Мутахассислар Ўзбекистон ЭИЗ салоҳиятини муҳокама этишди
2017 йил 18 январь куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси томонидан янги юқори технологик ишлаб чиқаришларни яратиш учун тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар жалб қилинишини кенгайтириш, республика ҳудудларини замонавий рақобатбардош экспортга йўналтирилган тайёр саноат маҳсулотлари ишлаб чиқаришни ўзлаштиришга фаол жалб этишнинг энг муҳим омили сифатида республикадаги эркин иқтисодий зоналарни янада ривожлантириш учун максимал даражада қулай шароитларни яратиш мақсадида, мувофиқ давлат органларининг вакиллари ва манфаатдор тадбиркорлик субъектлари иштирокида видеоконференция ўтказилди.
Мазкур тадбирни ўтказишдан кўзланган асосий мақсад Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 12 январда қабул қилинган ““Ургут”, “Ғиждувон”, “Қўқон” ва “Хазорасп” эркин иқтисодий зоналарини ташкил этиш тўғрисида”ги Фармонини ижро этишга доир масалаларни муҳокама қилиш, шунингдек, ЭИЗ ривожланишига тўсқинлик қилаётган муаммоларни аниқлаш ва ЭИЗ фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича таклифлар ишлаб чиқишдан иборат бўлди.
Қайд этиш керакки, ушбу Фармон ташқи бозорлар талабидан келиб чиққан ҳолда, юқори қўшимча қийматга эга рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқарилишини таъминлайдиган минерал-хомашё ва қишлоқ хўжалиги ресурсларини чуқур қайта ишлаш бўйича замонавий ишлаб чиқаришларни ташкил этишга хорижий ва маҳаллий инвестицияларни жалб қилиш учун қулай шароитларни шакллантириш, шунингдек, Самарқанд, Бухоро, Фарғона ва Хоразм вилоятларининг ишлаб чиқариш ва ресурс салоҳиятларидан комплекс ва самарали фойдаланиш, ушбу асосда янги иш ўринларини ташкил этиш ва аҳоли даромадларини ошириш мақсадида имзоланди.
Ҳужжатга биноан, “Ургут”, “Ғиждувон”, “Қўқон” ва “Хазорасп” эркин иқтисодий зоналарининг келгусида муддатни узайтириш эҳтимоли билан 30 йил мобайнида фаолият юритиши кўзда тутилган. Ушбу давр ичида зоналарда алоҳида солиқ ва божхона имтиёзлари амал қилади. Шунингдек, ЭИЗ ҳудудларида логистика марказлари ва божхона постларининг қурилиши режалаштирилган. Янги ишлаб чиқаришларнинг мева-сабзавот ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш, сақлаш ва қадоқлаш, тўқимачилик, гиламчилик, пойафзал ва тери-чарм, экологик хавфсиз кимёвий, фармацевтик, озиқ-овқат, электр-техника саноати, машинасозлик ва автомобилсозлик, қурилиш материалларини ишлаб чиқариш ва бошқа шу каби соҳаларга қаратилиши кутилмоқда.
Шу билан бирга, тадбирда таъкидланганидек, “Ургут”, “Ғиждувон”, “Қўқон” ва “Хазорасп” эркин иқтисодий зоналари фаолиятининг асосий вазифалари ва йўналишлари сифатида ташқи бозорларда талаб этилган ва юқори қўшимча қийматга эга импорт ўрнини босувчи маҳсулотларни ишлаб чиқаришга оид замонавий корхоналарни ташкил этиш учун хорижий ва маҳаллий инвестицияларни жалб қилиш; Самарқанд, Бухоро, Фарғона ва Хоразм вилоятларининг ишлаб чиқариш ва ресурс салоҳиятларидан комплекс ва самарали фойдаланилишини таъминлаш; мева-сабзавот ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш, сақлаш ва қадоқлаш, тўқимачилик, гиламчилик, пойафзал ва тери-чарм, экологик хавфсиз кимёвий, фармацевтик, озиқ-овқат, электр-техника саноати, машинасозлик ва автомобилсозлик, қурилиш материалларини ишлаб чиқариш ва бошқа йўналишларда янги замонавий ишлаб чиқаришларни ташкил этиш; эркин иқтисодий зоналар ва умуман республикадаги корхоналар ўртасида яқин кооперация алоқаларини ўрнатиш ва саноат кооперациясини ривожлантириш асосида маҳаллий хомашё ва материаллар негизида юқори технологик маҳсулотлар ишлаб чиқарилишини маҳаллийлаштириш жараёнларини чуқурлаштириш; халқаро стандартларга мувофиқ равишда ишлаб чиқариладиган маҳсулотларни стандартлаштириш, сертификатлаш ва маркировкалаш бўйича илмий-ишлаб чиқариш марказларини яратиш ва уларнинг қарорлари халқаро тан олинишини таъминлашга доир чораларни амалга ошириш ва бошқалар белгиланган.
Қўшимча қилиш жоизки, бугунги кунда Ўзбекистонда учта иқтисодий зона – “Навоий” эркин индустриал-иқтисодий зонаси, “Ангрен” махсус индустриал зонаси ва “Жиззах” махсус индустриал зонаси фаолият юритмоқда.

Эксперты обсудили потенциал СЭЗ Узбекистана
В целях создания максимально благоприятных условий для дальнейшего развития в республике свободных экономических зон как важнейшего фактора расширения привлечения прямых иностранных инвестиций для создания новых высокотехнологичных производств, более активного вовлечения регионов республики в освоение производства современной конкурентоспособной экспортоориентированной готовой промышленной продукции 18 января 2017 года Торгово-промышленная палата Узбекистана провела видеоконференцию с участием представителей соответствующих государственных органов и заинтересованных субъектов предпринимательства.
Целью проведения данного мероприятия являлось обсуждение вопросов по реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 12 января 2017г. «О создании свободных экономических зон «Ургут», «Гиждуван», «Коканд» и «Хазарасп»», определение проблем, препятствующих развитию СЭЗ, и проработка предложений по повышению эффективности деятельности СЭЗ.
Надо отметить что, данный Указ был подписан в целях формирования благоприятных условий для привлечения иностранных и отечественных инвестиций в создание современных производств по глубокой переработке минерально-сырьевых и сельскохозяйственных ресурсов, обеспечивающих выпуск конкурентоспособной продукции с высокой добавленной стоимостью, востребованной на внешних рынках, а также комплексного и эффективного использования производственного и ресурсного потенциала Самаркандской, Бухарской, Ферганской и Хорезмской областей, организации на этой основе новых рабочих мест и повышения доходов населения.
Документ предусматривает, что свободные экономические зоны "Ургут", "Гиждуван", "Коканд" и "Хазарасп" будут действовать в течение 30 лет с возможностью последующего продления. В течение этого времени здесь будут действовать особые налоговые и таможенные льготы. На территориях СЭЗ также намечено создание логистических центров и таможенных постов. Новые производства планируется создать в сферах глубокой переработки, хранения и упаковки плодоовощной и сельскохозяйственной продукции, текстильной, ковроткацкой, обувной и кожгалантерейной, экологически безопасной химической, фармацевтической, пищевой, электротехнической промышленности, машиностроения и автомобилестроения, производства строительных материалов и других направлениях.
На мероприятии также отмечалось, что основными задачами и направлениями деятельности СЭЗ «Ургут», СЭЗ «Гиждуван», СЭЗ «Коканд» и СЭЗ «Хазарасп» является привлечение прямых инвестиций иностранных и отечественных инвесторов для создания современных производств по выпуску востребованной на внешних рынках и импортозамещающей продукции с высокой добавленной стоимостью; обеспечение комплексного и эффективного использования производственного и ресурсного потенциалов Самаркандской, Бухарской, Ферганской и Хорезмской областей; создание новых современных производств в сфере глубокой переработки, хранения и упаковки плодоовощной и сельскохозяйственной продукции, текстильной, ковроткацкой, обувной и кожгалантерейной, экологически безопасной химической, фармацевтической, пищевой, электротехнической промышленности, машиностроения и автомобилестроения, производства строительных материалов и в других направлениях; углубление процессов локализации производства высокотехнологичной продукции на базе местного сырья и материалов на основе установления тесных кооперационных связей и развития промышленной кооперации между предприятиями свободных экономических зон и в целом республики; создание научно-производственных центров по стандартизации, сертификации и маркировке производимой продукции в соответствии с международными стандартами и с принятием мер по обеспечению международного признания их решений.
Добавим, что в Узбекистане на сегодняшний день действуют три экономические зоны - свободная индустриально-экономическая зона «Навои», специальная индустриальная зона «Ангрен» и специальная индустриальная зона «Джизак».