Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi missiyasi vakili janob Yakopo Turini bilan uchrashuv
14-noyabr kuni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasida Raisning birinchi o‘rinbosari Islom Jasimov va Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi missiyasi vakili janob Yakopo Turini bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Palata tomonidan Markaziy Osiyo Mintaqaviy Ekologik Markazi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan “Qishloq-oziq-ovqat sanoatida resurs samaradorligi” (REAP) loyihasini amalga oshirish bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi.
REAP loyihasining asosiy maqsad va vazifalari quyidagilardan iborat:
- kichik korxonalarga (Toshkent, Farg‘ona va Buxoro viloyatlarida) resurslardan samarali foydalanish texnologiyalarini joriy etish asosida mahsulot tannarxini pasaytirishda amaliy yordam ko‘rsatish;
- barqaror iste’mol va ishlab chiqarish konsepsiyasiga asoslangan yangi moliyalashtirish vositalarini joriy etishda mahalliy moliya institutlariga ko‘maklashish;
- mavjud qishloq xo‘jaligi klasterlariga tejamkor ishlab chiqarish amaliyotini integratsiyalashuviga ko‘maklashish;
- ishlab chiqarish jarayonlarining uzoq muddatli istiqbolda atrof-muhitga ta'siri masalalarida mahalliy tashkilotlarning institutsional rivojlanishi.
Loyihani amalga oshirish doirasida o'tgan davrda O‘zbekistondagi korxonalarni qo'llab-quvvatlash uchun ko‘nikma, bilim va vositalarga ega 12 ta texnik maslahatchi tayyorlandi.
Oʻqitilgan mahalliy texnik maslahatchilar xalqaro ekspertlar bilan birgalikda Oʻzbekistonda 136 ta kichik va oʻrta korxonalar (230 ta korxona rejalashtirilgan) uchun dastlabki baholash va resurslar samaradorligini hisoblash ishlarini olib bordi.
Ushbu korxonalar xom ashyo, energiya va suv resurslarini tejash maqsadida resurslar samaradorligini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirishda qo‘llab-quvvatlanmoqda, bu esa sezilarli tejash imkonini beradi va mahsulot tannarxini pasaytiradi.

Встреча с представителем миссии делегации Европейского Союза Якопо Турини
14 ноября в Торгово-промышленной палате Узбекистана состоялась встреча Первого заместителя председателя И.К. Жасимова с г-ном Якопо Турини, представителем миссии Делегации Европейского Союза (ЕС).
В ходе встречи были обсуждены вопросы реализации проекта «Ресурсоэффективность в агропродовольственной промышленности» (REAP), осуществляемого Палатой совместно с Региональным экологическим центром Центральной Азии (CAREC).
Основными целями и задачами проекта REAP являются:
- оказание практического содействия малым предприятиям (в Ташкентской, Ферганской и Бухарской областях) в снижении себестоимости производимой продукции на основе внедрения технологий ресурсоэффективности;
- оказание содействия местным финансовым организациям во внедрении новых инструментов финансирования, основанных на концепции устойчивого потребления и производства;
- оказание содействия интеграции практики бережливого производства в существующие агрокластеры;
- институциональное развитие местных организаций в вопросах воздействия производственных процессов на окружающую среду в долгосрочной перспективе.
В рамках реализации проекта за прошедший период подготовлено 12 технических консультантов (ТК) с навыками, знаниями и инструментами для поддержки предприятий в Узбекистане.
Прошедшие обучение местные технические консультанты, совместно с международными экспертами, провели в Узбекистане первоначальную оценку и расчеты эффективности использования ресурсов на 136 малых и средних предприятиях (планируется - 230 предприятий).
Этим предприятиям оказывается поддержка в реализации мер по повышению ресурсоэффективности в целях экономии сырья, энергетических и водных ресурсов, что дает ощутимую экономию средств и снижает себестоимость производимой продукции.
Ислам Жасимов информировал представителя миссии ЕС о реализации государственных программ, принятых в соответствии с актами Президента Республики Узбекистан, в сфере снижения энерго- и ресурсозатрат в экономике на основе повсеместного внедрения энергосберегающих технологий в производство, расширения использования возобновляемых источников энергии, повышения энергоэффективности в различных секторах экономики.