Ўзбекистон жаҳон виночилик ва ликёр-ароқ маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларини жалб қилмоқда
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси биносида виночилик ва ликёр-ароқ маҳсулотларини ишлаб чиқариш соҳасида фаолият юритиб келаётган жумладан Нидерландия, Италия, Испания, Эстония, Латвия, Германия, Грузия, Россия, Украина каби Европанинг энг йирик компаниялари вакиллари жамланди.
Тадбир доирасида меҳмонлар учун инвестициявий муҳитни такомиллаштириш бўйича мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар, шунингдек виночилик маҳсулотларини ишлаб чиқариш соҳасида Ўзбекистоннинг салоҳиятига доир тақдимотлар ўтказилди.
Ўз навбатида, хорижлик иштирокчилар таъкидлаганидек, «Ўзбекистон жаҳондаги энг яхши узум навларини етиштириш ҳамда чет эл бозорларида талаб кучли бўлган юқори сифатли виноларни ишлаб чиқариш учун мос ноёб иқлимга эга бўлган камёб давлатлардан бири ҳисобланади. Жорий йилнинг сентябрь ойида республикада валюта сиёсатини либераллаштириш бўйича қабул қилинган чора-тадбирлар Ўзбекистонни чет эллик компаниялар учун янги қиёфада намоён этди ва бугунги тадбир иштирокчиларининг таркиби ҳамда улар томонидан кўрсатилаётган қизиқиш бунинг яққол далилидир».
Хусусан, «RussianStandart» компаниянинг вакили Сергей Пушчинский қуйидаги фикрларни билдирди, “Компаниямиз жаҳоннинг 80 давлатида мавжуд бўлиб, тармоқдаги энг машҳур брендлардан бири саналади. Раҳбариятимиз томонидан Ўзбекистонда ҳам завод очиш масаласи кўрилаётган бўлиб, душанба куни ортга қайтишимиз билан ташриф якунлари бўйича берадиган ҳисоботимизда мазкур инвестициявий лойиҳани амалга оширишни тавсия этамиз. Бундан ташқари, Ўзбекистонга ташриф доирасида  Савдо-саноат палатаси кўмагида маҳаллий «Saphir Group» МЧЖ билан жорий йилдаёқ заводни қуриш бўйича қўшма ишни бошлаш тўғрисида келишувга эришдик ”.
Латвия Республикаси вакили Александр Сваревский, “Кейинчалик жаҳондаги энг йирик вино ишлаб чиқарувчиси саналган Германиядаги «Peter Mertes» заводига етказиб бериш учун Ўзбекистондан вино концентратини импорт қилишга тайёрмиз”, - дея хабар қилди. Мазкур масала бўйича  тадбирда қатнашиб, республикадаги виночилик тармоғи салоҳиятларини кўрсатиб беришда фаол иштирок этган «Ўзвинсаноат-холдинг» АЖ вакиллари билан келишувга эришилди.
Тадбир якунлари бўйича иштирокчилар айтганидек, Ўзбекистонга бўлган ташриф уларнинг умидларини оқлашдан ташқари, кутганларидан аъло натижаларни намоён этди. Ўзбек халқининг меҳмондўстлиги ҳамда кундан-кунга такомиллашиб бораётган инвестициявий муҳит эса республикамизга аниқ лойиҳалар билан яна қайтиб келиш учун барча асослар ва ишончни тақдим этмоқда.

Узбекистан притягивает мировых производителей винодельческой и ликероводочной продукции
Торгово-промышленная палата собрала в своих стенах представителей крупнейших европейских компаний, занимающихся производством винодельческой и ликероводочной продукции, в том числе из Нидерландов, Италии, Испании, Эстонии, Латвии, Германии, Грузии, России, Украины и т.д.
В рамках мероприятия для гостей республики были сделаны презентации о происходящих в стране реформах по совершенствованию инвестиционного климата, а также потенциале Узбекистана в сфере производства винодельческой продукции.
В свою очередь иностранные участники отметили, что «Узбекистан является одной и немногих стран, климат которой является уникальным для выращивания лучших в мире сортов винограда и производства высококачественных вин, пользующихся спросом на зарубежных рынках. Меры по либерализации валютной политики, которые были приняты в республике в сентябре текущего года, открыли Узбекистан в новом облике для зарубежных компаний, что подтверждается столь высоким интересом и составом участников сегодняшнего мероприятия».
Сергей Пушчинский, представитель компании «Russian Standart», сообщил: “Наша компания присутствует в 80 странах мира и является одним из наиболее известных брендов отрасли. Нашим руководством рассматривается вопрос открытия завода в Узбекистане и по возвращению уже в понедельник мы будем делать доклад по итогам визита, в котором будем однозначно рекомендовать реализацию этого инвестиционного проекта. Кроме того, в рамках этого визита в Узбекистан мы, при содействии Торгово-промышленной палаты, договорились с местной компанией ООО «Saphir Group» приступить уже в этом году к совместной работе по строительству завода”.
Представитель Латвийской Республики Александр Сваревский сообщил, что: “готов импортировать из Узбекистана винный концентрат для дальнейшей его поставки на германский завод «Peter Mertes», являющего одним из крупнейших производителей вин в мире”. По данному вопросу был налажен контакт с представителями АО «Узвинсаноат-холдинг», представители которого также присутствовали на мероприятии и принимали активное участие в раскрытии потенциала винодельческой отрасти республики.
По итогам мероприятия участники отметили, что их визит в Узбекистан не только оправдал надежды, но и превзошёл все ожидания, а гостеприимство узбекского народа и инвестиционный климат, который совершенствуется ежедневно, дает им все основания и уверенность вернуться в республику снова с конкретными проектами.