«Стартап-ташаббуслар» дастури 40 та жамоага «ғоядан то бизнесгача» йўлини босиб ўтишга кўмаклашади
Бугун, 21 август куни, Ёшларнинг стартап-ташаббусларини қўллаб-қувватлашга йўналтирилган уй ойлик дастур ўз ишини бошлади. Танлов саралашининг натижасига кўра, «Стартап-ташаббуслари» дастурининг иккинчи даврида бутун Ўзбекистондан топширилган 40 та стартап-лойиҳа иштирок этмоқда.
Жорий йилда стартап-лойиҳалар мамлакатнинг барча ҳудудларидан тақдим этилгани муҳим аҳамият касб этган бўлиб, улар қишлоқ хўжалиги, логистика, молия, таълим каби янги соҳаларни қамраб олди. Дастурий иловаларни ишлаб чиқишга қаратилган лойиҳалардан ташқари, мухандислик-техник ечимларини тайёрлайдиган жамоалар ҳам тақдим этилган. Шунингдек, иштирокчилар орасидан 3D-принтери, машина тўҳташ жойи учун “ақлли” тизим, болалар учун конструктор ва ҳаттоки, нанозарралардан ишланган ноёб гидрофоб материал ишланмаларининг муаллифлари ўрин олган.
Дастурни беш кунлик интенсив семинар бошлаб бериб, унда иштирокчилар «LeanStartup» («тежамкор стартап») усули бўйича старапни ишга тушириш асосларини ўрганадилар. Таълим қисмидан кейин ёш стартапчилар лойиҳаларини амалга оширишга киришадилар, яъни лойиҳани ривожлантириш “йўл харитасини” яратадилар, прототипни ишлаб чиқадилар ва синов сотувларини амалга ошира бошлайдилар.
Дастур давомида лойиҳаларга трекерлар (яъни, жамоа ривожланиши кузатиб, белгиланган мақсадларга эришиш масалалари бўйича маслаҳат берадиган тажрибали мураббийлар) йўналиш ва маслаҳат бериб борадилар. Дастурнинг ҳар бир босқичида иштирокчилар учун маркетинг, солиққа тортиш, бизнес юритишнинг юридик жиҳатларига оид масалалар бўйича манзилли маҳорат мактаблари ташкил этилади.
Жорий йилда дастлабки даврни ўтказиш тажрибасидан келиб чиққан ҳолда, асосий эътибор иштирокчиларга техник кўмак кўрсатишга қаратилади. Бунинг учун мураббийлар ва трекерлар сифатида стартапларни яратишда катта тажрибага эга бўлган бозор етакчилари – тадбиркорлар жалб этилган. Экспертлар жамоаси Paynet, MyTaxi, Robokidz асосчилари, StartupFactory акселерация дастурининг директори ва бошқа малакали мутахассислардан иборат.
Уч ойлик дастур натижаларига кўра битирувчи-жамоалар бизнес-лойиҳаларини янада ривожлантириш учун манфаатдор ташкилотлар ва инвесторларни жалб қилиш мақсадида, ўз лойиҳаларини «DemoDay» (намойиш куни) ҳамда Республика инновацион ғоялар, технологиялар ва лойиҳалар ярмаркасида тақдим этадилар.
Мазкур Дастур таълим ва хусусий сектор ўртасидаги алоқани йўлга қўйиш орқали ёшларга тадбиркорларнинг кўмагига эга бўлиб уларнинг бизнес яратиш бўйича тажрибасини ўрганиш имконини беради. Ўз навбатида, ёшлар ҳам тадбиркорларнинг фаолиятида янги йўналиш касб этиши мумкин бўлган инновацион ғоялари ва ишланмалари билан бўлишадилар.
Ушбу ташаббус Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ва БМТ Тараққиёт Дастурининг “Ўзбекистон Бизнес-форуми (фаза-III)” қўшма лойиҳаси томонидан Фан ва технологиялар агентлиги ҳамда «Sasol» компанияси ҳамкорлигида амалга оширилмоқда.
“Ўзбекистон бизнес-форуми (3-босқич)” лойиҳаси Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ва БМТТДнинг қўшма ташаббуси бўлиб, онлайн хизматларни жорий этиш, норматив-ҳуқуқий базани такомиллаштириш, шунингдек инклюзив бизнес-моделларни ривожлантириш ва тарғиб қилиш йўли билан бизнес юритиш учун шарт-шароитларни яхшилашага йўналтирилган.

Программа «Стартап-инициативы» поможет 40 командам пройти путь от идеи до бизнеса
Сегодня, 21 августа, стартовала трехмесячная Программа поддержки молодежных стартап-инициатив. По результатам конкурсного отбора, во втором цикле Программы «Стартап-инициативы» принимают участие 40 стартап-проектов со всего Узбекистана.
В этом году стартап-проекты представлены со всех регионов страны, и что важно, охватили новые сферы, включая сельское хозяйство, логистику, финансы, образование. Помимо проектов, направленных на разработку программных приложений, представлены команды, создающие инженерно-технические решения.  Среди участников и разработчики 3D принтера, системы для «умной парковки», конструктора для детей и даже уникального гидрофобного материала из наночастиц.
Началом программы стал интенсивный пятидневный семинар, где участники изучат основы запуска стартапа по методологии «Lean Startup» («бережливый стартап»). В этом году ребята, не прошедшие в финал программы, смогли также стать слушателями семинара благодаря организации видеотрансляции семинара через видеоконфренцсвязь в 20 вузах Узбекистана.
После образовательной части молодые стартаперы перейдут к практической реализации своего проекта – составят «дорожную карту» развития проекта, создадут прототип и начнут проводить тестовые продажи.
Направлять и консультировать проекты в ходе программы будут трекеры (т.е. опытные наставники, отслеживающие развитие команды и консультирующие по вопросам достижения поставленных целей). На каждом этапе программы для участников будут организованы адресные мастер-классы по вопросам маркетинга, налогообложения, юридическим аспектам ведения бизнеса.
Исходя из опыта проведения первого цикла, акцент в этом году будет сделан на оказание технической поддержки участникам. Для этого в качестве тренеров и трекеров привлечены предприниматели-лидеры рынка, с большим опытом в реализации стартапов. В команде экспертов – основатели Paynet, MyTaxi, Robokidz, директор акселерационной программы Startup Factoryи другие компетентные специалисты.
По результатам трехмесячной программы команды-выпускники презентуют свои проекты на «Demo Day» (день демонстрации) и Республиканской ярмарке инновационных идей, технологий и проектов, чтобы привлечь заинтересованные организации и инвесторов для дальнейшего развития своих бизнес проектов.
Обеспечивая связь между образовательным и частным секторами, программа помогает молодым людям получить поддержку от предпринимателей и перенять их успешный опыт создания бизнеса. В свою очередь, молодежь делится инновационными идеями и разработками, которые могут стать новым направлением в деятельности предпринимателей.
Инициатива реализуется совместным проектом Торгово-промышленной палаты Узбекистан и Программы развития ООН «Бизнес-форум Узбекистана (фаза-III)» в сотрудничестве с Агентством по науке и технологиям и компании «Sasol».