Тошкентда экспорт салоҳиятини ошириш бўйича семинар ўтказилди
Жорий йилнинг 27-30 март кунлари Латвия делегациясининг мамлакатимизга ташрифи доирасида Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси томонидан «Ўзбекозиқовқатзахира» ассоциацияси ҳамкорлигида 29 март соат 10-00да маҳаллий қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларининг экспорт салоҳиятини ошириш бўйича семинар, шунингдек, икки давлат тадбиркорлари иштирокидаги бизнес-форум ва кооперация биржаси ўтказилди.
Ушбу тадбирни ташкил этишдан мақсад икки давлат компаниялари ўртасида савдо алоқаларини йўлга қўйиш, Ўзбекистонда бизнес юритиш бўйича Латвия компанияларининг тажрибасини тақдим этиш, янги қўшма корхоналарни ташкил этиш ва янги инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш масалаларини ишлаб чиқишдан иборат бўлди.
Маҳаллий қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларининг экспорт салоҳиятини ошириш бўйича семинар чоғида Латвия компаниялари томонидан қуйидаги мавзуларга оид қатор тақдимотлар ўтказилди: “Озиқ-овқат маҳсулотларининг сифати ва хавфсизлиги соҳасида Европа Парламенти ва ЕИ Кенгаши қонунчилиги”, “Экспорт қилинадиган ва уй маҳсулотлари хавфсизлигини таъминлаш бўйича сертификатлаш органлари лабораторияларининг роли”, “Экспорт қилинадиган маҳсулотларни назорат қилиш”, “Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини сертификатлаш ва синашга оид халқаро қоидалар – биологик маҳсулотлар”, “Асаларичилик, унинг асослари, яхши сифатли асал ишлаб чиқариш мезонлари”, “Логистика ва таъминотлар занжирларини бошқариш” ва бошқалар. Шунингдек, тадбирда икки давлат тадбиркорлари ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлаш бўйича ўзаро ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинади.
Семинардан сўнг икки давлат тадбиркорларининг иштирокида бизнес-форум ва кооперация биржаси ташкил этилиб, унда Ўзбекистоннинг 30 дан ортиқ компания ва корхоналари ҳамда Латвия ишбилармонлик доиралари вакиллари иштирок этди. Икки мамлакат ишбилармонлари ўзаро манфаатли ва истиқболли лойиҳаларни биргаликда ишлаб чиқиш ва амалга ошириш тўғрисида ўзаро фикр алмашдилар.
Латвия делегациясининг вакиллари шунингдек, «Қишлоқ хўжалиги» – «AgroWorld Uzbekistan 2017» 12-Ўзбекистон Халқаро Кўргазмасининг очилишида иштирок этдилар.
Таъкидлаш зарурки, савдо-иқтисодий ҳамкорлик тўғрисидаги ҳукуматлараро битимга мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси ва Латвия Республикаси ўртасида юқори даражали қулайликлар яратиш режими белгиланган.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Латвия ўртасидаги ташқи савдо айланмасини қуйидаги кўрсаткичларда кўриш мумкин:
Йиллар |
Маҳсулот айланмаси |
Экспорт |
Импорт |
2012й. |
243,2 |
65,3 |
177.9 |
2013й. |
248,8 |
59,5 |
189,3 |
2014й. |
245,7 |
112,1 |
133,6 |
2015й. |
173,4 |
40,7 |
132,7 |
2016й. 5 ойи |
142,9 |
24,7 |
118,2 |
Экспорт тузилмаси қуйидаги позицияларда тақдим этилган: пахта толаси, нефтни қайта ишлаш маҳсулотлари, транспорт хизматлари, мева-сабзавот маҳсулотлари, фармацевтика воситалари, минерал ўғитлар, рангли металлар ва улардан ишланган буюмлар ва ҳ.к.
Импорт номеклатураси қуйидагилардан иборат: тўқимачилик, электртехника, машинасозлик тармоқлари учун қурилмалар, озиқ-овқат маҳсулотлари – асосан балий консервалари, транспорт хизматлари, фармацевтика маҳсулотлари, оптик аппаратура, ёғоч, пластмасса ва қора металлдан ясалган буюмлар ва ҳ.к.
Бугунги кунда Ўзбекистонда латвиялик инвесторлар иштирокидаги 30 та корхона фаолият юритаётган бўлиб, улардан 11 таси 100 фоиз Латвия капиталига эга. Хусусан, ТИАСИВ қошида 16 та Латвия компаниясининг вакиллари аккредитациядан ўтказилган.

В Ташкенте прошел семинар с участием латышских экпертов
В рамках визита латвийской делегации в Республику Узбекистан в период с 27 по 30 марта 2017г. Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан совместно с Ассоциацией «Узбекозиковкатзахира» 29 марта 2017г. был проведен семинар по повышению экспортного потенциала отечественных производителей сельскохозяйственной продукции, а также бизнес-форум и кооперационная биржа с участием предпринимателей двух стран.
Целью проведения мероприятия являлось содействие налаживанию торговых связей между узбекскими и латвийскими компаниями, презентация опыта латвийских компаний по ведению бизнеса в Узбекистане, проработка вопросов создания новых совместных предприятий и реализация новых инвестиционных проектов.
Во время семинара по повышению экспортного потенциала отечественных производителей сельскохозяйственной продукции были ряд презентации от латвийских компаний на темы: «Законодательство Европейского Парламента и Совета ЕС в области качества и безопасности пищевой продукции», «Роль лабораторий органов сертификации по обеспечению безопасности экспортируемой и домашней продукции», «Контроль экспортируемой продукции», «Международные правила сертификации и тестирования сельскохозяйственной продукции-биологическая продукция», «Пчеловодство, ее основы, критерии для производства меда хорошего качества», «Логистика и управление цепями поставок» и др. На мероприятии также обсуждались вопросы взаимного сотрудничества по укреплению взаимодействия между предпринимателями двух стран.
После семинара был организован бизнес форум и кооперационная биржа с участием предпринимателей двух стран, на котором приняли участие свыше 30 компаний и предприятий Узбекистана и представителей деловых кругов Латвии. Бизнесмены двух стран обменялись мнениями о совместной разработке и реализации взаимовыгодных и перспективных проектов.
Представители латвийской делегации также приняли участие на открытие 12-ой Узбекской Международной Выставке «Сельское хозяйство» – «AgroWorld Uzbekistan 2017»
Надо отметить что, в соответствии с межправительственным соглашением о торговоэкономическом сотрудничестве, между Республикой Узбекистан и Латвийской Республикой установлен режим наибольшего благоприятствования.
Внешнеторговый оборот Узбекистана с Латвией за последние годы характеризуется следующими показателями:
Годы |
Товарооборот |
Экспорт |
Импорт |
2012г. |
243,2 |
65,3 |
177.9 |
2013г. |
248,8 |
59,5 |
189,3 |
2014г. |
245,7 |
112,1 |
133,6 |
2015г. |
173,4 |
40,7 |
132,7 |
5 мес. 2016г. |
142,9 |
24,7 |
118,2 |
Структура экспорта представлена следующими позициями: хлопковое волокно продукты нефтепереработки, транспортные услуги, плодоовощная продукция, фармацевтические препараты, минеральные удобрения, цветные металлы и изделия из них и др.
Номенклатура импорта включала: оборудование для текстильной, электротехнической, машиностроительной отраслей, пищевые продукты - в основном рыбные консервы, солод, транспортные услуги, фармацевтическая продукция, оптическая аппаратура, изделия из древесины, изделия из пластмасс и черных металлов и др.
В настоящее время в Узбекистане действуют 30 предприятия с участием инвесторов из Латвии, включая 11 предприятий со 100% латвийским капиталом. При МВЭСИТ аккредитованы представительства 16 латвийских компаний.