Қозон шаҳрида ўзбекистонлик маҳсулот ишлаб чиқарувчиларнинг кўргазмаси бўлиб ўтди.
«Қозон ярмаркаси» кўргазмалар марказида бўлиб ўтаётган «Қозонда Ўзбекистон кунлари» доирасида 15 ноябрь куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси томонидан Россия Федерацияси Татарстон Республикасининг Саноат ва савдо вазирлиги ҳамда Савдо-саноат палатаси ҳамкорлигида ўзбекистонлик маҳсулот ишлаб чиқарувчиларнинг кўргазмаси, шунингдек икки давлат ишбилармон доиралари иштирокидаги Ўзбекистон-Татарстон бизнес-форуми ташкил этилди.
Ўзбекистон ишбилармон доиралари делегацияси «Мода ва услуб. Қозон - Куз» 32-енгил ва тўқимачилик саноати маҳсулотлари ихтисослашган кўргазмасида фаол иштирок этди. Ушбу кўргазма тўқимачилик ва енгил саноат маҳсулотларини бозорда илгари суриш, ишбилармонлик ҳамкорлигини йўлга қўйиш ва мустаҳкамлаш, куз-қиш мавсумининг замонавий тенденцияларини намойиш этиш борасида Татарстон Республикаси учун асосий тадбирлардан бири ҳисобланиб, унинг доирасида шунингдек, Ўзбекистондан борган маҳсулот ишлаб чиқарувчиларининг кўргазмаси ташкил этилди. Кўргазмада Ўзбекистон Республикасидаги 80 дан ортиқ енгил, тўқимачилик ва тери-чарм саноти корхоналари томонидан жамоавий экспозиция намойиш этилди.
Жорий йилдаги кўргазмада Россиянинг 12 та вилояти ҳамда яқин ва узоқ хорижнинг 120 дан зиёд компанияси иштирок этиб, «Куз – Қиш 2017/2018» мавсумининг кенг кўламли маҳсулотларини тақдим этди.
Кўргазма доирасида 15 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси вакиллари, мамлакатимиз тўқимачилик ва енгил саноат соҳаси корхоналарининг раҳбарлари иштирокида бизнес-форум ва кооперация биржаси ташкил этилиб, унда тўқимачилик, тикувчилик, озиқ-овқат саноати ва туризм соҳаларида фаолият юритаётган 80 дан ортиқ ўзбек корхоналари иштирок этди.
Бизнес-форумда енгил ва тўқимачилик саноати соҳаларида Татарстон-Ўзбекистон ҳамкорлигининг узоқ муддатли истиқболларига оид масалалар муҳокама қилиниб, икки томонлама битимлар имзоланди.
Қайд этиш керакки, мазкур тадбирлар Татарстон Республикаси Президенти жаноб Р.Миннихановнинг 2017 йил 25 сентябрдаги Ўзбекистон Республикасига ташрифи доирасида ташкил этилган Ўзбекистон-Татарстон бизнес-форумининг якунлари бўйича эришилган келишувларга мувофиқ ўтказилди.
16 ноябрь куни бўлиб ўтадиган «Қозондаги харидлар» енгил ва тўқимачилик саноати маҳсулотлари таъминотчилари ва харидорларининг бизнес-учрашувларда иштирокчилар ўз маҳсулотларини бош директор ва харидлар бўйича директорларга намойиш этишлари мумкин бўлади. Зеро, янги маҳсулотларнинг Қозон дўконларидаги пештахталардан ўрин олиш-олмаслиги уларнинг қарорларига боғлиқ.

Выставка «Made in Uzbekistan» прошла в г.Казань
15 ноября в рамках проведения «Дней Узбекистана в Казани» на площадке ВЦ «Казанская ярмарка» Торгово-промышленной палатой Узбекистана совместно с Министерством промышленности и торговли, а также Торгово-промышленной палатой Республики Татарстан Российской Федерации была организована выставка товаропроизводителей Узбекистана, а также Узбекско-Татарский бизнес-форум с участием деловых кругов двух стран.
Делегация деловых кругов Узбекистана приняли активное участие на 32-ой специализированной выставке товаров лёгкой и текстильной промышленности «Мода и Стиль. Казань - Осень», являющаяся одним из главных мероприятий Республики Татарстан для продвижения на рынок продукции текстильной и лёгкой промышленностей, налаживания и укрепления делового сотрудничества, демонстрации модных тенденций осенне-зимнего сезона, в рамках которой также была организована выставка товаропроизводителей Узбекистана. На выставке коллективную экспозицию представили более 80 предприятий легкой, текстильной и кожевенной промышленностей Республики Узбекистан.
В этом году на выставке приняли участие более 120 компаний из 12 регионов России и стран ближнего и дальнего зарубежья, которые представят широкий ассортимент товаров сезона «Осень - Зима 2017/2018».
15 ноября в рамках выставки состоялся бизнес-форум и кооперационная биржа с участием представителей Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан, руководителей предприятий текстильной и легкой промышленности Республики Узбекистан с руководством Республики Татарстан.
В котором приняли участие свыше 80 узбекских предприятий, занятых в сфере текстильной, швейной, пищевой промышленности, а также туризма.
На бизнес-форуме речь шла о долгосрочных перспективах татарстанско-узбекского сотрудничества в сфере легкой и текстильной промышленности, а также состоится подписание двусторонних соглашений.
Надо отметить, что данные мероприятия проведены в соответствии с договоренностями, достигнутыми по итогам Узбекско-Татарского бизнес-форума, организованного в рамках визита Президента Республики Татарстан г-на Р.Минниханова в Республику Узбекистан 25 сентября 2017г.
16 ноября состоятся бизнес-встречи поставщиков и закупщиков товаров легкой и текстильной промышленности «Закупки в Казани», где участники выставки смогут презентовать свою продукцию генеральным директорам и директорам по закупкам, от решения которых зависит появятся ли на полках казанских магазинов новая продукция.