Oʻzbekiston – Turkiya biznes-forumi natijalari yuzasidan
Tadbirda Turkiya Vitse-prezidenti Jevdet Yilmaz, Turkiya Respublikasi Palatalar va Tovar birjalari uyushmasi (TOBB) Prezidenti Rifat Hisarjiklio‘gʻlu, Tashqi iqtisodiy aloqalar kengashi (DEIK) Prezidenti N. Olpak, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari – iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qoʻchqorov hamda 300 ga yaqin ishbilarmon doira vakillari ishtirok etdi.
Biznes-forum doirasida oʻzbek tomonidan Savdo-sanoat palatasi, Togʻ-kon sanoati va geologiya vazirligi, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, Sogʻliqni saqlash vazirligi, “Oʻzkimyosanoat” AJ, “Oʻzbekzargarsanoati” uyushmasi tomonidan biznes-forum ishtirokchilari uchun mazkur sohalarda xorijiy tadbirkorlarga yaratilgan imkoniyatlar yuzasidan taqdimotlar boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston va Turkiya oʻrtasida oʻzaro savdo aylanmasi soʻnggi 5 yilda 1,5 barobarga oshgani taʼkidlandi. Bugungi kunda Turkiya sarmoyasi ishtirokida 1800 ga yaqin  korxonalar Oʻzbekistonda muvaffaqiyatli faoliyat olib bormoqda.
Bu borada, Oʻzbekiston va Turkiya rahbarlarining ikki mamlakat oʻzaro tovar ayirboshlash hajmini  5 mlrd dollarga yetkazish vazifasi boʻyicha barcha kuchini safarbar etishga tayyorligi maʼlum qilindi.
Tadbir ishtirokchilari ikki mamlakat oʻrtasida hamkorlikni rivojlantirishning istiqbolli yoʻnalishlari, xususan, farmatsevtika, charm-poyabzal, zargarlik, qurilish materiallari, mebelsozlik, shisha mahsulotlarini ishlab chiqarish sohalariga alohida eʼtibor qaratish lozimligini qayd etishdi.
Biznes-forum yakunida bir qator kelishuvlarni imzolash marosimi boʻlib oʻtdi, shu jumladan, “Oʻzcharmpoyabzal” uyushmasi va “TASEV” (Turkiya poyabzal sanoatida tadqiqotlar olib borish va taʼlim yoʻnalishini rivojlantirish jamgʻarmasi) oʻrtasida Anglashuv memorandumi, “Oʻzsanoatqurilishbank” va “Citibank A.S.” oʻrtasida umumiy qiymati 70 mln dollarlik hamkorlik kelishuvi, “MAREN MODA” hamda OOO “IDEAL TEKSTIL ORZU” oʻrtasida 10 mln AQSh dollari qiymatida eksport shartnomasi, “MENDERES EXPORT TEKSTIL LIMITED SIRKETI” va OOO “ART SOFT XOLDING” oʻrtasida 250 mln dollarlik investitsion shartnoma imzolandi.

26 декабря текущего года в Анкаре состоялся узбекско–турецкий бизнес–форум.
В мероприятии приняли участие вице-президент Турции Джевдет Йылмаз, президент Ассоциации палат и товарных бирж Турецкой Республики (TOBB) Рифат Хисарчиклиоглу, президент Совета по внешнеэкономическим связям (DEIK) Наил Олпак, заместитель премьер-министра– министр экономики и финансов Республики Узбекистан Джамшид Кучкаров и около 300 представителей деловых кругов.
В рамках бизнес-форума узбекской стороной Торгово-промышленной палатой, Министерством горнодобывающей промышленности и геологии, агентством по управлению государственными активами, Министерством здравоохранения, АО “Узкимесаноат”, ассоциацией “Узбекзаргарсаноати” были проведены презентации для участников бизнес-форума о возможностях, созданных для иностранных предпринимателей в этих сферах.
Было отмечено, что за последние 5 лет товарооборот между Узбекистаном и Турцией увеличился в 1,5 раза. Сегодня в Узбекистане успешно работают около 1800 предприятий с участием турецких инвестиций.
В связи с этим лидеры Узбекистана и Турции заявили о готовности мобилизовать все свои усилия для увеличения объема торговли между двумя странами до 5 миллиардов долларов.
Участники мероприятия отметили, что особое внимание следует уделить перспективным направлениям развития сотрудничества между двумя странами, в частности, фармацевтике, кожевенно-обувной, ювелирной промышленности, производству строительных материалов, мебели, изделий из стекла.
По завершении бизнес-форума состоялась церемония подписания ряда соглашений, в том числе меморандума о взаимопонимании между Ассоциацией “Ozcharmpoyabzal” и TASEV (турецкий фонд развития исследований и образования в обувной промышленности), соглашение о сотрудничестве на общую сумму 70 миллионов долларов США между Узпромстройбанком и “Citibank A.S.”, экспортное соглашение на сумму 10 миллионов долларов США между “MAREN Moda” и ООО«IDEAL TEKSTIL ORZU», «MENDERES EXPORT TEKSTIL LIMITED SIRKETI» и ООО «ART SOFT XOLDING» заключили инвестиционный контракт на сумму 250 миллионов долларов.