Тошкентда Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларни ёритишга бағишланган тадбир ўтказилди
2016 йил 16 декабрь куни соат 10-00да пойтахтимиздаги «Wyndham Tashkent» меҳмонхонасида Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар ва хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитаси билан ҳамкорликда Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазирлиги кўмагида хорижий элчихоналар ҳамда Ўзбекистонда аккредитациядан ўтказилган дипломатик ваколатхоналарнинг вакиллари иштирокида мамлакатимизда ишбилармонлик мухитини яратишда ҳамда сармоявий фаолликни оширишда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотлар ёритилишига бағишланган тадбир ўтказилди.
Ушбу тадбирни ташкил этишдан кўзланган асосий мақсад чет эллик ҳамкорлар ва халқаро бизнес ҳамжамиятини Ўзбекистон Республикасида инвестициявий муҳитни такомиллаштириш соҳасида қабул қилинаётган чора-тадбирлар, хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йил 5 октябрдаги “Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”, 2016 йил 26 октябрдаги “Эркин иқтисодий зоналар фаолиятини фаоллаштириш ва кенгайтиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” ҳамда 2016 йил 2 декабрдаги “Ўзбекистон Республикаси сайёҳлик соҳасини ривожлантиришни тезлаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонларидан келиб чиқадиган ўзгартиришлар ҳақида хабардор қилишдан иборат бўлди. Тадбирни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар ва хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитаси раиси ва Сенат раисининг биринчи ўринбосари Содик Сафаев очиб бердилар.
Тадбирда қайд этилдики, хукуматимиз томонидан тадбиркорлик фаолиятини юритиш, рухсат этувчи тартиб-таомиллардан ўтиш ва лицензия олиш билан боғлиқ жараёнларни соддалаштиришга жиддий эътибор қаратилмоқда. Ислоҳотларни амалга оширишдан кўзда тутилган асосий мақсад тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланиши таъминлаш учун кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликка кўпроқ эркинлик беришдан иборат. Республикадаги барқарор ривожланишнинг зарур шартларидан бири ички ва ташқи инвестицияларни жалб қилиш ва улардан самарали фойдаланиш эвазига эришилаётган инвестициявий фаоллик саналади.
Айтиш керакки, бизнесни ривожлантириш йўлида амалга оширилган чора тадбирлар натижасида мамлакатимиз ялпи ички маҳсулотида кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликнинг улуши бугунги кунда 54,6% фоизга, мазкур соҳада жами саноат маҳсулотларининг - 43,8%, экспорт - 31,8% , сармояларда - 38,3% фоизга етгани иш билан банд аҳолининг 77,8 фоиздан ортиғи ушбу тармоқда меҳнат қилаётгани бунинг ёрқин тасдиғидир.
Юқори технологияли ишлаб чиқаришларни ривожлантиришга бевосита сармоялар киритаётган хорижий инвесторлар учун янада қулай инвестициявий муҳит яратиш, республика ҳудудларига замонавий технологиялар жалб этилиши рағбатлантирилишини кучайтириш, чет эллик инвесторлар ва хорижий капиталга эга корхоналар учун кафолатлар ва имтиёзлар тизимини янада мустаҳкамлаш мақсадида, мустақиллик йилларида мамлакатимизда қатор меъёрий ҳужжатлар қабул қилинди. Жумладан, “Хорижий инвестициялар тўғрисида”, “Инвестициявий фаолият тўғрисида”, “Хорижий инвесторларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш кафолатлари ва чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қонунлари, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорлари ва ҳукумат қарорлари шаклида қабул қилинган бошқа қатор меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар давлатимиз иқтисодиётига хорижий инвестицияларни жалб қилиш соҳасини ҳуқуқий тартибга солишнинг негизи саналади.
Чет эллик инвесторнинг пул шаклидаги улуши камида 5 млн. АҚШ долларини ташкил қилган хорижий инвестициялар иштирокида қайта ташкил этилаётган корхоналар солиқ қонунчилиги ўзгарган тақдирда давлат рўйхатидан ўтган вақтидан 10 йил давомида юридик шахслар фойдасидан олинадиган солиқ, қўшимча қиймат солиғи (товарлар, ишлар ва хизматлар савдоси бўйича айланма), мулк солиғи, ободонлаштириш ва ижтимоий инфратузилмани ривожлантиришга солинадиган солиқ, ягона ижтимоий солиқ, ягона солиқ тўлови, шунингдек, Республика йўл фонди ва Таълим ва тиббиёт муассасаларини реконструкция қилиш, мукаммал таъмирлаш ва жиҳозлаш Фондига тўланадиган мажбурий тўловларни давлат рўйхатидан ўтган санасида амал қилган меъёрлар ва қоидаларга асосан қўллаш ҳуқуқига эга.
Юқорида келтирилган имтиёзларга қўшимча равишда Ўзбекистон Президентининг 2016 йил 5 октябрдаги “Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармонига мувофиқ, хусусий мулкнинг ҳуқуқий муҳофазасини янада кучайтириш, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик учун қулай шароитлар яратиш ва ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш кўзда тутилган бўлиб, республиканинг инвестициявий жозибадорлигини янада оширишга доир чора-тадбирлар белгилаб берилган.
Хусусан, чет эл инвестициялари иштирокидаги янгидан ташкил этилган ишлаб чиқариш корхоналарига инвестициялар ҳажмидан қатъий назар 2017 йилнинг 1 январидан эътиборан беш йил давомида улар рўйхатдан ўтган санада амал қилган солиқлар ва бошқа мажбурий тўловлар (ресурс ва божхона тўловларидан ташқари) ставкаларини қўллаш ҳуқуқи тақдим этилади.
Ушбу Фармонда “кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликка кўпроқ эркинлик бериш, уларнинг фаолиятига аралашувларни эрта огоҳлантиришга эътибор қаратилган ҳолда тубдан қисқартириш, ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва олдини олиш самарадорлигини ошириш” каби масалалар давлат органлари учун энг муҳим устуворлик ва биринчи даражали вазифаси сифатида белгиланган.
Мазкур мақсадларда давлат органлари, аввало, ҳуқуқни муҳофаза қилиш ва назорат органларига қуйидаги топшириқлар берилган:
ўз фаолиятида юқорида кўрсатилган талабни ҳамда тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари устуворлиги тамойилининг сўзсиз амалга оширилишини таъминлаш;
тадбиркорлик фаолиятига қонунга хилоф равишда аралашганлик ва тўсқинлик қилганлик, уларнинг фаолиятини асоссиз тўхтатиб қўйганлик учун мансабдор шахсларнинг жавобгарлиги тўғрисидаги қонун ҳужжатлари нормалари талаблари қатъий бажарилишини, шунингдек, тадбиркорлик субъектларига етказилган зарарнинг бевосита айбдорлардан ундирилишини таъминлаш.
Мазкур меъёр давлат органлари томонидан маъмурий, интизомий ёки жиноий жавобгарликнинг энг кескин чораларини қўллаш билан бир қаторда тадбиркорлик субъектларига етказилган зарарни бевосита айбдор ишчилардан ундирилишини тақозо этади.
Республиканинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш учун хорижий инвестициялар иштирокидаги янгидан ташкил этиладиган ишлаб чиқариш корхоналарига уларни давлат рўйхатидан ўтказиш вақтида амалда бўлган солиқ ва бошқа мажбурий тўловлар ставкаларини беш йил мобайнида қўллаш ҳуқуқи берилади. Мазкур имтиёз инвестиция қилинган маблағ қийматидан қатъий назар хорижий инвестицияларга эга барча корхоналарга таъсир қилади.
“Электрон ҳукумат” тизмини жорий этиш доирасида давлат органлари фаолиятида ахборот-коммуникация технологияларини тезкор ривожлантириш, тадбиркорлик субъектларининг ваколатли органлар билан ўзаро муносабатининг алоқасиз шаклларини кенгайтириш бўйича чора-тадбирлар комплекси белгиланган. Хусусан, дастурда “ягона дарча” тамойили бўйича тадбиркорлик субъектларига хизматлар тақдим этишга доир ягона марказлар орқали кўрсатиладиган давлат хизматлари рўйхатини кенгайтириш бўйича чора-тадбирлар назарда тутилган.
Фармоннинг амалда татбиқ этилиши Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти томонидан мамлакат иқтисодиётиинг барқаро ривожланишига оид асосий омил сифатида тадбиркорлик фаолиятини ривожлантириш йўлидаги маъмурий  ва сунъий тўсиқларни бартараф этиш бўйича белгилаб берилган йўналишнинг изчиллиги ва давомийлигини таъминлаш имконини беради.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев шунингдек, 2016 йил 26 октябрда “Эркин иқтисодий зоналар фаолиятини фаоллаштириш ва кенгайтиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармонга ҳам имзо чекди. Ушбу ҳужжатда “Навоий” эркин индустриал-иқтисодий зонаси, “Ангрен” ва “Жиззах” махсус индустриал зоналари номини бирхиллаштириш, шунингдек уларни “Навоий”, “Ангрен” ва “Жиззах” эркин иқтисодий зоналар деб аташ кўзда тутилган.
Бундай қарор Мамлакатимизда юқори технологияли янги ишлаб чиқариш қувватларини ташкил этиш, ҳудудларни рақобатдош ва экспортга йўналтирилган замонавий саноат маҳсулотлари ишлаб чиқаришни ўзлаштиришга янада фаол жалб қилиш, ишлаб чиқариш, муҳандислик-коммуникация, йўл-транспорт, ижтимоий инфратузилма ва логистика хизматларини жадал ривожлантиришни таъминлаш учун тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этишни кенгайтиришнинг энг муҳим омили сифатида эркин иқтисодий зоналарни изчил ривожлантириш борасида янада қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида қабул қилинди.
Учта эркин иқтисодий зоналар фаолиятини янада ривожлантиришнинг асосий йўналишлари этиб қуйидагилар белгиланди:
- хорижий инвесторларга мамлакатимиз иқтисодиётининг реал секторларига инвестиция киритиши учун янада қулай шароитлар яратиш мақсадида эркин иқтисодий зоналар учун ягона ҳуқуқий режимни белгилаш, солиқ ва божхона имтиёзлари, преференцияларни бирхиллаштириш;
- маҳаллий минерал-хомашё ресурсларини чуқур қайта ишлайдиган ва юқори қўшимча қийматга эга рақобатдош маҳсулотлар ишлаб чиқарадиган юқори технологияли ва маҳаллийлаштириладиган замонавий корхоналарни ташкил қилиш учун тўғридан-тўғри инвестицияларни, авваламбор, хорижий инвестицияларни фаол жалб этиш, эркин иқтисодий зоналарнинг муайян соҳага ихтисослашувини қўллаб-қувватлаш ва уларда саноат кооперациясини ривожлантириш;
- эркин иқтисодий зоналарда «ягона дарча» тамойили асосида барча турдаги давлат хизматларини кўрсатишга, жумладан, рухсат бериш тартиб-таомилларига босқичма-босқич ўтиш;
- ишлаб чиқариш, муҳандислик-коммуникация, йўл-транспорт ва ижтимоий инфратузилмани жадал ривожлантириш, шунингдек, сифатли логистика хизматлари кўрсатиш бўйича замонавий инфратузилмани шакллантириш;
- олий, ўрта махсус касб-ҳунар таълими муассасаларида эркин иқтисодий зоналарнинг соҳа кадрларига бўлган ҳозирги ва истиқболдаги эҳтиёжларидан келиб чиқиб, уларнинг эркин иқтисодий зоналарда жойлашган корхоналарда ишлаб чиқариш амалиётини ўташини назарда тутган ҳолда, юқори малакали мутахассисларни тайёрлашни ташкил этиш. Эркин иқтисодий зоналарнинг иштирокчилари қуйидагиларни тўлашдан озод этилади:
- ер солиғи, даромад солиғи, юридик шахслар мулк солиғи, ободонлаштириш ва ижтимоий инфратузилмани ривожлантириш солиғи, микрофирмалар ва кичик корхоналар учун ягона солиқ тўлови, шунингдек, Республика йўл жамғармаси ва Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Умумтаълим мактаблари, касб-ҳунар коллежлари, академик лицейлар ва тиббиёт муассасаларини реконструкция қилиш, капитал таъмирлаш ва жиҳозлаш жамғармасига мажбурий ажратмаларидан;
- ўзининг ишлаб чиқариш эҳтиёжлари учун олиб келинадиган ускуналар, хомашё, материал ва бутловчи буюмлар, шунингдек, мамлакатимизда ишлаб чиқарилмайдиган ва лойиҳаларни амалга ошириш.
Ушбу имтиёзлар киритилган инвестициялар ҳажмига қараб 3 йилдан 10 йил муддатгача, жумладан:
- 300 минг АҚШ долларидан 3 миллион АҚШ долларигача ҳажмдаги инвестициялар – 3 йил муддатга;
- 3 миллион АҚШ долларидан 5 миллион АҚШ долларигача ҳажмдаги инвестициялар – 5 йил муддатга;
- 5 миллион АҚШ долларидан 10 миллион АҚШ долларигача ҳажмдаги инвестициялар – 7 йил муддатга;
- 10 миллион ва ундан кўп АҚШ доллари ҳажмидаги инвестициялар сўнгги 5 йилда амалдаги ставкалардан 50 фоиз кам ҳажмдаги даромад солиғи ва ягона солиқ тўлови ставкалари қўлланган ҳолда – 10 йил муддатга берилади.
Қўшимча равишда, «Ангрен» ва «Жиззах» эркин иқтисодий зоналари иштирокчилари учун жорий этилган тартибга мувофиқ эркин иқтисодий зоналар иштирокчилари:
- эркин иқтисодий зоналар фаолияти давомида экспортга йўналтирилган маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун олиб келинадиган хомашё, материал ва бутловчи буюмлар учун божхона тўловлари тўлашдан (божхона расмийлаштируви йиғимларидан ташқари) озод этилади;
- эркин иқтисодий зоналар доирасида иштирокчилар ўртасида тузилган шартномаларга мувофиқ хорижий валютада ҳисоб-китоб қилиш ва тўлаш;
- Ўзбекистон Республикасининг бошқа хўжалик юритувчи субъектлари – резидентлари томонидан етказиб берилган товарлар, ишлар (хизматлар) учун хорижий валютада тўлаш, шунингдек, экспорт ва импорт қилинадиган товарлар учун ўзларига қулай бўлган тўлаш ҳамда ҳисоб-китоб қилиш шарт ва шаклларидан фойдаланиш ҳуқуқига эга бўлади.
Республикада сайёҳлик соҳасида мавжуд имкониятлардан тўлиқ ва самарали фойдаланиш ҳамда соҳанинг ташкилий-ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш мақсадида, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йилнинг 02 декабридаги “Ўзбекистон Республикаси сайёҳлик соҳасини ривожлантиришни тезлаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони қабул қилинди.
Фармон сайёҳлар учун қулайликлар ва сайёҳлик ташкилотларига афзалликлар яратишга йўналтирилган.
Фармонда туризм соҳасини тубдан ислоҳ қилиш бўйича қатъий чора-тадбирларнинг амалга оширилиши кўзда тутилган бўлиб, улар мазкур соҳага оид давлат сиёсатининг сифат жиҳатидан янги босқичга ўтишини тақозо этади ва қуйидаги асосий мақсадли вазифалар ва устуворликларни белгилаб беради:
- туризм индустрияси субъектлари фаолияти учун қулай шарт-шароитларни шакллантириш, туризмнинг ривожланишидаги барча тўсиқ ва ғовларга барҳам бериш, виза ва рўйхатдан ўтказиш тартиб-таомилларини, паспорт ва божхона назоратини соддалаштириш;
- туризм хизматларини ташкил этишда туристлар ва экскурсантларнинг ҳаёти ва соғлиғи хавфсизлигини таъминлаш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш;
- мамлакатда туризмни туризмнинг бошқа салоҳиятли турларини – зиёрат қилиш, экологик, маърифий, этнографик, гастрономик, спорт, даволаш-соғломлаштириш, қишлоқ, саноат, ишбилармонлик туризми ва бошқа турларини жадал ривожлантириш, болалар, ўсмирлар ва ёшлар туризмини, оилавий туризмни, кексалар учун ижтимоий туризмни ривожлантириш;
- хорижий мамлакатларнинг туризм бўйича нуфузли халқаро ва миллий ташкилотлари – туризм хизматлари минтақавий ва жаҳон бозорларининг фаол иштирокчилари билан ҳамкорликни кенгайтириш, Ўзбекистоннинг туризм соҳасида тартибга солувчи универсал халқаро конвенциялар ва битимлардаги иштироки, туризм фаолияти амалиётига халқаро ва давлатлараро стандартлар ва нормаларни жорий этиш;
- республиканинг барча минтақаларида замонавий туризм индустрияси объектларини жадал ривожлантириш, асосий туризм йўналишлари бўйича йўл-транспорт ва муҳандислик-коммуникация инфратузилмасини, йўлбўйи инфратузилмасини жадал қуриш ва реконструкция қилиш, ушбу мақсадлар учун хорижий инвесторларни кенг жалб этиш;
- рақобатбардош туризм маҳсулотлари ва хизматларини ишлаб чиқиш, ҳудудларда янги сайёҳлик йўналишларини ташкил этиш, уларни халқаро сайёҳлик бозорларида илгари суриш;
- туризм тармоғи учун малакали кадрларни сифатли тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштириш.
Давлат сиёсатини самарали амалга ошириш, юқоридаги мақсадли вазифалар ва устуворликлар бажарилишини ташкиллаштириш ва мувофиқлаштириш мақсадида, тугатилаётган “Ўзбектуризм” Миллий компанияси негизида вилоятларда бўлимлари ва ваколатли вакиллари тайинланадиган Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ташкил этилди. Қўмитанинг вазифалари қаторига, биринчи навбатда, назорат ва маъмурий функцияларни амалга ошириш эмас, балки туризм соҳасида тадбиркорлик фаоллигини оширишга ҳар томонлама кўмак бериш, туризм ривожланишига тўсқинлик қилаётган барча тўсиқларни бартараф этиш, сайёҳлик хизматлари бозорида рақобатни ривожлантиришдан иборат.
Мазкур фаолиятга жалб этиладиган хорижий инвесторларга имтиёзлар тақдим этилади. Масалан, юридик шахслар томонидан камида “тўрт юлдузли” даражага эга бўлган меҳмонхоналар ва мотеллар фойдаланишга топширилган тақдирда, улар 5 йил муддатга фойда солиғи, ер ва мулк солиғи, шунингдек, ягона солиқ тўловидан озод этилади. Туроператорлар ўзлари тақдим этган сайёҳлик хизматларидан келиб тушадиган чет эл валютасидаги фойданинг мажбурий сотилишидан озод этилади.
Халқаро тажрибага кўра, сайёҳлар виза тартиб-тамойилларидан ўтиш осон бўлган мамлакатларга саёҳат қилишни маъқул кўради. Юқоридаги Фармонга биноан, 2017 йилнинг 1 апрелидан 30 кундан ортиқ бўлмаган муддатга сайёҳлик мақсадларида Ўзбекистонга чиқаётган 55 ёшга етган 15 та давлатнинг фуқаролари учун тўлиқ ҳамда 12 та давлат фуқаролари учун қисман виза режими бекор қилинади.
Тошкент, Самарқанд, Бухоро ва Урганчдаги халқаро аэропортларда чет эллик сайёҳлар учун юкларни олиш, транспорт хизматлари кўрсатишнинг соддалаштириш тартибига эга “яшил йўлак” божхона назорати тизими жорий этилади.
Фармонда шунингдек, халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликни ривожлантириш, сайёҳлик хизматларини лицензиялаш ва сертификатлаш, кадрларни тайёрлаш ва малакасини ошириш каби қатор масалалар бўйича кенг кўламли вазифалар белгилаб берилган. Бир сўз билан айтганда, ҳужжат туризм соҳасидаги барча фаолият турларини қамраб олади. Бу каби комплекс ёндашув Ўзбекистонда туризм соҳасининг янада ривожланишига хизмат қилади.

ТПП провела мероприятие, посвященное освещению проводимых экономических реформ в Узбекистане
В целях доведения до сведения иностранных партнеров и международного бизнес-сообщества объективной информации об осуществляемых в Узбекистане мерах, направленных на создание благоприятной деловой среды и улучшение инвестиционного климата в Узбекистане, в частности, об изменениях, вытекающих из указов Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2016г. № УП-4848 «О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защиты частной собственности и качественному улучшению делового климата» и от 26 октября 2016г. № УП-4853 «О дополнительных мерах по активизации и расширению деятельности свободных экономических зон», а также от 2 декабря 2016г. «О мерах по обеспечению ускоренного развития туристской отрасли в Республике Узбекистан», предполагающие создание условий для свободного ведения предпринимательской деятельности, ликвидирование всех барьеров и препонов для развития бизнеса, недопущение коррупции и волокиты, а также укрепление государственного частного партнерства, нацеленного на достижение общей задачи для государства и бизнеса – обеспечение высокого уровня жизни населения и процветания народа. Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан совместно с Комитетом Сената по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма при поддержке Министерства иностранных дел Республики Узбекистан 16 декабря 2016 года в 10-00 часов в гостинице «Wyndham Tashkent» проведено мероприятие, посвященное освещению проводимых экономических реформ. В работе мероприятия приняли участие главы и представители дипломатических представительств и других международных организаций, аккредитованных в Узбекистане. Мероприятие открыл первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Содик Сафоев.
В ходе мероприятия отмечалось, что Руководством страны уделяется важное внимание и проводятся реформы, направленные на упрощение процессов, связанных с ведением предпринимательской деятельности, прохождением разрешительных процедур и получением лицензий, а также обеспечение их прозрачности в целях дальнейшей либерализации деловой среды, снижение государственного регулирования.
Благоприятная бизнес-среда, широкая система правовых гарантий и льгот для иностранных инвесторов, целостная система мер по стимулированию деятельности предприятий с иностранными инвестициями способствовали росту инвестиционной активности, существенному увеличению притока прямых иностранных инвестиций в экономику страны.
В результате, принимаемых мер по развитию бизнеса доля малого бизнеса в ВВП увеличилась – до 54,6% (53,6% – за 9 месяцев 2015 года), промышленности – до 43,8% (38,7%), экспорте – до 31,8% (27,7%), инвестициях – до 38,3% (33,5%), в розничном товарообороте – до 89,9% (87,3%) и в занятости – до 77,8% (77,5%), в структуре доходов населения свыше 52 процентов составляют доходы от предпринимательской деятельности, что свидетельствует о все более возрастающей значимости данной сферы в повышении доходов населения, уровня и качества жизни людей.
В целях создания максимально благоприятного инвестиционного климата для иностранных инвесторов, осуществляющих прямые вложения в развитие высокотехнологичных производств, усиления стимулирования привлечения современных технологий в регионы республики, дальнейшего укрепления системы гарантий и льгот для иностранных инвесторов и предприятий с иностранными инвестициями за годы независимости в стране принят целый ряд нормативных документов.
Так, основой правового регулирования в области привлечения иностранных инвестиций являются законы Республики Узбекистан «Об иностранных инвестициях», «Об инвестиционной деятельности», «О гарантиях и мерах защиты прав иностранных инвесторов», а также ряд других нормативно-правовых актов, принятых в форме решений Президента Республики Узбекистан и постановлений правительства.
Для обеспечения прогнозируемости планируемого бизнеса в Узбекистане, для вновь создаваемых предприятий с иностранными инвестициями, в которых вклад иностранного инвестора в денежной форме составляет не менее 5 млн. долларов США, при изменении налогового законодательства вправе применять в течение 10 лет с момента их государственной регистрации нормы и положения по уплате налога на прибыль юридических лиц, налога на добавленную стоимость (оборот по реализации товаров, работ, услуг), налога на имущество, налога на благоустройство и развитие социальной инфраструктуры, единого социального платежа, единого налогового платежа, а также обязательных отчислений в Республиканский дорожный фонд и Фонд реконструкции, капитального ремонта и оснащения образовательных и медицинских учреждений, действовавшие на дату их государственной регистрации.
В дополнение к вышеуказанным льготам Указом Президента РУз от 05.10.2016г.«О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата», предусматривается дальнейшее усиление правовой защиты частной собственности, создание благоприятных условий и всемерной поддержки малого бизнеса и частного предпринимательства, также обозначены меры по дальнейшему повышению инвестиционной привлекательности республики.
В частности, вновь созданным производственным предприятиям с иностранными инвестициями независимо от объема инвестиций с 1 января 2017г. будет предоставлено право применения в течении пяти лет ставок налогов и других обязательных платежей (за исключением ресурсных и таможенных платежей), действовавших на дату их регистрации.
В качестве важнейшего приоритета и первостепенной задачи государственных органов Указ закрепляет «предоставление большей свободы малому бизнесу и частному предпринимательству, кардинальное сокращение вмешательства в их деятельность с концентрацией усилий на раннем предупреждении, повышении эффективности профилактики и недопущении правонарушений».
В этих целях государственным органам, прежде всего, правоохранительным и контролирующим структурам, поручено:
- обеспечить в своей деятельности безусловную реализацию установленных требований, а также принципа приоритета прав и законных интересов субъектов предпринимательства, в связи с чем критически пересмотреть свои функции и полномочия;
- обеспечить строгое выполнение требований норм законодательства об ответственности должностных лиц за незаконное вмешательство и воспрепятствование предпринимательской деятельности, ее необоснованное приостановление, а также возмещение непосредственно с виновных ущерба, нанесенного субъектам предпринимательства.
Для повышения инвестиционной привлекательности республики вновь созданным производственным предприятиям с иностранными инвестициями предоставляется право применения в течении пяти лет ставок налогов и других обязательных платежей, действовавших на дату их регистрации. Данная льгота распространяется на все предприятия с иностранными инвестициями вне зависимости от суммы инвестированных средств.
В рамках внедрения системы «Электронное правительство» намечен комплекс мероприятий по ускоренному развитию информационно-коммуникационных технологий в деятельности государственных органов, расширению бесконтактных форм взаимодействия субъектов предпринимательства с уполномоченными органами. В частности, программа предусматривает меры по расширению перечня государственных услуг, оказываемых исключительно через единые центры по оказанию услуг субъектам предпринимательства по принципу «одно окно».
Реализация данного документа позволит обеспечить преемственность и последовательность курса, определенного Первым Президентом Республики Узбекистан по решительному устранению административных барьеров и искусственных преград на пути развития предпринимательской деятельности, как ключевого фактора устойчивого развития экономики страны.
Также был принят Указ Президента РУз «О дополнительных мерах по активизации и расширению деятельности свободных экономических зон» от 26.10.2016г. Документом предусмотрены унификация наименований свободной индустриально-экономической зоны «Навои» и специальных индустриальных зон «Ангрен» и «Джизак», а также их переименование в свободные экономические зоны «Навои», «Ангрен» и «Джизак».
Указ направлен на создание максимально благоприятных условий для дальнейшего развития в республике свободных экономических зон как важнейшего фактора расширения привлечения прямых иностранных инвестиций для создания новых высокотехнологичных производств, более активного вовлечения регионов республики в освоение производства современной конкурентоспособной экспортоориентированной готовой промышленной продукции, обеспечения ускоренного развития производственной, инженерно-коммуникационной, дорожно-транспортной, социальной инфраструктуры и услуг логистики.
Основными направлениями дальнейшего развития деятельности трех свободных экономических зон определены:
- активное привлечение прямых инвестиций, прежде всего иностранных, для создания современных высокотехнологичных и локализующих производств, обеспечивающих глубокую переработку местных минерально-сырьевых ресурсов и выпуск конкурентоспособной продукции с высокой добавленной стоимостью, стимулирование отраслевой специализации свободных экономических зон и развития в них промышленной кооперации;
- поэтапный переход к оказанию в свободных экономических зонах всех видов государственных услуг, в том числе разрешительных процедур, по принципу «одно окно»;
- опережающее развитие производственной, инженерно-коммуникационной, дорожно-транспортной и социальной инфраструктуры, а также формирование современной инфраструктуры по оказанию качественных услуг логистики;
- организация подготовки в высших и средних специальных, профессиональных образовательных учреждениях высококвалифицированных специалистов, исходя из текущих и перспективных потребностей свободных экономических зон в профильных кадрах, предусмотрев прохождение ими производственной практики на действующих предприятиях, расположенных в свободных экономических зонах.
Участники свободных экономических зон освобождаются от уплаты:
- земельного налога, налога на прибыль, налога на имущество юридических лиц, налога на благоустройство и развитие социальной инфраструктуры, единого налогового платежа для микрофирм и малых предприятий, а также обязательных отчислений в Республиканский дорожный фонд и внебюджетный Фонд реконструкции, капитального ремонта и оснащения общеобразовательных школ, профессиональных колледжей, академических лицеев и медицинских учреждений при Министерстве финансов;
- таможенных платежей (кроме сборов за таможенное оформление) за оборудование, сырье, материалы и комплектующие изделия, завозимые для собственных производственных нужд, а также строительные материалы, не производимые в республике и завозимые в рамках реализации проектов. Указанные льготы предоставляются на срок от 3 до 10 лет в зависимости от объема внесенных инвестиций, в том числе в эквиваленте:
от 300 тысяч долларов США до 3 млн. долларов США – сроком на 3 года;
от 3 млн. долларов США до 5 млн. долларов США – сроком на 5 лет;
от 5 млн. долларов США до 10 млн. долларов США – сроком на 7 лет;
от 10. млн долларов США и выше – сроком на 10 лет, с применением в течение последующих 5 лет ставки налога на прибыль и единого налогового платежа в размере на 50% ниже действующих ставок.
Дополнительно на участников свободных экономических зон «Ангрен» и «Джизак» распространен порядок, в соответствии с которым их участники:
- освобождаются на весь период деятельности свободных экономических зон от уплаты таможенных платежей (кроме сборов за таможенное оформление) на завозимое сырье, материалы и комплектующие изделия в части продукции, направленной на экспорт;
- имеют право осуществлять в пределах свободных экономических зон расчеты и платежи в иностранной валюте в соответствии с заключенными между ними договорами и контрактами;
- вправе оплачивать в иностранной валюте поставку товаров, работ (услуг) со стороны других хозяйствующих субъектов-резидентов Республики Узбекистан, а также использовать удобные для них условия и формы оплаты и расчетов за экспортируемые и импортируемые товары.
В целях полного и эффективного использования имеющихся возможностей и укрепления организационно-правовых основ отрасли принят Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по обеспечению ускоренного развития туристской отрасли в Республике Узбекистан» от 02.12.2016г. Указ направлен на создание удобств туристам и преференций туристическим организациям. Указом предусматриваются беспрецедентные меры по коренному реформированию туристской отрасли, которые знаменуют собой переход на качественно новый уровень государственной политики в данной сфере, устанавливающей следующие основные целевые задачи и приоритеты:
- формирование благоприятных условий для деятельности субъектов туристской индустрии, снятие всех преград и барьеров, препятствующих развитию туризма, упрощение визовых и регистрационных процедур, паспортного и таможенного контроля;
- реализация комплекса мер по обеспечению безопасности жизни и здоровья туристов и экскурсантов при организации туристских услуг;
- ускоренное развитие новых потенциальных видов туризма – паломнического, экологического, познавательного, этнографического, гастрономического, спортивного, лечебно-оздоровительного, сельского, промышленного, делового, детского, молодежного и семейного туризма;
- расширение сотрудничества с международными и национальными организациями в сфере туризма, крупными зарубежными брендами и компаниями, внедрение передовых мировых стандартов качества оказания туристских услуг;
- ускоренное развитие в регионах республики современных объектов туристской инфраструктуры, прежде всего, гостиничной, транспортно-логистической, инженерно-коммуникационной, широкое привлечение для этих целей иностранных инвестиций;
- разработка конкурентоспособных туристских продуктов, создание новых туристских маршрутов в регионах, их продвижение на мировых туристских рынках;
- коренное совершенствование системы качественной подготовки квалифицированных кадров для туристской отрасли.
В целях эффективной реализации государственной политики, организации и координации выполнения вышеуказанных целевых задач и приоритетов создан Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма с отделениями и уполномоченными представителями в регионах. В задачи Государственного комитета, в первую очередь, входят не осуществление контрольных и административных функций, а всемерное содействие повышению предпринимательской активности в сфере туризма, устранение всех преград и барьеров, препятствующих развитию туризма, развитие конкуренции на рынке туруслуг.
Иностранным инвесторам, привлекаемым к этой деятельности, будут предоставлены дополнительные льготы. Например, юридические лица освобождаются сроком на 5 лет от уплаты налога на прибыль, земельного налога и налога на имущество, а также единого налогового платежа при вводе ими в эксплуатацию гостиниц и мотелей уровня не менее «четырех звезд». Туроператоры освобождаются от обязательной продажи выручки в иностранной валюте, поступающей от оказания ими туристических услуг.
Международный опыт свидетельствует, что туристы предпочитают для посещения страны, где легко и удобно проходить визовые процедуры. Согласно Указу с 1 апреля 2017 года будет полностью отменен визовый режим для граждан 15 государств и частично – для граждан 12 государств, достигших 55 лет, въезжающих в Узбекистан в туристических целях на срок не более 30 дней.
В международных аэропортах Ташкента, Самарканда, Бухары и Ургенча для иностранных туристов будет внедрена система таможенного контроля «зеленый коридор» с упрощенной процедурой получения багажа, транспортного обслуживания.
В Указе определены также широкомасштабные задачи по развитию сотрудничества с международными организациями, лицензированию и сертификации туристических услуг, подготовке и повышению кадров, по многим другим вопросам. Одним словом, Указ охватывает все сферы деятельности в области туризма. Подобный комплексный подход послужит дальнейшему развитию туризма в Узбекистане.