Ўзбекистон-Тожикистон бизнес-форуми бўлиб ўтди.
2017 йил 11 октябрь куни малакатимизда Тожикистон миллий маҳсулотлари кўргазмаси доирасида шунингдек, Ўзбекистон-Тожикистон бизнес-форуми ўтказилди.
Тадбир ташкилотчилари сифатида ўзбек томонидан Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлиги ва Савдо-саноат палатаси, тожик томонидан эса – Тожикистон Республикаси Инвестициялар ва давлат мулкини бошқариш давлат қўмитаси, Саноат ва янги технологиялар вазирлиги, “Тоджинвест” ДУК ҳамда Тожикистон ССП иштирок этди.
Икки давлат бизнес-доираларининг бизнес-форумида Ўзбекистон ва Тожикистоннинг 500 дан ортиқ тадбиркорлари қатнашди.
Таъкидлаш лозим, ташкил этилаётган тадбирлардан кўзланган мақсад икки давлат тадбиркорлари ўртасида савдо алоқаларини йўлга қўйиш ва кенгайтиришга кўмаклашиш, янги қўшма корхоналар сонини ва икки томонлама товар айланмаси ҳажмини оширишдан иборат.
2016 йил якунлари бўйича товар айланмаси – 197 млн.АҚШ долларини ташкил этган бўлса, биргина январ-сентябр ойларида – 178.2 млн.АҚШ долларини ташкил этди.
Ўзбекистон Республикасида Тожикистон Республикаси сармояси иштирокидаги 24 та корхона фаолият юритиб, улардан 1 таси Тожикистоннинг 100 % капиталига эга.
Ўз навбатида, Тожикистон ҳудудида Ўзбекистон Республикаси резидентлари иштирокидаги 9 та корхона ташкил этилган.
Бизнес форум доирасида 20 дан ортиқ шартномалар ҳамда 6 меморандум имзоланди шу жумладан, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ва Тожикистон Савдо-саноат палаталари ўртасида Ишбилармонлар Кенгашини тузиш тўғрисидаги меморандумдир.
Шу билан бирга, айни кунларда (11-13 октябрь) Ўзбекистонда Тожикистон маданият кунларига бағишланган тадбирлар ўтказилаётган бўлиб, уларнинг доирасида “Замонавий Тожикистон” фотокўргазмаси ҳамда халқ усталари маҳсулотларининг намойиши, Тожикистон ҳақидаги китоблар тақдимотлари, Тожикистон бадиий фильмлари намойиши ҳамда Тожикистон маданият ва санъат ходимларининг концерт дастури ташкил этилади.
Ўзбекистон Республикаси ва Тожикистон Республикаси ўртасидаги ҳамкорлик яқин қўшничилик, дўстлик ва ўзаро ҳурматнинг кўп асрлик анъаналари билан боғланган икки халқнинг туб манфаатларига хизмат қилиб, иқтисодий тараққиётда янги савдо йўлининг яратилишини кўзда тутади. Мувофиқ бизнес-доиралар ўртасидаги алоқалар ва маданий-гуманитар мулоқотнинг янада кенгайтирилиши икки мамлакатнинг қардош Халқлари ўртасидаги ўзаро қўшничлик ва дўстликнинг мустаҳкамланишига қўшимча маъно бағишлайди.

Узбекско-Таджикский бизнес-форум
11 октября 2017 года состоялось открытие выставки национальной продукции Таджикистана в Узбекистане. В рамках выставки провели также Узбекско-Таджикский бизнес-форум.
Организаторами мероприятий с узбекской стороны выступают Министерство внешней торговли и Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан, с таджикской стороны – Государственный комитет по инвестициям и управлению государственным имуществом, Министерство промышленности и новых технологий, ГУП «Таджинвест» и ТПП Республики Таджикистан.
На форуме приняли участие около 500 представителей крупных предприятий и компаний из различных регионов Республики Узбекистан и Республики Таджикистан, занятые в сфере в нефтегазовом секторе, промышленности и стройиндустрии, транспортной отрасли, добыче полезных ископаемых, агропромышленном комплексе, в области фармакологии, легкой, перерабатывающей отраслях экономики, здравоохранении, образовании, науки и техники, туризме и т.д.
В рамках бизнес форума  подписано свыше 20 контрактов и 6 меморандумов, в том числе Соглашение о создание Делового совета между Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан и Торгово-промышленной палаты Республики Таджикистан
Целью организуемых мероприятий являются содействие налаживанию и расширению торговых связей между предпринимателями двух стран, рост количества новых совместных предприятий и увеличение двустороннего товарооборота.
По итогам 2016 г. товарооборот составил 197 млн. долл. США, только за январь-сентябрь товарооборот составил 178.2 млн. долл. США
В Республике Узбекистан осуществляет деятельность 24 предприятий с участием таджикского капитала в том числе 1 со 100 % таджикским капиталом. В свою очередь, на территории Таджикистана создано 9 предприятий при участии резидентов Республики Узбекистан.
Также, в эти дни в Узбекистане в период с 11 по 13 октября проходят мероприятия, посвященные дням культуры Таджикистана в Узбекистане, в рамках которого проходят фотовыставка «Современный Таджикистан» и демонстрация продукции народных мастеров, презентации книг о Таджикистане, показ художественных фильмов Таджикистана и концерт деятелей культуры и искусства Таджикистана.
Сотрудничество между Республикой Узбекистан и Республикой Таджикистан отвечает коренным интересам двух народов, связанных многовековыми традициями добрососедства, дружбы и взаимоуважения, предполагает создание нового торгового пути в экономическом развитии. Дальнейшее расширение контактов между бизнес кругами и культурно-гуманитарных связей задаст дополнительный импульс укреплению дружбы и добрососедства между братскими Народами двух стран.