Ўзбекистон ва Қирғистон Савдо-иқтисодий сессияси натижалари
Қирғизистон Республикаси Президенти Сооранбай Жээнбековнинг Ўзбекистон Республикасига расмий давлат ташрифи доирасида 2017 йил 13 декабрь куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси томонидан Узбекистон Ташки савдо вазирлиги билан хамкорликда икки давлатнинг ишбилармон доиралари иштирокида Ўзбекистон ва Қирғистон Савдо-иқтисодий сессияси ўтказилди.
Сессияда Қирғизистоннинг машинасозлик, қурилиш, озиқ-овқат, қадоқлаш, енгил саноат, ахборот технологиялари йўналишлари бўйича 100 дан ортиқ компаниялари иштирок этди.
Тадбирни ўтказишдан кўзланган мақсад икки давлат тадбиркорлари ўртасида савдо алоқаларини йўлга қўйиш ва кенгайтиришни, янги қўшма корхоналар сони ўсишини ҳамда икки томонлама маҳсулотлар айланмаси ошишини қўллаб-қувватлашдан иборат бўлди.
Форум давомида Узбекистон ва Киргизистон давлатлари ўртасидаги ўзаро савдо айланмаси 60% дан ошгани, бу эса, ўз навбатида тадбиркорларнинг савдо соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини кенгайтирибгина қолмай, ўзаро истиқболли лойиҳаларни амалга оширишда ҳам шерикчилик кўламани тобора кенгайтириб бораётганидан далолат бериши таъкидланди.
“Давлат ва бизнес” форматида бўлиб ўтган учрашувда тадбиркорлик субъектлари икки мамлакатнинг тегишли вазирлик ва идора раҳбарларидан инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, шунингдек, солиқ ва божхона тўловлари бўйича яратилган имтиёзлар хусусида ўзларини қизиқтирган саволларига жавоблар олиш имкониятига эга бўлдилар.
Сессия доирасида Ўзбекистон Ташқи Савдо Вазирлиги ва Қирғизистон Иқтисодиёт Вазирлиги ўртасида ҳамкорликни мустахкамлаш,  тўғрисидаги битим, Ўзбекистон Республикаси ва Кирғистон Республикаси ўртасида савдо-иқтисодий, инвестицион ва транспорт-коммуникация сохасини ривожлантириш бўйича ҳамкорликни йўлга қўйиш  борасида 2017-2019 йиллар учун  чора тадбирлар режаси (“Йўл харитаси”), шунингдек, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ва Қирғизистон Республикаси Савдо-саноат  палатаси ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги битимни амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар режаси (“Йўл харитаси”) каби мухим ахамиятга эга хужжатлар имзоланди.
Тадбир давомида енгил саноат, қурилиш саноати, қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат саноати йўналишлари бўйича давра суҳбатлари бўлиб ўтди. Бу эса, ўз навбатида тадбиркорларнинг тўғридан-тўғри хамкорлик алоқаларини ўрнатиш ва ўзаро манфаатли шартномаларни имзолаш имкониятини яратди.
Сессиялар якуни бўйича умумий қиймати қарийиб 140 млн. АҚШ долларига тенг 60 га яқин шартномалар имзоланди. Ҳамкорликнинг турли йўналишлари бўйича имзоланган бу каби ҳужжатлар ва битимлар мамлакатларимиз тадбиркорлари учун мавжуд икки томонлама ҳамкорлик салоҳиятини ривожлантириш ва кенгайтириш учун мустаҳкам замин барпо этади.
Қирғизистон делегацияси вакиллари Ўзбекистон маҳсулотлари кўргазмасига ташриф буюриб, маҳаллий тадбиркорлар томонидан ишлаб чикарилган маҳсулотлар билан яқиндан танишдилар.

Итоги Торгово-экономической сессии между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой
13 декабря 2017 года Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан совместно с Министерством Внешней торговли Республики Узбекиcтан, в рамках официального визита Президента Кыргызской Республики Сооронбая Жээнбекова в Республику Узбекистан была организована Торгово-экономическая сессия между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой, с участием деловых кругов двух стран.
На мероприятии приняли участие более 100 кыргызских компаний по направлениям машиностроительной, строительной, пищевой, упаковочной, легкой промышленности, информационные технологии.
Целью проведения мероприятия являлось содействие налаживанию и расширению торговых связей между предпринимателями двух стран, рост количества новых совместных предприятий и увеличение двустороннего товарооборота.
В ходе сессии было отмечено, что за минувший период 2017 года объём товарооборота между Узбекистаном и Кыргызстаном вырос на более чем 60%. Это свидетельство того, что предприниматели двух стран все больше расширяют горизонты сотрудничества не только в сфере взаимной торговли, но и в реализации совместных перспективных проектов в Кыргызстане и Узбекистане.
В ходе пленарной дискуссии в формате «Правительство и Бизнес» на тему: «Перспективы развития сотрудничества между странами, законодательные аспекты и бизнес-среда» субъекты предпринимательства смогли получить ответы от руководителей соответствующих министерств и ведомств обеих стран, в области создания совместных производств, реализации инвестиционных проектов, а также о предоставленных льготных режимах по налогообложению и таможенным пошлинам.
В рамках форума было подписано соглашение между Министерством Внешней торговли Республики Узбекистан и Министерством экономики Кыргызской Республики о развитии сотрудничества в области торгового финансирования, совместный план практических действий («Дорожная карта») по развитию торгово-экономического, инвестиционного и транспортно-коммуникационного сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Кыргызстан на 2017-2019 годы. Более того, было подписано план мероприятий («Дорожная карта») по реализации положений Соглашения о сотрудничестве между Торгово-промышленной палатой Узбекистан и Торгово-промышленной палатой Республики Кыргызстан.
В ходе форума были проведены круглые столы в формате «Бизнес с Бизнесом» по направлениям: легкая промышленность, строительная отрасль, сельскохозяйственная и пищевая отрасль, которая станет также эффективной площадкой для расширения различных направлений сотрудничества между предпринимателями двух стран, обмена взаимной информацией, а также созданию благоприятных условий для тесного взаимодействия между деловыми кругами Кыргызстана и Узбекистана
По итогам сессии, было подписано около 60 контрактов на общую сумму около 140 млн. долларов США.
Важно отметить, что подписанные документы и соглашения по различным направлениям сотрудничества создадут для предпринимателей наших стран прочную основу для наращивания и реализации имеющегося потенциала двустороннего взаимодействия.
Представители делегации Республики Кыргызстан также посетили выставку продукции Республики Узбекистан.