Тошкентда Ўзбекистон-Корея бизнес-форуми ўтказилди
Мазкур тадбир икки давлат ўртасидаги ишбилармонлик алоқаларини ривожлантириш ҳамда қўшма ишлаб чиқаришлар ташкил этиш мақсадида чет эл инвестицияларини жалб этиш йўлида қўшимча рағбат вазифасини ўтайди. Ишбилармонлик учрашуви чоғида икки давлат тадбиркорлари ўртасидаги ўзаро муносабатларни мустаҳкамлаш бўйича ҳамкорлик масалалари муҳокама этилади.
Тадбирни ўтказишдан кўзланган мақсад кореялик ишлаб чиқарувчилар ва ўзбек ҳамкорлари ўртасида алоқаларни йўлга қўйиш, шунингдек, Ўзбекистон ҳудудида ишлаб чиқариш соҳасида янги қўшма корхоналарни ташкил этишга оид масалаларни ишлаб чиқишдан иборат.
Учрашув вақтида икки давлат тадбиркорлари ўртасидаги ҳамкорлик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ва ривожлантиришга оид масалалар муҳокама қилинади.
Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитасининг маълумотларига асосан, 2016-йилда икки давлат ўртасидаги товар айланмаси 1 048,6 млн. АҚШ долларини ташкил этди, улардан экспорт 184,1 млн. АҚШ долл., импорт – 864,5 млрд. АҚШ долл. ташкил қилди.
Жанубий Корея томонидан Ўзбекистон иқтисодиётига киритилган инвестицияларнинг ҳажми 7 млрд. АҚШ долл.дан ошган.
Ўзбекистонда Корея инвестицияси иштироки билан 461 корхона фаолият олиб бормоқда, улардан 45 таси 100% Корея сармояси асосида ташкил этилган. Ушбу компаниялар асосан савдо, енгил саноат, тоғ-кон, кимё, озиқ-овқат саноатлари, машинасозлик ва метални қайта ишлаш, уй-жой коммунал хўжалиги, соғлиқни сақлаш, туризм ва турли хизмат кўрсатиш соҳаларида фаолият олиб боради.
1992-йилдан бери Тошкентда Корея таълим маркази фаолият олиб бормоқда ва танлов асосида Кореяда тил ўрганиш бўйича амалиётларни, олий ўқув юртлари ўқитувчилари ва талабалари учун малака ошириш курсларини ўтказиб келмоқда.
Республика бўйича жами 13 олий ўқув юртида, 28 та мактаб, лицей ва коллежларда корейс тили ўргатилади.

В Ташкенте прошел Узбекско-Корейский бизнес-форум
Делегация деловых кругов Республики Корея во главе с Генеральным директором департамента Министерства торговли, промышленности и энергетики (МТПЭ) Канг Мёнг Су прибывает в Узбекистан в период с 26 по 29 апреля 2017 года.
В рамках визита 27 апреля 2017 года в Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан состоялся бизнес-форум и кооперационная биржа с участием корейских компаний, которая послужит дополнительным стимулом для развития делового сотрудничества, а также привлечения иностранных инвестиций с целью создания совместных производств. Во время деловой встречи были обсуждены вопросы взаимного сотрудничества по укреплению взаимодействия между предпринимателями двух стран.
Согласно данным Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике, в 2016г. объем взаимной торговли составил 1 048,6 млн. долл., в т.ч. экспорт – 184,1 млн., импорт – 864,5 млн.
Объем прямых инвестиций Республики Корея, привлеченных в экономику Республики Узбекистан, превысил 7 млрд. долл.
Количество предприятий с участием южнокорейского капитала составляет 461, в т.ч. 75 - со 100% корейским капиталом. Деятельность данных предприятий в основном сосредоточена в сфере торговли, нефтегазовой, нефтехимической и химической, добывающей, машиностроительной, электротехнической и текстильной отрасли, информационно-коммуникационных технологий, транспорта и логистики, туризма и др.
С 1992г. в Ташкенте функционирует Корейский центр образования, организующий на конкурсной основе языковые стажировки в Корее, курсы повышения квалификации для преподавателей вузов и студентов.