ССПда «Ўзбекистонда биогаз энергетикасини ривожлантириш истиқболлари» мавзуида давра суҳбати ўтказилди
Тадбирни ўтказишдан мақсад иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳада биогаз энергетикасининг жорий ҳолати ва уни янада ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилиш, шунингдек, ушбу секторнинг ривожланиши ҳамда саноат ва иқтисодиётнинг бошқа тармоқларида кенг қўлланишига тўсқинлик қилаётган муаммоларни ҳал этиш бўйича тегишли таклифларни тайёрлашдан иборат бўлди.
Қайд этиш керакки, Ўзбекистон катта ҳажмдаги газ, кўмир захираларига эга, аммо мазкур ресурслар чексиз эмас. Шу боис, ҳукумат ташаббуси остида амалга оширилаётган кенг кўламли иқтисодий ислоҳотлар доирасида асосан қуёш, шамол, биомасса каби энергия манбаларидан иборат бўлган муқобил энергетика секторини кенгайтиришга катта эътибор қаратилмоқда.
Республикада, жумладан, чорвачилик ва паррандачилик хўжаликларида ёқилғи-энергияга бўлган эҳтиёжнинг тобора ўсиб бориши туфайли уларни барқарор равишда энергия билан таъминлаш масаласи долзарб тус олмоқда. Мазкур масаланинг ечими, қисман замонавий энергия тежайдиган ва энергия самарадорлигига эга технологиялар, жумладан, муқобил энергия манбаларидан автоном равишда энергия ишлаб чиқариш технологияларини жорий этишга боғлиқдир.
Айтиш керакки, чорвачилик ва паррандачилик хўжаликларида муқобил энергия манбаларидан энергия ишлаб чиқарувчи технологияларни ривожлантириш истиқболлари ҳамда бу борада халқаро тажрибани таҳлил қилиш натижасида биогаз ишлаб чиқариш технологияси энг истиқболли технологиялардан бири сифатида қайд этилмоқда.
Органик келиб чиқишга эга чиқиндилардан ишлаб чиқариладиган биогаз 50 дан 70 фоизгача метан – ёнувчи газдан иборат газлар аралашмаси ҳисобланиб, озиқ-овқат тайёрлаш, электр ва иссиқлик энергиясини (иссиқ сув ва иситиш) узатишда қўлланилиши мумкин. Биогаз ишлаб чиқариш давомида юзага келадиган чиқиндилар қишлоқ хўжалигида фойдаланиш мумкин бўлган юқори сифатли ўғит саналади.
Мавжуд маълумотларга биноан Ўзбекистонда 650 минг бош йирик қорамол ва 21 млн. бош паррандага эга 6 мингдан зиёд фермер хўжаликлари фаолият юритаётган бўлиб, уларда ҳар йили 6 млн. тоннадан ортиқ органик чиқиндилар ҳосил бўлади.
Республикадаги қатор фермер хўжаликлари ҳозирданоқ биочиқиндиларга қайта ишлов бериб, биогаз ва биоўғитлар ишлаб чиқарадиган биогазли қурилмалардан фойдаланмоқда. Ишлаб чиқилаётган биогаз хўжаликларнинг ўз эҳтиёжлари учун сарфланмоқда.
Таъкидланганидек, мазкур соҳанинг ривожланиши фермаларнинг даромадларини сезиларли даражада ошириш ва автоном узлуксиз энергия узатилишини таъминлаш имконини беради. Шунингдек, биоўғитлар қишлоқ хўжалиги корхоналарининг минерал ўғитларга қарамлигини камайтиради.
Тадбирда соҳа мутахассислари, бизнес доиралар, тегишли вазирликлар ва идораларнинг вакиллари, шунингдек, Ўзбекистонда биогаз энергетикаси секторига оид лойиҳаларни амалга ошириш билан шуғулланиб келаётган халқаро ташкилотларнинг экспертлари иштирок этди.

В ТПП обсудили вопросы развития биогазовой энергетики в Узбекистане
В соответствии с «Программой мер по сокращению энергоемкости, внедрению энергосберегающих технологий в отраслях экономики и социальной сфере на 2015-2019 годы», утвержденной постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 мая 2015 года №ПП-2343, а также Коммуникационной стратегией по повышению энергоэффективности промышленных предприятий, одобренной Премьер-министром Республики Узбекистан (№06/1-669 от 10 октября 2014г.) Торгово-промышленная палата провела круглый стол на тему: «Перспективы развития биогазовой энергетики в Узбекистане» 14 декабря 2016г. в здании ТПП.
Целью проведения мероприятия являлось обсуждение текущего состояния и перспектив дальнейшего развития биогазовой энергетики в отраслях экономики и социальной сфере, а также подготовка соответствующих предложений по решению проблем, препятствующих развитию данного сектора и широкому использованию в промышленности и других секторах экономики.
Следует отметить, что Узбекистан располагает большими запасами газа, угля, однако данные ресурсы не безграничны. Поэтому в рамках, реализуемых по инициативе Правительства масштабных экономических реформ все большее внимание в стране уделяется расширению сектора возобновляемой энергетики, источниками энергии для которой являются солнце, ветер, биомасса и др.
С ростом в республике потребностей в топливно-энергетических ресурсах, в частности в животноводческих и птицеводческих хозяйствах, актуальным является вопрос их стабильного энергообеспечения, решение которого отчасти возможно внедрением современных энергоэффективных и энергосберегающих технологий, в том числе технологий автономного производства энергии из возобновляемых источников.
В результате анализа международного опыта и перспектив развития технологий производства энергии из возобновляемых источников в животноводческих и птицеводческих хозяйствах, одной из наиболее прогрессивных технологий признана технология производства биогаза.
Биогаз, производимый из отходов органического происхождения, представляет собой смесь газов, содержащую от 50 до 70% метана – горючего газа, который может быть использован для приготовления пищи, выработки электрической и тепловой энергии (горячая вода и отопление). Отходы, образующиеся при производстве биогаза, являются высококачественными удобрениями, которые можно использовать в сельском хозяйстве.
По существующим данным в Узбекистане функционирует более 6 тыс. фермерских хозяйств, содержащих более 650 тыс. голов КРС и 21 млн. голов птиц, на которых ежегодно образовывается более 6 млн.тн органических отходов.
Ряд фермерских хозяйств республики уже эксплуатируют биогазовые установки, перерабатывающие биотходы и производящие биогаз и биоудобрения. Вырабатываемый биогаз используется для собственных нужд хозяйств.
Отмечалось что, важным фактом является то, что это позволит значительно повысить доходы фермы и обеспечить автономное бесперебойное энергоснабжение, а также биоудобрения уменьшат зависимость сельскохозяйственных предприятий от поставки минеральных удобрений.
В мероприятии приняли участие специалисты, представители бизнес кругов, специалисты соответствующих министерств и ведомств РУз, а также эксперты международных организаций, осуществляющие свою деятельность в Узбекистане по реализации проектов касательно сектора биогазовой энергетики.