Чет эллик инвесторлар иштирокида мамлакатимизда қулай инвестиция муҳитини яратиш борасидаги долзарб масалалар муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев ўзининг Олий Мажлис палаталарининг қўшма мажлисидаги нутқида мамлакатимизнинг чет давлатлар билан иқтисодий алоқаларини янада мустаҳкамлаш ва хорижда республикамизнинг иқтисодий имкониятларини кенг тарғиб қилиш орқали унинг халқаро нуфузини янада ошириш, инвестицияларни жалб қилишни жадаллаштириш, туризм соҳасини янада ривожлантиришни иқтисодий соҳадаги устувор вазифалардан бири сифатида белгилаб берди.
2016 йилнинг 23 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати томонидан Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси билан биргаликда Палата биносида Ўзбекистон Республикасида чет эл инвестициялари иштирокида ташкил этилган корхоналар вакиллари иштирокида юқори технологияли ишлаб чиқаришларни ривожлантиришга тўғридан-тўғри қўйилмалар киритаётган чет эл инвесторлари учун қулай инвестиция муҳитини яратиш, мамлакат минтақаларига замонавий технологиялар жалб этилиши рағбатлантирилишини кучайтириш, чет эл инвесторлари ҳамда хорижий инвестициялар иштирокидаги корхоналар учун кафолатлар ва имтиёзлар тизимини янада мустаҳкамлаш масалаларини муҳокама қилишга бағишланган давра суҳбати ўтказилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари, Иқтисодиёт ва Адлия вазирликлари, Давлат солиқ ва божхона қўмиталари, Марказий ва Ташқи иқтисодий фаолият Миллий банклари, Савдо-саноат палатаси, мутасадди идора ва ташкилотлар, суғурта компаниялари, мамлакатимизда чет эл инвестициялари иштирокида ташкил этилган корхоналар ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этдилар.
Ушбу давра суҳбатини ташкил этишдан мақсад мазкур соҳадаги муаммоларни аниқлаш ва уларни биргаликда муҳокама қилиш, шунингдек, мамлакат инвестиция муҳитини янада такомиллаштиришга оид таклифлар ишлаб чиқишдан иборатдир.
Мустақиллик йилларида мамлакатимизда тўғридан-тўғри чет эл инвестицияларини жалб қилишни ҳар томонлама рағбатлантириш ва уларнинг ҳуқуқий кафолатларини кучайтиришга қаратилган мустаҳкам норматив-ҳуқуқий база яратилди.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев томонидан алоҳида қайд этилганидек, “айни вақтда қонунларнинг тўлиқлиги, ҳаётийлиги ва тўғридан-тўғри амалга ошириш механизмларига эга экани ҳақида сўз юритганда, бу борада ҳали кўп иш қилишимиз кераклигини таъкидлаш зарур. Афсуски, ҳозирги кунда қонунларнинг ислоҳотлар самарасига таъсири етарлича сезилмаяпти”.
Тадбирда иштирок этган чет эл инвестициялари иштирокида ташкил этилган корхоналар вакиллари иқтисодиётни янада либераллаштириш, бошқарувнинг бозор принциплари ва механизмларини жорий этиш, чет эл инвесторлари учун янада қулай инвестиция муҳитини яратиш ҳамда чет эл инвестициялари иштирокида тузилган корхоналар фаолиятини рағбатлантиришга доир чора-тадбирларни рўёбга чиқариш борасидаги тизимли ишларнинг амалга оширилишини изчил давом эттириш лозимлигини қайд этдилар.
Шунингдек, тадбир давомида чет эл инвестициялари иштирокидаги корхоналар фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлаш учун уларга кўпроқ эркинлик бериш, рухсат этувчи тартиб-таомиллардан ўтиш ва лицензия олиш билан боғлиқ жараёнларни соддалаштириш, банклар фаолиятини ва олинган фойдани репатриация қилиш шароитларини халқаро стандартларга яқинлаштириш, давлат органлари томонидан хорижий корхоналар мурожаатларини кўриб чиқиш, ҳудудлардаги муҳандислик-коммуникация тармоқларига уланиш, сув ва газ ресурслари ҳамда электр энергияси билан узлуксиз таъминлаш масалаларига жиддий эътибор қаратиш лозимлиги қайд этилди.
Муҳокама чоғида чет эл инвестицияларининг ишончли ҳимоя қилинишини таъминлаш ва қулай инвестиция муҳитини яратишнинг ҳуқуқий ва институционал асосларини такомиллаштиришга қаратилган таклифлар билдирилди.

При участии иностранных инвесторов были обсуждены актуальные вопросы создания в стране благоприятной инвестиционной среды
Президент Республики Узбекистан Ш.Мирзиеёв в своем выступлении на совместном заседании палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан в качестве одной из приоритетных задач в области экономики определил дальнейшее повышение авторитета нашей страны на международной арене, увеличение объема привлекаемых инвестиций, развитие сферы туризма путем укрепления экономических связей Узбекистана с другими государствами и широкой пропаганды экономических возможностей нашей страны за рубежом.
23 декабря 2016 года Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан совместно с Торгово-промышленной палатой Узбекистана в здании Палаты с участием представителей созданных в Республике Узбекистан при участии иностранных инвестиций предприятий был проведен «круглый стол», посвященный обсуждению вопросов создания максимально благоприятного инвестиционного климата для иностранных инвесторов, осуществляющих прямые вложения в развитие высокотехнологичных производств, усиления стимулирования привлечения современных технологий в регионы республики, дальнейшего укрепления системы гарантий и льгот для иностранных инвесторов и предприятий с иностранными инвестициями.
В работе мероприятия приняли участие члены Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители министерств экономики и юстиции, Государственного налогового и Государственного таможенного комитетов, Центрального банка и Национального банка внешнеэкономической деятельности, Торгово-промышленной палаты, уполномоченных ведомств и организаций, страховых компаний, предприятий, созданных в стране при участии иностранных инвестиций и средств массовой информации.
Целью организации данного «круглого стола» является выявление проблем, существующих в этой сфере и их совместное обсуждение, а также разработка предложений по дальнейшему совершенствованию инвестиционного климата в стране.
За годы независимости в стране создана прочная нормативно-правовая база, направленная на всестороннее стимулирование привлечения прямых иностранных инвестиций и усиление их правовых гарантий.
Вместе с тем, как было особо отмечено Президентом Республики Узбекистан Ш.Мирзиёевым, «когда речь идет о полноте, жизненности и механизмах прямого действия законов, необходимо отметить, что нам предстоит еще многое сделать в этом направлении. К сожалению, сегодня не в достаточной мере ощущается влияние законов на результативность реформ».
Участвовавшие на мероприятии представители предприятий, созданных при участии иностранных инвестиций, отметили необходимость последовательного продолжения осуществления системных работ по дальнейшей либерализации экономики, внедрению рыночных принципов и механизмов управления, созданию еще более благоприятного инвестиционного климата для иностранных инвесторов и реализации мер по стимулированию деятельности предприятий, созданных при участии иностранных инвестиций.
Также в ходе мероприятия была отмечена необходимость уделить серьезное внимание вопросам предоставления созданным при участии иностранных инвестиций предприятиям больше свобод для обеспечения ускоренного развития их деятельности, упрощения процессов прохождения разрешительных процедур и получения лицензий, сближения деятельности банков и условий репатриации полученной прибыли к международным стандартам, рассмотрения государственными органами обращений иностранных предприятий, доступа к инженерно-коммуникационным сетям, беспрерывного обеспечения водными и газовыми ресурсами и электроэнергией в регионах.
В ходе обсуждения были высказаны предложения, направленные на усовершенствование правовых и институциональных основ обеспечения надежной защиты иностранных инвестиций и создания благоприятного инвестиционного климата.