Кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш истиқболи нуқтаи назаридан товар белгилари ва хизмат кўрсатиш белгиларига хуқуқий мухофазасини олиш аҳамияти
Бутунжахон интеллектуал мулк ташкилоти (БИМТ) Ўзбекистон Республикаси Савдо саноат палатаси ва Ўзбекистон Республикаси Интеллектуал мулк агентлиги билан хамкорликда 2017 йил 22-23 ноябрь кунлари “Кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш истиқболи нуқтаи назаридан товар белгилари ва хизмат кўрсатиш белгиларига хуқуқий мухофазасини олиш аҳамияти” мавзусида минтакавий семинар ўтказилди.
Ушбу тадбирда БИМТ мутахассислари, Хиндистон, Ливан, Белоруссия, Озарбайжон, Россия Федерацияси вакиллари ва Ўзбекистон Республикаси Интеллектуал мулк агентлиги, Савдо саноат палатаси мутахассислари, тадбиркорлар, хамда патент вакиллари қатнашдилар.
Семинарнинг асосий максади БИМТ фаолиятининг ўрта ва кичик корхоналарни қўллаб қувватлашга оид сўнгги янгиликлари ва тадбирлари хамда тадбиркорлик фаолияти учун товар белгиларининг хуқуқий мухофазасининг ахамияти, миллий ва халқаро қонунчилик, халқаро шартномаларни ўрганиш ва тахлил қилиш, ушбу сохада фаолият юритаётган миллий ва хорижий мутахассислар ўртасида тажриба алмашишдан иборат.
Семинарда иштирокчилар томонидан товар белгиларига хуқуқлар тўғрисидаги масалалар кенг ёритилди. Хорижий мутахассислар: интеллектуал мулк хуқуқи ва технологиялар масалалари бўйича хиндистонлик маслахатчи Арвинд Вишванатаннинг «Кичик ва ўрта тадбиркорликни ривожлантириш учун товар белиларининг роли» мавзусидаги, БИМТнинг Ривожланаётган ва иқтисодиёти ўтиш давридаги мамлакатлар Департаментини тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўлими катта ходими Сильвия Троковсканинг «Кичик ва ўрта бизнеснинг ракобатбардошлигини оширишда ИМ активларини самарали бошкаришнинг роли» мавзусидаги, Ливандаги Ла Сагес уииверситети профессори Пьер Эль-Хурининг «Интеллекзуал мулк активларинидан фойдаланиш: лицецезиялаш, франчайзинг ва мерчендайзинг масалаларини кўриб чикиш» ва «Халкаро бизнесда интеллектуал мулк масалалари» мавзусидаги маърузалари тингланди.
Тадбирда ўзбекистонлик мутахассислар: ССП вакили Ўткир Неъматов «Ўзбекистон Республикасида кичик ва ўрта бизнеснинг хозирги холаги - имкониятлар ва муаммолар», Агентликнинг Саноат намуналарининг илмий- техникавий экспертизаси ва топширилган белгилар экснергизаси бўлими сектор мудири Дилором Зуфарова “Товар белгиларига хуқуқлар, товар белгиларини мухофаза килишнинг турли усуллари” мавзусидаги, ва патент вакили Алена Меняйлова “Товар белгиларига хуқуқларга риоя қилишни таъминлаш билан боғлиқ амалий масалалар мавзусида ўз маърузалари билан қатнашдилар.
Шунингдек, доира сухбатларида брендни яратиш ва ривожлантириш, Ўзбекистан Республикасида тадбиркорликни қўллаб-қувватловчи ташкилотлар томонидан тақдим этиладиган қўшимча хизматлар инструментал базаси: ИМ сохасидаги асосий хизматларни яратиш масалалари мухокама қилинди.
БИМТнинг Кавказ, Марказий Осиё ва Шаркий Европа мамлакатлари учун секция дастурлари рахбари Евгений Сесицкий таъкидлаганидек, бу каби тадбирлар ихтирочилар ва тадбиркорлар учун рағбат бўлиб хизмат қилади хамда уларни интеллектуал мулк объектларини яратиш билан боғлик бўлган жараёнларни янада ривожлантириш ва мустахкамлашга ва интеллектуал мулкни самарали бошқаришга илхомлантиради.
Мазкур тадбир барча иштирокчилар учун жуда фойдали бўлди ва товар белгиларини хуқуқий мухофаза қилиш бўйича Ҳиндистон, Ливан, Белоруссия, Озарбайжон, Россия Федерациясининг тажрибасини ўрганишга имкон берди, бундан ташқари мутахассисларнинг муаммоли масалалар бўйича фикрлари билдирилди.

Значение получения правовой охраны товарными знаками и знаками обслуживания с точки зрения перспективы развития малого и среднего бизнеса
22-23 ноября 2017 года Всемирной организацией интеллектуальной собственности (ВОИС) в сотрудничестве с Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан и Агентством по интеллектуальной собственности Республики Узбекистан проводится Региональный семинар на тему «Значение получения правовой охраны товарными знаками и знаками обслуживания с точки зрения перспективы развития малого и среднего бизнеса»
В указанном мероприятии принимали участие специалисты ВОИС. представители из Индии, Ливана, Белоруссии, Азербайджана, Российской Федерации, а также специалисты Агентства, Торговой-промышленной палаты, патентные поверенные и предприниматели Республики Узбекистан.
Целью семинара являлось ознакомление участников с последними изменениями и мероприятиями ВОИС в поддержку малых и средних предприятий (МСП) и важностью правовой охраны товарных знаков для предпринимательской деятельности, в том числе, изучение и анализ национального и международного законодательства, международных договоров, обмен опытом между отечественными и иностранными специалистами в данной сфере.
13 ходе семинара участниками семинара были широко освещены вопросы о правах на товарные знаки. Были выслушаны доклады зарубежных специалистов: Арвинда Вишванатана, консультанта из Индии по вопросам прав интеллектуальной собственности и технологий, с докладом на тему: «Роль товарных знаков для развития МСП», Сильвии Трпковска, старшего сотрудника по программам МСГ1 и Отдела поддержки предпринимательства Департамента по переходным и развивающимся странам ВОИС, с докладом на тему: «Роль эффективного управления активами ИС в повышении конкурентоспособности МСП». Пьера Эль- Хури, профессора Университета Ла Сагес из Ливана, с докладом па тему: «Использование активов интеллектуальной собственности: обзор лицензирования, франчайзинга и мерчандайзинга» и «Вопросы интеллектуальной собственности в международном бизнесе».
Также были выслушаны доклады специалистов из Узбекистана: Уткира Неъматова, представителя ТПП, с докладом на тему: «Текущая ситуация с МСП в Республике Узбекистан - Возможности и проблемы», Зуфаровой Дилором, Заведующего сектором Отдела государственной научно-технической экспертизы промышленных образцов и экспертизы заявленных обозначений Агентства, с докладом на тему: «Права на товарные знаки. Различные способы защиты товарных знаков» и Алены Меняйловой, патентного поверенного Республики
Узбекистан, с докладом на тему: «Практические вызовы, связанные с обеспечением соблюдения прав на товарные знаки».
Также «на круглых столах» обсуждены вопросы по созданию и развитию бренда, созданию инструментальной базы вспомогательных услуг: основные услуги в области ИС, предоставляемые учреждениями поддержки предпринимательства в Республике Узбекистан.
Евгений Сесицкий, Руководитель программы Секции для стран Кавказа. Центральной Азии и Восточной Европы ВОИС, подчеркнул, что проводимые такого рода мероприятия служат своеобразным стимулом для изобретателей и предпринимателей страны и вдохновляют их на продолжение работы по дальнейшему развитию и укреплению процессов, связанных с созданием объектов интеллектуальной собственности, а также более эффективному управлению интеллектуальной собственностью.
Данное мероприятие было очень полезным для всех участников, оно способствовало изучению зарубежного опыта Индии, Ливана. Белоруссии, Азербайджана, Российской Федерации по правовой охране товарных знаков и знаков обслуживания, кроме того, были высказаны мнения специалистов по проблемным вопросам.