Тошкентда Ўзбекистон-Туркия бизнес-форуми бўлиб ўтди
Туркия Савдо палаталари ва товар биржалари уюшмасининг президенти раҳбарлигида Туркия Республикаси ишбилармон доиралари делегациясининг Ўзбекистон Республикасига ташрифи доирасида мамлакатимиз Савдо-саноат палатаси томонидан 25 декабрь куни ўзбек ва турк компаниялари иштирокида Ўзбекистон-Туркия бизнес-форуми ташкил этилди. Ушбу тадбир ишбилармон ҳамкорликни ривожлантириш, шунингдек қўшма корхоналарни ташкил этиш мақсадида чет эл инвестицияларини жалб қилиш учун қўшимча туртки вазифасини ўтади.
Тадбирни ўтказишдан кўзланган мақсад ўзбек ва турк компаниялари ўртасида савдо алоқалари йўлга қўйилишини қўллаб-қувватлаш, янги қўшма корхоналарни ишга тушириш ва янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш масалаларини кўриб чиқишдан иборат бўлди.
Бизнес-форум ўзбек ва турк томонларининг маърузаларини тинглаш шаклида ўтказилди. Ишбилармон учрашув чоғида икки давлат тадбиркорлари ўртасидаги ўзаро муносабатларни мустаҳкамлаш бўйича ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Форум давомида қайд этилганидек, мазкур учрашув икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари масалалари борасида ўзаро фикр алмашуви учун қулай имконият ҳисобланади. Шу билан бирга, суҳбат чоғида савдо-иқтисодий ҳамкорлик масалалари ҳам батафсил муҳокама қилинди. Хусусан, икки давлатнинг иқтисодий ва инвестициявий салоҳияти намойиш этилиб, янги босқичдаги ҳамкорлик йўналишлари белгилаб олинди.
Томонлар қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш ва чуқур қайта ишлаш, сақлаш, қадоқлаш ва озиқ-овқат маҳсулотларини экспорт қилиш бўйича комплексларни қуриш, тўқимачилик ва чарм-қайта ишлаш саноатида замонавий қўшма корхоналарни ташкил этиш, жумладан, пахта толаси ва чарм хомашёсини қўшма чуқур қайта ишлаш, фармацевтика соҳасида янги лойиҳаларни амалга ошириш орқали тайёр брэнд маҳсулотларини ташқи бозорларда илгари суришни йўлга қўйиш масалаларини кўриб чиқдилар. Тадбирда таъкидланганидек, Ўзбекистон ва Туркиянинг ўзаро ҳамкорликка бўлган интилиши икки давлат тарихида келажак сари қўйилган муҳим қадам саналади.
Айтиш жоизки, Туркия Ўзбекистоннинг муҳим савдо ҳамкори ҳисобланади. 2016 йил якунлари бўйича ўзаро савдо айланмаси 1,2 миллиард долларга етди. Жорий йилнинг 9 ойи давомида ўзаро савдо айланмаси хажми 29%га ўсди.
Ҳозирда мамлакатимизда 500 га яқин турк фирма ва компаниялари фаолият юритади. Фақатгина 2016 йилнинг ўзида республикада турк капитали иштирокида 20 дан ортиқ корхона ташкил этилиб, 53 та компаниянинг ваколатхонаси аккредитациядан ўтказилган.

Узбекско-Турецкий Бизнес-форум прошёл в Ташкенте
В рамках визита делегации деловых кругов Турецкой Республики во главе с президентом Союза торговых палат и товарных бирж Турции в Республику Узбекистан, Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан 25 декабря прошёл Узбекско-Турецкий Бизнес-форум с участием узбекских и турецких компаний, которая послужит дополнительным стимулом для развития делового сотрудничества, а также привлечения иностранных инвестиций с целью создания совместных производств.
Целью проведения мероприятия являлось содействие налаживанию торговых связей между узбекскими и турецкими компаниями, проработка вопросов создания новых совместных предприятий и реализация новых инвестиционных проектов.
Мероприятие было проведено в формате выступлений от узбекской и турецкой стороны. Во время деловой встречи были обсуждены вопросы взаимного сотрудничества по укреплению взаимодействия между предпринимателями двух стран.
В ходе форума отмечалось, что данная встреча является благоприятной возможностью для обстоятельного обмена мнениями по вопросам перспектив развития двустороннего сотрудничества. В ходе беседы также были подробно обсуждены вопросы торгово-экономического сотрудничества. Был продемонстрирован экономический и инвестиционный потенциал двух государств, обозначены направления сотрудничества на новом этапе.
Стороны рассмотрели вопросы строительства комплексов по выращиванию и глубокой переработке сельскохозяйственной продукции, хранению, упаковке и экспорту продовольственной продукции, создания современных совместных предприятий в текстильной и кожевенно-перерабатывающей промышленности, в частности, налаживания продвижения на внешние рынки готовой брэндовой продукции путем совместной глубокой переработки хлопкового волокна и кожевенного сырья, разработки и реализации новых проектов в сфере фармацевтики.
В ходе форума отмечалось, что стремление Узбекистана и Турции к взаимному партнерству является важным шагом в истории двух стран во имя будущего.
Надо отметить, Турция является одним из важных торговых партнеров Узбекистана. В 2016 году объем товарооборота составил 1,2 миллиарда долларов США. За 9 месяцев текущего года показатели взаимной торговли выросли на 29 процентов. В нашей стране действует около 500 турецких фирм и компаний. Только в текущем году в Узбекистане организовано более 20 предприятий с участием инвестиций Турции, аккредитованы представительства 53 компаний.
Важным импульсом в развитии торгово-экономического сотрудничества является Государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Турцию, который состоялся по приглашению Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана 25 октября 2017 года. В котором по итогам переговоров было подписано более 20 документов по различным сферам сотрудничества между Узбекистаном и Турцией.