"Ташаббус-2017" кўрик-танловининг якуний республика босқичи ташкил этилди
Бугунги кунда янги ўринлар, рақобат муҳити яратилишининг энг муҳим манбаи саналган мулкдорлар синфини шакллантириш учун реал базани ташкил этишга қаратилган кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш Ўзбекистон Республикасида амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотларнинг устувор йўналишларидан биридир.
Хусусан, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликнинг мамлакат иқтисодиётига қўшаётган муҳим ва салмоқли ҳиссаси, шунингдек эътиборли роли ва аҳамиятини алоҳида таъкидлаш зарур. 2016 йилда мамлакат ялпи ички маҳсулотининг ҳажми 7,8 фоизга, саноат маҳсулотларини ишлаб чиқариш – 6,6 фоизга, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ҳажми – қарийб 6,6 фоизга, шунингдек қурилиш-монтаж ишларининг ҳажми – деярли 12,5 фоизга ўсди.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик соҳаси мамлакатнинг иқтисодий ҳаётида асосий ўрин тутибгина қолмай, ички бозорни зарур маҳсулотлар ва хизматлар билан тўлдириш, аҳоли фаровонлигини ошириш ва бандлигини таъминлашда салмоқли омиллардан бири ҳисобланади.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик ролининг изчил мустаҳкамланиб бориши мамлакат иқтисодиёти тузилмасидаги ижобий ўзгаришлардан далолат беради.
Қайд этиш керакки, ҳозирда олиб борилаётган ислоҳотлар натижасида кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликнинг ялпи ички маҳсулотдаги улуши 2000 йилдаги 31 фоиздан  56,7 фоизгача ёки 1,8 баробарга ўсди. Айни пайтда мазкур сеткорда саноат маҳсулотларининг учдан бир қисми ҳамда қишлоқ хўжалик маҳсулотларининг 98 фоизи ишлаб чиқарилаётган бўлиб, 77 фоиздан ортиқ банд аҳоли айнан шу соҳада меҳнат қилади ва ўз оиласини таъминлайди, мамлакат бойлигини оширади. Бу ҳолатлар мустақилликдан сўнг юзага келган имкониятларнинг ёрқин мисолидир.
Шу жумладан, Ўзбекистон Республикаси Биринчи Президенти И.Каримовнинг ташаббуси билан ташкил этилган “Ташаббус” кўрик-танлови Ўзбекистонда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш ва ривожлантиришга оид дастурни амалга ошииш соҳасида асосий тадбир ҳисобланади.
Жорий йилнинг 16-17 май кунлари Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун тадбиркорлар, фермерлар ва хунармандлар ўртасида "Ташаббус-2017" кўрик-танловининг якуний республика босқичи бўлиб ўтди.
Танлов ўтказиб келинган йиллар давомида унда 200 мингдан зиёд одам иштирок этди. Хусусан, 21-маротаба ўтказилаётган кўрик-танловнинг туман (шаҳар) босқичларида 7 053 нафар тадбиркорлик субъекти иштирок этди: улардан – 3 479 та (49,3%) тадбиркор, 1 562 та (22,1) фермер ва 2 013 та (25,5%) ҳунарманд.
“Ташаббус-2017” кўрик-танловининг вилоят босқичлари жорий йилнинг 28 апрелидан 3 майигача Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида ўтказилди.
Уларда 576 нафар тадбиркорлик субъектлари иштирок этди, жумладан 193 та (35,5%)  тадбиркор, 159 та (29,2%) фермер ва 192 та (35,3) ҳунарманд.
“Ташаббус-2017” кўри-танловининг республика босқичига йўлланмаларни дастлабки босқичларнинг энг муносиб ва юқори баҳоланган омадли иштирокчилари қўлга киритди.
Танловнинг иккинчи босқичи ғолиблари, яъни “Ташаббус-2017” кўри-танлови республика босқичининг иштирокчилари сони 41 кишини ташкил этди: 14 та тадбиркор, 14 та ҳунарманд ва 13 та фермер.
Лауреаты республиканского этапа состязались по трем следующим основным направлениям:
Республика босқичи номзодлари қуйидаги учта асосий йўналиш бўйича баҳслашдилар:
1. “Энг яхши тадбиркор”;
2. “Энг яхши фермер”;
3. “Энг яхши хунарманд”
Шунингдек қўшимча номинациялар ҳам мавжуд - “Йилнинг энг яхши ёш тадбиркори”, “Энг яхши тадбиркор аёл”, “Энг яхши инновацион лойиҳа”, “Ёшларга энг кўп иш жойи яратган тадбиркор”, “Энг яхши оилавий бизнес соҳиби”, “Энг масъулиятли ижтимоий шерик”, “Йилнинг энг яхши озиқ-овқат саноати тадбиркори”, “Менинг юртим - менинг ифтихорим”, “Энг яхши экспортчи”, “Йилнинг энг яхши маҳсулоти”. Бундан ташқари, “Ҳаракатлар стратегиясида” кўрсатилган вазифалардан келиб чиқиб, иккита номинация қўшилди - “Ўзининг савдо белгиларини йўналтириш ва янги бозорларни эгаллаганлик учун” ва “Республика ички бозорларида талаб бўлган янги турдаги истеъмол маҳсулотларини ишлаб чиққанлик учун”.
Агар кўрик-танлов ўтказилган дастлабки йилларда унда асосан саноат маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва қурилиш соҳасида ишлайдиган тадбиркорлар, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштирувчи илғор фермерлар ва керамик буюмлар бўйича ҳунармандлар иштирок этган бўлса, йилдан-йилга иштирокчиларнинг фаолият турлари тобора кенгайиб ва ривожланиб борди.
Ҳозирда иштирокчилар орасида хусусий номдор бренди остида экспортга йўналтирилган маҳсулотлар, фармацевтика, тўқимачилик буюмларини ишлаб чиқариш соҳаси тадбиркорлари, шунингдек, иқтисодиётнинг бошқа тармоқларида муваффақиятли фаолият юритаётган тадбиркорлар мавжуд.
Фермерлик йўналиши бўйича қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш, тўлиқ қайта ишлаш, ички бозорни тўлдириш, мева-сабзавот ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини кўп тармоқли қайта ишлаш билан шуғулланадиган қишлоқ мулкдорлари, деҳқон ва фермер ҳўжаликларини, шунингдек иссиқхоналарнинг эгаларини қайд этиш мумкин.
Ҳунармандчилик йўналишида эса, амалий санъатнинг юксак намуналари асосида экспортга йўналтирилган маҳсулотларни ишлаб чиқариш билан банд усталар – ёғочга ишлов бериш орқали турли асарлар яратувчи, миниатюралар, зардўзчилик, кулолчилик билан шуғулланувчи ҳунармандлар иштирок этмоқда.
Бир сўз билан айтганда, Ўзбекистон Президентининг соврини учун кўрик-танловда иштирок этадиган тадбиркорлар, фермерлар ва ҳунармандларнинг сони йилдан-йилга ортиқ бормоқда.
Юқорида баён этилганлардан келиб чиқиб, ҳар йили ўтказиладиган Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун "Ташаббус-2017" кўрик-танлови кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликнинг ривожланиши, соҳа вакиллари томонидан эришилган илғор натижаларни кенг оммалаштириш, тадбиркорлик имкониятларини кенгайтиришга хизмат қилади, дейиш мумкин.
Анъанага мувофиқ, кўрик-танловнинг асосий ташкилотчилари сифатида қатор вазирликлар ва идораларнинг ҳамкорлиги ва моливий кўмагида Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси, Ўзбекистон Фермерлар уюшмаси, “Ҳунарманд” халқ усталари, ҳунармандлари, рассомлари уюшмаси иштирок этди.
"Ташаббус-2017" кўрик-танлови очилиш маросимининг расмий қисмида Ўзбекистон Фермерлар уюшмасининг раиси Содиқжон Турдиев анъанавий танловнинг иштирокчилари учун нутқ сўзлаб, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик мамлакатимиз иқтисодиётида муҳим ўрин тутиши, шунингдек ички бозорни зарур маҳсулотлар ва хизматлар билан таъминлашда, аҳоли даромадлари ва бандлигини оширишда асосий омил ҳисобланишини таъкидлади. Дарҳақиқат, ҳар йили ўтказилиб келинаётган "Ташаббус" республика кўрик-танлови тадбиркорлик ва кичик бизнесни қўллаб-қувватлаш ва ривожлантиришнинг энг самарали воситаларидан бирига айлангани бунга яққол далолатдир.
Қайд этиш зарурки, вакиллик ҳайъати аъзолари республика босқичининг очилиши чоғида аниқланди. Иштирокчиларнинг фаолияти "Ташаббус-2017" кўрик-танловининг низомида белгиланган кўп сонли мезонлар асосида баҳоланди.
Танловнинг вилоят босқичлари ғолиблари – республика босқичи иштирокчиларига "Ташаббус-2017" кўрик-танловининг Ташкилий қўмитаси номидан номзод дипломи, иштирокчи кўкрак нишони, махсус папка Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Танқидий таҳлил, қатъий тартиб-интизом ва шахсий жавобгарлик – ҳар бир раҳбар фаолиятининг кундалик қоидаси бўлиши керак ” номли китоби, шунингдек бошқа совғалар топширилди.
2017 йил 16 май куни соат 09-30да пойтахтдаги “Туркистон” санъат саройида танловнинг республика босқичи иштирокчилари маҳсулотлари кўргазмасининг расмий очилиш маросими бўлиб ўтди. Кўргазма жорий йил 17 май соат 16-00гача давом этади.
2017 йил 22 май куни соат 18-00да “Туркистон” санъат саройида ўзбек эстрадаси юлдузлари иштирокида “Ташаббус-2017” ғолиб ва совриндорларини аниқлаш ва тақдирлаш маросими бўлиб ўтади.

Состоялся заключительный республиканский этап смотра-конкурса "Ташаббус-2017"
На сегодняшний день одним из приоритетных направлений, проводимых в Республике Узбекистан экономических реформ, является развитие малого бизнеса и частного предпринимательства, который призван создать реальную базу для формирования класса собственников - важнейшего источника создания новых рабочих мест, конкурентной среды.
В настоящее время необходимо отметить важный и существенный вклад, а также немаловажную роль и значение малого бизнеса и частного предпринимательства в экономике страны. В 2016 году объем ВВП страны вырос на 7,8%, производство промышленной продукции – на 6,6%, сельскохозяйственной продукции – практически на 6,6%, а также объем строительно-монтажных работ – почти на 12,5%.
Сфера малого бизнеса и частного предпринимательства занимает основное место в экономической жизни страны, также является одним из существенных факторов в наполнении внутреннего рынка необходимыми товарами и услугами, повышении благополучия населения и обеспечении занятости населения.
Последовательное укрепление роли и значения малого бизнеса и частного предпринимательства свидетельствует о положительных изменениях в структуре экономики страны.
Следует отметить, что сегодня в результате проводимых реформ доля малого бизнеса и частного предпринимательства в структуре валовой внутренней продукции выросла с 31% в 2000 году до 56,7% или в 1,8 раза. В настоящее время в данном секторе производиться треть промышленной продукции и 98% сельскохозяйственной продукции, а также свыше 77% занятого населения страны трудится именно в этом секторе и обеспечивает свою семью, а также увеличивает богатство страны, что является ярким примером возможностей, последовавших после независимости.
В этом контексте созданный по инициативе Первого Президента Республики Узбекистан И.Каримова смотр-конкурс “Ташаббус” является главным мероприятием в сфере реализации программы по поддержке и развитию малого бизнеса и частного предпринимательства в Узбекистане.
16-17 мая 2017 года в Ташкенте прошел заключительный, республиканский этап смотра-конкурса “Ташаббус-2017” среди предпринимателей, фермеров и ремесленников, по итогам которого присуждается приз Президента Республики Узбекистан.
За все годы существования конкурса в нем приняли участие более 200 тысяч человек. В частности, в районных (городских) этапах смотра-конкурса, проводимого в 21-й раз, приняли участие 7 053 субъектов предпринимательства: из них – 3 479 (49,3%) предпринимателей, 1 562 (22,1) фермеров и 2 013 (25,5%) ремесленников.
Региональные этапы смотра-конкурса “Ташаббус-2017” были проведены в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте с 28 апреля по 3 мая текущего года.
В них приняли участие 576 субъектов предпринимательства. Из них 193 (35,5) предпринимателей, 159 (29,2) фермеров и 192 (35,3) ремесленников.
Направления на республиканский этап смотра-конкурса “Ташаббус-2017” получили самые достойные и высоко оцененные успешные участники первых этапов.
Количество победителей второго этапа конкурса, то есть участников республиканского этапа “Ташаббус-2017” составило 41 человек: 14 – предпринимателей, 14 – ремесленников и 13 – фермеров.
Лауреаты республиканского этапа состязались по трем следующим основным направлениям:
– “Лучший предприниматель года”;
– “Лучший фермер года”;
– “Лучший ремесленник года”.
Также имеются дополнительные номинации – “Лучший молодой предприниматель года”, “Лучшая женщина-предприниматель”, “Лучший инновационный проект”, “Предприниматель, создавший большее количество рабочих мест для молодежи”, “Моя страна – моя гордость”, “Лучший владелец семейного бизнеса”, “Лучший предприниматель года в продовольственной промышленности”, “Лучший продукт года”, “Лучший экспортер года”, “Лучший ответственный социальный партнер”. Исходя из задач, указанных в “Стратегии действий”, включены две новые номинации “За направление собственных торговых марок и завоевание новых рынков” “За производство новых видов потребительской продукции, затребованной на внутренних рынках республики”.
Если в первые годы проведения смотра-конкурса в основном участвовали предприниматели, работающие в сфере производства промышленной продукции
и строительства, передовые фермеры, выращивающие сельскохозяйственную продукцию и ремесленники по керамическим изделиям, то с каждым годом направления деятельности участников значительно расширяются и развиваются.
В настоящее время среди участников имеются действующие предприниматели в сфере производства экспортоориентированной продукции, фармацевтических, текстильных изделий под собственным известным брендом, а также успешные предприниматели из других отраслей экономики.
По направлению фермерства можно отметить сельских собственников, дехканских и фермерских хозяйств, занимающихся выращиванием, полной переработкой сельскохозяйственной продукции, наполнением внутреннего рынка, многопрофильной переработкой плодоовощной и сельскохозяйственной продукции, а также владельцев парников.
В направлении ремесленничества участвуют мастера, производящие экспортоориентированную продукцию на основе высоких образцов прикладного искусства – ремесленники, создающие разнообразные произведения путем переработки дерева, занимающиеся миниатюрами, златокачеством, гончарным делом.
Словом, количество предпринимателей, фермеров и ремесленников, участвующих в смотре-конкурсе за приз Президента Узбекистана увеличивается
с каждым годом.
Принимая во внимание вышеизложенное, полагаем целесообразным отметить, что ежегодно проводимый смотр-конкурс “Ташаббус” за приз Президента Республики Узбекистан способствует развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, широкой популяризации передовых результатов, достигнутых представителями сферы, усилению среди молодежи чувства становления собственниками, расширению возможностей предпринимательства.
Согласно традиции, основными организаторами смотра-конкурса выступили Торгово-промышленная палата Узбекистана, Совет фермеров Узбекистана, Ассоциация народных мастеров, ремесленников, художников “Хунарманд” при сотрудничестве и финансовой поддержке ряда министерств и ведомств.
Во время официальной части церемонии открытия смотра-конкурса “Ташаббус-2017”  к участникам традиционного конкурса с приветственной речью обратился  Председатель Федерации профсоюзов Узбекистана Кудратилла Рафиков. Он особо отметил, что малый бизнес и частное предпринимательство занимает важное место в экономике нашей страны, а также является основным фактором в обеспечении внутреннего рынка необходимой продукцией и услугами, в повышении доходов и занятости населения. Об этом свидетельствует и ежегодный республиканский смотр-конкурс "Ташаббус", ставший одним из эффективных инструментов поддержки и развития предпринимательства и малого бизнеса.
Необходимо отметить, что члены представительного жюри были определены во время открытия республиканского этапа. Деятельность участников оценивалась с учетом многочисленных критериев, предусмотренных в положении о смотре-конкурсе "Ташаббус-2017".
Победителям региональных этапов конкурса – участникам республиканского этапа были вручены диплом лауреата, нагрудной знак участника, специальная папка, книга Президента Республики Узбекистан “Танқидий таҳлил, қатъий тартиб-интизом ва шахсий жавобгарлик – ҳар бир раҳбар фаолиятининг кундалик қоидаси бўлиши керак ” (“Критический анализ, жесткая дисциплина и персональная ответственность должны стать повседневной нормой в деятельности каждого руководителя”) от Организационного комитета смотра-конкурса “Ташаббус-2017”,  а также другие призы.
16 мая 2017 года в 09:30 часов во Дворце искусств “Туркистон” столицы состоялось официальное открытие выставки продукции участников республиканского этапа конкурса. Выставка продлится до 16:00 часов 17 мая текущего года.
22 мая 2017 года в 18:00 часов во Дворце искусств “Туркистон” пройдет церемония определения и награждения победителей и призеров “Ташаббус-2017” с участием звезд узбекской эстрады.