Ўзбекистон озиқ-овқат маҳсулотларига дунё харидор
Корея Республикаси пойтахти Сеул шаҳрида “World Food Expo Korea – 2016” озиқ-овқат маҳсулотлари халқаро кўргазмаси бўлиб ўтди. Унда мамлакатимиз компания ва корхоналари ўз маҳсулотлари ва хизматлари билан иштирок этди.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримов раҳнамолигида кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш, экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кўпайтириш борасида амалга оширилган ишлар самарасида мамлакатимизнинг экспорт салоҳияти юксалиб бормоқда. Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 5 октябрдаги "Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони мамлакатимизда қулай ишбилармонлик ва инвестициявий муҳитни янада яхшилаш, тадбиркорларнинг эркин фаолият кўрсатишини қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантиришга хизмат қилмоқда.
Соҳада амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар самарасида “Made in Uzbekistan” ёрлиғи туширилган маҳсулотлар жаҳон бозорида кенг ўрин эгалламоқда. Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг экспортини қўллаб-қувватлаш жамғармаси бунга муайян ҳисса қўшмоқда. Тадбиркорларнинг чет элларда ўтказилаётган йирик халқаро ярмаркалар, бизнес-форум ва кооперацион биржаларда иштирок этиши, харидорлар топиши ва шартномалар тузишига кўмаклашмоқда.
Ўзбекистон ўрик, олхўри, узум, ёнғоқ, карам ва бошқа кўплаб мева-сабзавот маҳсулотларини экспорт қилиш бўйича дунёдаги ўнта етакчи давлат қаторида туради. Мамлакатимизда қишлоқ хўжалигида олиб борилаётган изчил ишлар самарасида 180 турдан зиёд мева-сабзавот ва уларни қайта ишлаш асосида тайёрланган маҳсулотлар дунё бозорларига экспорт қилинаётир. Сўнгги уч йилда ташқи бозорга йўналтирилаётган қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ҳажми уч баробардан ошди.
Ишбилармонларимиз турли мамлакатларда ўтказилаётган халқаро ярмарка ва кўргазмаларда иштирок этиб, маҳсулот ва хизматларига янги бозорлар топмоқда. “World Food Expo Korea – 2016” кўргазмаси ҳам бу борада муҳим аҳамият касб этди.
Халқаро кўргазмада дунёнинг йигирмага яқин мамлакатидан юзлаб фирма ва компаниялар иштирок этди. Мазкур форумда озиқ-овқат маҳсулотлари, уларни етиштириш ва қайта ишлашга оид энг сўнгги ютуқлар намойиш этилди.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг экспортини қўллаб-қувватлаш жамғармасидан маълум қилишларича, мазкур халқаро кўргазмада тадбиркорларимиз томонидан жами икки юз минг долларликдан зиёд экспорт шартномалари имзоланди. Кўргазмада Ўзбекистон компаниялари турли мамлакатларнинг фирма ва компаниялари билан ўзаро алоқа ўрнатиш ва ҳамкорликни ривожлантиришга келишиб олди. Тадбир иштирокчилари Ўзбекистон миллий стендида мамлакатимизнинг озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш борасидаги салоҳияти ва имкониятлари, соҳада таклиф этилаётган хизматлар билан танишди.
– Мамлакатимизда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантиришга қаратилаётган доимий эътибор, яратилаётган кенг имконият ва имтиёзлар фаолиятимиз ривожида муҳим омил бўлаётир, – деди “Wheel of Progress” масъулияти чекланган жамияти раҳбари Абдувоҳид Муҳамедов. – Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг экспортини қўллаб-қувватлаш жамғармаси кўмагида турли халқаро кўргазма ва ярмаркаларда қатнашиб, маҳсулотларимизни экспорт қилмоқдамиз. Халқаро озиқ-овқат кўргазмасида қуритилган мева ва сабзавот маҳсулотларимиз билан иштирок этдик. Мазкур кўргазмада кўплаб компаниялар билан ҳамкорликни ривожлантириш юзасидан музокаралар ўтказдик, қатор битимлар имзоладик.
“World Food Expo Korea – 2016” мамлакатимиз озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилари хизматларини халқаро бозорларга таклиф этиш, хорижий давлатлар ишбилармонлари билан савдо-иқтисодий ҳамкорлик ўрнатиш, мавжуд алоқаларни янада кенгайтириш, маҳсулот ва хизматларни экспорт қилиш бўйича келишувларга эришиш, юртимизга инвестициялар жалб этиш, истиқболли лойиҳалар ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, халқаро бозор талабларини ўрганиш имконини берди. Унинг доирасида имзоланган ҳужжатлар ва эришилган келишувлар экспорт ҳажмини ошириш ва жўғрофиясини кенгайтиришга хизмат қилади.

Продовольственная продукция Узбекистана на международной выставке
В столице Республики Корея Сеуле состоялась международная выставка продовольственной продукции “World Food Expo Korea-2016”. На ней свою продукцию и услуги представили компании и предприятия нашей страны.
В результате осуществленной под руководством Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова работы по развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, увеличению производства экспортоориентированной продукции возрастает экспортный потенциал нашей страны. Указ Исполняющего обязанности Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева "О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата" от 5 октября 2016 года служит дальнейшему улучшению благоприятной предпринимательской и инвестиционной среды в нашей стране, поддержке свободной деятельности предпринимателей.
В результате реализуемой в сфере широкомасштабной работы товары под брендом “Made in Uzbekistan” занимают достойное место на мировом рынке. В этом процессе значительную роль играет Фонд поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства. Фонд содействует предпринимателям в участии в крупных зарубежных международных ярмарках, бизнес-форумах и кооперационных биржах, поиску покупателей и составлению договоров.
Узбекистан входит в первую десятку мировых экспортеров абрикосов, слив, винограда, орехов, капусты и другой плодоовощной продукции. В результате последовательной работы, проводимой в сельском хозяйстве нашей страны, на мировые рынки экспортируется более 180 видов фруктов и овощей, а также переработанной продукции. За последние три года объем отправляемой на внешние рынки сельскохозяйственной продукции увеличился в 3 раза.
Активное участие деловых кругов нашей страны в проводимых в различных государствах международных ярмарках и выставках способствует нахождению новых рынков для продукции и услуг. Важное значение в этом направлении имеет выставка “World Food Expo Korea-2016”.
В международной выставке приняли участие сотни фирм и компаний почти из двадцати стран мира. Здесь были представлены продукты питания, последние достижения в сфере выращивания и переработки сельхозпродукции.
Как сообщили в Фонде поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, на этой международной выставке нашими предпринимателями подписаны экспортные договоры на общую сумму более 200 тысяч долларов, достигнуты договоренности об установлении связей и развитии сотрудничества с фирмами и компаниями различных стран. Участники мероприятия ознакомились с представленными на национальном стенде Узбекистана потенциалом и возможностями нашей страны в сфере производства продовольственной продукции, предлагаемыми услугами в сфере.
– Внимание, уделяемое в нашей стране развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, созданные возможности, предоставляемые льготы служат важным фактором дальнейшего развития нашей деятельности, – говорит руководитель ООО "Wheel of Progress" Абдувохид Мухамедов. – При содействии Фонда поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства мы принимаем участие в различных международных выставках и ярмарках, экспортируем свою продукцию. На этой международной продовольственной выставке представили свои сухофрукты, а также провели переговоры со многими компаниями по вопросам развития сотрудничества, подписали ряд соглашений.
“World Food Expo Korea-2016” дала возможность производителям продовольственной продукции нашей страны продемонстрировать свои услуги, установить торгово-экономическое сотрудничество с деловыми кругами зарубежных стран, укрепить существующие связи, достичь соглашений по экспорту продукции и услуг, разработке и реализации перспективных проектов, привлечь инвестиции в нашу страну, изучить международный рынок. Подписанные в рамках выставки документы и достигнутые соглашения послужат повышению объема и расширению географии экспорта.