«Тараққиёт стратегияси» маркази иш бошлади
«Тараққиёт стратегияси» ахборот-таҳлил маркази 1 мартдан расман иш бошлади. Ўзбекистон Президенти фармойиши асосида ташкил этилган марказ тақдимоти Тошкентдаги «Media Hall НАЭСМИ» медиа майдончасида бўлиб ўтди.
Марказ ва Электрон ОАВ миллий ассоциацияси (ЭОАВМА) 2017−2021 йилларда мамлакатни ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини амалга ошириш жараёни, қабул қилинган қонунлар ва қонуности актлари, шунингдек республикада содир бўлаётган ижтимоий-сиёсий ҳодисаларнинг жамоат муҳокамаларини ташкил этиш ва уларни ёритиш бўйича битимни имзолади.
«Зарафшон» концерт зали негизида ташкил этилган «Media Hall НАЭСМИ» майдончасида давлат ва жамият ўртасида очиқ мулоқотлар — брифинглар, матбуот анжуманлари, ток-шоу ва бошқа тадбирлар ўтказилади. ЭОАВМА ҳамкорлар билан биргаликда телефестиваллар, ижодий учрашувлар, анжуманлар, танловлар, ижтимоий телеакциялар, болалар ток-дастурлари ва бошқа турли форматлардаги медиа-контентларни ишлаб чиқишни режалаштирган.
Ҳаракатлар стратегиясида кўзда тутилган тадбирлар таҳлилини олиб бориш, ҳужжат доирасида амалга оширилувчи тадбирлар бўйича илғор хорижий тажрибалар, халқаро ташкилотлар ва экспертлар баҳоларини ўрганиш ҳамда уларнинг кенг эксперт ва жамоат муҳокамаларини ташкил этиш марказ вазифаларидан ҳисобланади.
Марказ Ҳаракатлар стратегиясини самарали амалга ошириш, жумладан қонун лойиҳалари ва бошқа актлар лойиҳаларини тайёрлаш, халқаро ташкилотлар, илмий-тадқиқот, ахборот-таҳлил ва таълим муассасалари билан ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича таклифларни тайёрлайди.
Яқин вақтлар ичида Ҳаракатлар стратегияси лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва муҳокама қилиш жараёнига аҳолини кенг жалб қилиш учун вебсайт ва ижтимоий тармоқларда саҳифалар очиш режалаштирилмоқда.
Нодавлат нотижорат ташкилот мақомига эга марказ Фуқаролик жамияти шаклланишини мониторинг қилиш мустақил институти, Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Амалдаги қонун ҳужжатлари мониторинги институти, ССП, Адвокатлар палатаси, Президент ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси, ЭОАВМА, ННТ миллий ассоциациялари муассислигида ташкил этилди.

Центр «Стратегия развития» начал работу
Информационно-аналитический центр «Стратегия развития» 1 марта официально приступил к работе. Презентация центра, созданного распоряжением Президента Узбекистана, состоялась на новой медиа-площадке «Media Hall НАЭСМИ» в Ташкенте.
Центр и Национальная ассоциация электронных СМИ (НАЭСМИ) подписали соглашение по освещению и организации регулярных общественных обсуждений реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития страны в 2017—2021 годах, принятых законодательных и подзаконных актов, а также общественно-политических событий, происходящих в республике.
На площадке «Media Hall НАЭСМИ», организованной на базе концертного зала «Зарафшан», будут проходить открытые диалоги между государством и обществом — брифинги, пресс-конференции, ток-шоу и другие мероприятия. НАЭСМИ планирует совместно с партнерами проводить съемки телефестивалей, творческих встреч, конференций, конкурсов, социальных телеакций, детских ток-программ и производить другой медиа-контент различных форматов.
«Для отечественных СМИ наступил тот самый момент, когда нужно не просто сообщать факты о происходящих событиях, но создавать такие медиа-материалы, которые позволят нашему обществу, каждому гражданину осмысливать события, и чтобы эти материалы находили отклик в их сердцах, — заявил председатель правления НАЭСМИ Фирдавс Абдухаликов. — Мы совместно с центром сделаем все возможное для того, чтобы поднять свободу слова в Узбекистане на новый уровень».
В задачи Центра «Стратегия развития» входят информационно-аналитическое сопровождение мероприятий, предусмотренных Стратегией действий, изучение передового зарубежного опыта, оценок международных организаций и экспертов по мероприятиям, реализуемым в рамках документа, организация их широкого экспертного и общественного обсуждения.
Центр также будет готовить предложения по эффективной реализации Стратегии действий, в том числе по подготовке проектов законов и других актов, налаживать сотрудничество с международными организациями, научно-исследовательскими, информационно-аналитическими и образовательными учреждениями.
В ближайшее время планируется открыть вебсайт и страницы в социальных сетях для большего вовлечения населения в обсуждение и проработку проектов Стратегии действий.
«Центр — это мостик, стержень, который позволяет нам интегрировать нашу работу и сделать ее более системной и целенаправленной в достижении задач, поставленных в Стратегии развития», — сказал председатель Торгово-промышленной палаты (ТПП) Узбекистана Алишер Шайхов.
Учредителями центра, имеющего статус негосударственной некоммерческой организации, выступили Независимый институт по мониторингу формирования гражданского общества (НИМФОГО), Институт мониторинга действующего законодательства при Президенте, ТПП, Палата адвокатов, Академия государственного управления при Президенте, НАЭСМИ и Национальная ассоциация ННО.