O‘zbekiston va Eron o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 29 may kuni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi vakillari bilan Eron Savdo-sanoat, tog‘-kon va qishloq xo‘jaligi palatasi vakili o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Eron o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik izchil rivojlanib borayotgani haqida ta’kidladi. Qolaversa, tomonlar ikki Palata faoliyati bilan ham tanishib, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan biznes vakillari uchun yaratilayotgan yangi imkoniyatlarni muhokama qildi.
Shuningdek, uchrashuv davomida O‘zbekiston va Eron o‘rtasidagi Hukumatlararo komissiya doirasida qabul qilinishi rejalashtirilgan ikki davlat palatalari to‘g‘risidagi Protokolning bandlarini muhokama qilindi. Xususan, tomonlar ikki davlat Arbitraj markazlari o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumini imzolash imkoniyatlarini ko‘rib chiqishga kelishib oldi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha Memorandum tafsilotlarini yana batafsil muhokama qilishga, shuningdek, Ishbilarmonlar qo’mitasi yig‘ilishini tashkil etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishga kelishib olindi.

Обсуждены перспективы сотрудничества между Узбекистаном и Ираном
29 мая т.г. состоялась встреча между представителями Торгово-промышленной палаты Узбекистана и представителем Иранской Торгово-промышленной палаты, шахты и сельского хозяйства.
В ходе встречи стороны отметили стабильно растущее торгово-экономическое сотрудничество между Узбекистаном и Ираном, а также была представлена деятельность двух палат и новые возможности Торгово-промышленной палаты Узбекистана для представителей бизнеса.
Также стороны обсудили пункты Протокола, касающиеся Палат двух стран, планируемых к принятию в рамках Межправительственной комиссии между Узбекистаном и Ираном. В том числе стороны договорились рассмотреть возможность подписания Меморандума о взаимопонимании между Арбитражными центрами двух стран.
По итогам встречи стороны договорились дополнительно обсудить детали Меморандума, а также рассмотреть возможность организации заседания Делового комитета.