ССПда Ўзбекистон-Россия бизнес-форуми бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси томонидан Россия Федерацияси Москва вилоятининг ишбилармон доиралари делегациясининг Ўзбекистон Республикасига ташрифи ташкил этилди. Ушбу ташриф доирасида 30 март куни Савдо-саноат палатасида йирик Россия компаниялари иштирокида Ўзбекистон-Россия бизнес-форуми и кооперация биржаси бўлиб ўтди.
Тадбирни ташкил этишдан мақсад ўзбек ва россиялик компаниялар ўртасида савдо алоқаларини йўлга қўйиш, янги қўшма корхоналарни ташкил этиш ва янги инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш масалаларини ишлаб чиқишдан иборат.
Шу билан бирга, ишбилармонлик учрашуви чоғида икки мамлакат тадбиркорлари ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлаш бўйича ўзаро ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинади.
2016 йил якунларига кўра, давлатлар ўртасидаги маҳсулотлар айланмаси 4 237,5 млн. долл. (-2014 йилга нисбатан 4,9%), жумладан, экспорт 1 842,4 млн. долл. (+1,2%), импорт 2 395,1 млн. долл. (-9,1%)ни ташкил этди.
Экспортнинг асосий позициялари: табиий газ (26,6%), тўқимачилик маҳсулотлари (24,7%), транспорт хизматлари (21,1%), сарҳил ва қайта ишланган  мева-сабзавот маҳсулотлари (8,0%), кимёвий маҳсулотлар (3,1%), цинк (1,5%).
Импорт: қора ва рангли металлар (17,0%), ёғоч (15,2%), нефт ва нефт маҳсулотлари (14,6%), механик ва электр қурилма (13,1%), озиқ-овқат маҳсулотлари (10,1%), кимёвий маҳсулотлар (3,6%), қоғоз буюмлар (3,3%), фармацевтика воситалари (3,0%), транспорт воситалари (2,6%) ва ҳ.к.
2016 йил давомида жалб этилган Россия инвестициялари ҳажми 1 292,8 млн. долл., жумладан, нефтгаз тармоғидаги лойиҳаларда - 204,8 млн. долл. (93,2%) ва телекоммуникация соҳасида - 84,7 млн. долл. (6,5%)ни ташкил этди.
Ўзбекистон Республикасида Россия томони иштирокидаги 961 корхона фаолият юритиб, улардан 810 таси қўшма корхона ва 151 таси 100 фоиз Россия капиталига эга корхона ҳисобланади. Мамлакатимизда Россиянинг 64 та фирма ва компаниялари аккредитациядан ўтказилган.
Ўз навбатида, Россия ҳудудида Ўзбекистон Республикаси резидентлари иштирокида 569 та корхона ташкил этилган.

В ТПП прошел Узбекско-Российский бизнес-форум
Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан организован визит делегации деловых кругов Московской области Российской Федерации в Республику Узбекистан. В рамках визита 30 марта текущего года в Торгово-промышленной палате прошел Узбекско - Российский бизнес-форум и кооперационная биржа с участием крупных российских компаний.
Целью проведения мероприятия является содействие налаживанию торговых связей между узбекскими и российскими компаниями, проработка вопросов создания новых совместных предприятий и реализация новых инвестиционных проектов.
Во время деловой встречи также будут обсуждаться вопросы взаимного сотрудничества по укреплению взаимодействия между предпринимателями двух стран.
По итогам 2016 г. товарооборот составил 4 237,5 млн. долл. (-4,9% по сравнению с 2014г.), в том числе экспорт 1 842,4 млн. долл. (+1,2%), импорт-2 395,1 млн. долл. (-9,1%).
Основные позиции экспорта: природный газ (26,6%), текстильная продукция (24,7%), транспортные услуги (21,1%), свежая и переработанная плодоовощная продукция (8,0%), химические продукты (3,1%), цинк (1,5%).
Импорт: черные и цветные металлы (17,0%), древесина (15,2%), нефть и нефтепродукты (14,6%), механическое и электрическое оборудование (13,1%), продовольственные товары (10,1%), химическая продукция (3,6%), бумажные изделия (3,3%), фармацевтические препараты (3,0%), транспортные средства (2,6%) и т.д
За 2016г. объемы привлеченных российских инвестиций составили 1 292,8 млн. долл., в том числе 1 204,8 млн. долл. (93,2%) - проекты в нефтегазовой отрасли и 84,7 млн. долл. (6,5%) - в сфере телекоммуникаций.
В Республике Узбекистан осуществляет деятельность 961 предприятие с участием российской стороны, в том числе 810 совместных и 151 предприятие со 100% российским капиталом. Аккредитованы представительства 64 фирм и компаний РФ.
В свою очередь, на территории России создано 569 предприятий при участии резидентов Республики Узбекистан.