O‘zbekiston-Rossiya biznes-forumi
Joriy yilning 17-noyabr kuni Toshkentda Arxangelsk viloyati ishbilarmon doiralari va O‘zbekiston tadbirkorlari ishtirokida O‘zbekiston-Rossiya biznes-forumi va B2B muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Tadbir 15-18-noyabrda Arxangelsk viloyati gubernatori Aleksandr Tsibulskiy boshchiligidagi viloyat ishbilarmon doiralari delegatsiyasining mamlakatimizga tashrifi doirasida tashkil etildi.
Mazkur tadbirdan ko‘zlangan maqsad istiqbolli sarmoyaviy loyihalarni amalga oshirish va eksport-import yetkazib berishni ko‘paytirish orqali O‘zbekiston va Arxangelsk o‘rtasidagi ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni yanada rivojlantirishdan iborat.
Ushbu forumda 25 nafar Arxangelsk va 100 dan ortiq O‘zbekiston kompaniya vakillari, xususan, o‘rmon, sellyuloza-qog‘oz, yengil sanoat va chakana savdo, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, mashinasozlik, metallga ishlov berish, qurilish sanoati sohalarida faoliyat olib boruvchi kompaniyalar ishtirok etdi.
Tadbirni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisining birinchi o‘rinbosari I.Jasimov, Rossiya Federatsiyasining O‘zbekiston Respublikasidagi savdo vakili Q.Zligostev, Toshkent viloyati hokimi o‘rinbosari N.Sharipov, Arxangelsk viloyati gubernatori A.Tsibulskiy ishtirokchilarga kirish so‘zi bilan ochib berdi.
Shundan so‘ng ikki tomonlama hujjatlarni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi. Jumladan, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi Toshkent shahar boshqarmasi va “Arxangelsk viloyati Savdo-sanoat palatasi” uyushmasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitim, “Северная защита” MChJ va “VIDCOM” MChJ, “Вудкомпонент” MChJ va “BELUKROS” MChJ, “КИТ Софит” MChJ va “BIG AUTOMATION COMPANY” MChJ o‘rtasida niyat bayonnomalari imzolandi.
Forum davomida Arxangelsk viloyatining sarmoyaviy va sayyohlik salohiyati boʻyicha maʼruzalar va taqdimotlar, shuningdek, Arxangelsk shahrida sarmoyaviy takliflar taqdimoti boʻlib oʻtdi.
B2B formatidagi ishbilarmonlik aloqalari almashinuvi doirasida esa O‘zbekiston-Rossiya savdo-iqtisodiy hamkorligini yanada rivojlantirish istiqbollari, jumladan, qo‘shma biznes loyihalarni amalga oshirish, qo‘shma korxonalar sonini ko‘paytirish, savdo-iqtisodiy va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, biznes-loyihalarni amalga oshirish yuzasidan fikr almashildi.

Узбекско-Российский бизнес форум
17 ноября т.г. в Ташкенте состоялся Узбекско-Российский бизнес форум и «В2В» переговоры с участием деловых  кругов Архангельской области и предпринимателей Узбекистана.
Мероприятие организовано в рамках визита делегации деловых кругов Архангельской области в нашу страну во главе с губернатором области Александром Цыбульским в период с 15 по 18 ноября 2023г.
Целью проведения данного мероприятия является дальнейшее развитие двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и Архангельском путем реализации перспективных инвестиционных проектов и увеличения экспортно-импортных поставок.
В работе мероприятия приняли участие представители ряда министерств и ведомств республики, а также 25 архангельских и более 100 узбекских компаний, занятых в сферах лесной и целлюлозно-бумажной, легкой промышленности и розничной торговли, ИКТ, машиностроительной, металлообрабатывающей, строительной отраслях промышленности.
С приветственным словом к участникам обратились Первый заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана И.Жасимов, Торговый представитель Российской Федерации в Республике Узбекистан К.Злыгостев, заместитель хакима Ташкентской области Н.Шарипов и губернатор Архангельской области А.Цыбульским.
После чего состоялась церемония подписания двусторонних документов, среди которых соглашение о сотрудничестве между Ташкентским территориальным управлением ТПП Узбекистана и Союзом «Торгово-промышленная палата Архангельской области», соглашения о намерениях между ООО «Северная защита» и ООО «VIDCOM», ООО «Вудкомпонент» и ООО «BELUKROS», ООО «КИТ Софит» и ООО «BIG AUTOMATION COMPANY».
В рамках форума были представлены доклады-презентации  об инвестиционном, туристическом потенциале Архангельской области, а также презентация инвестиционных предложений на территории Архангельска.
В рамках биржи деловых контактов в формате B2B были обсуждены перспективы дальнейшего развития Узбекско-Российского торгово-экономического сотрудничества, в том числе состоялся обмен мнениями по реализации совместных бизнес проектов, увеличение совместных предприятий, развитие торгово-экономического и регионального сотрудничества.