"Ташаббус-2017" танловига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 18 апрель куни Тошкент шаҳрида "Ташаббус-2017" кўрик танловига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Таъкидлаш жоизки, бугунги кунда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик ўзининг иқтисодиётимиздаги ўта муҳим ва салмоқли ҳиссаси, роли ва таъсири, содда қилиб айтганда, бошқа ҳеч бир соҳа ва йўналиш ўрнини босолмайдиган катта аҳамияти билан давлат ва жамиятимиз ривожида алоҳида ўрин эгаллайди.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик одамларимиз учун янги иш ўринлари очиш, барқарор даромад манбаларини яратишнинг энг муҳим омилига айланаяпти.
Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун 1995 йилдан буён ўтказиб келинаётган “Ташаббус” кўрик-танлови кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантиришга, улар эришаётган илғор натижаларни тарғиб қилишга, ёшларда мулкдор бўлиш ҳиссини кучайтиришга, тадбиркорларнинг имкониятларини юзага чиқаришга хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун тадбиркорлар, фермерлар ва хунармандлар ўртасида "Ташаббус-2017" кўрик-танловини ўтказиш бўйича Вазирлар Махкамасининг 379-Ф-сонли фармойиши тасдиқланди.
Унга кўра, кўрик-танлов босқичи куйидаги саналарда ўтказилади:
- Туман (шаҳар) босқичлари шу йилнинг 20-25 апрел кунлари
- Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар босқичлари 25 апрелдан – 3 май кунлари
- Республика боскичи 16-17 май кунлари, тантанали тақдирлаш маросими 22 май куни ўтказилиши белгиланган.
Курик танлов иштирокчилари учта асосий номинациялар бўйича беллашадилар
- “Энг яхши тадбиркор”;
- “Энг яхши фермер”;
- “Энг яхши хунарманд”
Ҳамда кўшимча номинациялар
- “Йилнинг энг яхши ёш тадбиркори”
- “Энг яхши тадбиркор аёл”
- “Энг яхши инновацион лойиҳа”
- “Ёшларга энг кўп иш жойи яратган тадбиркор”
- “Энг яхши оилавий бизнес соҳиби”
- “Энг масъулиятли ижтимоий шерик”
- “Менинг юртим - менинг ифтихорим”
- “Энг яхши экспортчи”
- “Йилнинг энг яхши маҳсулоти”
Шунингдек, “Харакатлар стратегияси”да белгиланган вазифалардан келиб чиқиб жорий қилинган иккита янги номинациялар
- “Ўзининг савдо белгиларини йўналтириш ва янги бозорларни эгаллаганлик учун”
- “Республика ички бозорларида талаб бўлган янги турдаги истеъмол маҳсулотларини ишлаб чиққанлик учун”
Дастлабки босқичларнинг энг лойиқ ва омадли иштирокчилари (41 лауреат) “Ташаббус-2017” кўрик-танловнинг республика босқичига йўлланма олишади.
2017 йил 16 май куни соат 10.00 да Тошкент шаҳрининг Туркистон саройида танловнинг республика босқичи иштирокчилари маҳсулотлари кўргазмасининг расмий очилиши бўлиб ўтади. Кўргазма 17 май соат 16.00 гача давом этади.
2017 йил 22 май куни оқшом (соат 18-00) мухташам “Туркистон” саройида ўзбек эстрадаси юлдузлари иштирокида “Ташаббус-2017” кўрик танлови ғолиблари ва совриндорларини аниқлаш ва тақдирлаш маросими бўлиб ўтади.

Состоялась пресс-конференция, посвященная конкурсу "Ташаббус-2017"
18 апреля 2017 года в Ташкенте состоялась пресс-конференция, посвященная конкурсу среди предпринимателей, фермеров и ремесленников на приз Президента Республики Узбекистан "Ташаббус-2017", на которой были обсуждены вопросы подготовки и проведения районных (городских), областных и республиканского этапов конкурса.
Сегодня малый бизнес и частное предпринимательство занимает важное место в развитии государства и общества, чему способствует важнейший и крупный вклад сферы в экономику страны, ее роль и влияние, а также значимость, которую нельзя заменить другими сферами и направлениями.
Сектор малого бизнеса и частного предпринимательства становится наиважнейшим фактором в создании новых рабочих мест для граждан республики и формировании устойчивых источников дохода.
Важный посылом в развитии малого бизнеса и частного предпринимательства, распространении достигнутых ими ведущих результатов, усилении чувства собственничества среди молодежи, выъявлении возможностей предпринимателей служит ежегодный смотр-конкурс “Ташаббус” за премию Президента Республики Узбекистан, который проводится 1995 года.
В частности, утверждено распоряжение Кабинета Министров №379-Ф по проведению смотра-конкурса “Ташаббус-2017” среди предпринимателей, фермеров и ремесленников за премию Президента Республики Узбекистан.
В соответствии с документом этапы смотра-конкурса будут проведены в следующих датах:
- Районные (городские) этапы 20-25 апреля текущего года.
- Этапы Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкент с 25 апреля – по 3 мая.
- Республиканский этап 16-17 мая, а церемония награждения победителей пройдет 22 мая.
Участники конкурса будут боротся по трем основным номинациям
- “Лучший предприниматель”;
- “Лучший фермер”;
- “Лучший ремесленник”
А также, по дополнительным номинациям
- “Лучший молодой предприниматель года”
- “Лучший предприниматель-женщина”
- “Лучший инновационный проект”
- “Предприниматель, создавший наибольшее количество рабочих мест для молодежи”
- “Лучший владелец семейного бизнеса”
- “Самый ответственный социальный партнер”
- “Моя родина – моя гордость”
- “Лучший экспортер”
- “Лучший продукт года”
Кроме того, исходя из задач, указанных в “Стратегии действий”, включены две новые номинации
- “За направление собственных торговых марок и завоевание новых рынков”
- “За производство новых видов потребительской продукции, затребованной на внутренних рынках республики”
Самые достойные и успешные участники начальных этапов (41 лауреат) получают направление на республиканский этап смотра-конкурса “Ташаббус-2017”.
16 мая 2017 года в 10.00 часов во Дворце Туркистон города Ташкент состоится официальное открытие выставки продукции участников республиканского этапа конкурса. Выставка продлится до 16.00 часов 17 мая.
22 мая 2017 года вечером (в 18.00 часов) во Дворце Туркистон пройдет церемония определения и награждения победителей и призеров смотра-конкурса “Ташаббус-2017” с участием звезд узбекской эстрады.