Ўзбекистон -Туркия бизнес-форуми
Туркия Республикаси ишбилармон доиралари делегациясининг Ўзбекистон Республикасига ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати ва Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси томонидан 5 март куни ўзбек ва турк компаниялари иштирокида Ўзбекистон -Туркия бизнес-форуми ташкил этилди.
Ушбу тадбир ишбилармон ҳамкорликни ривожлантириш, шунингдек қўшма корхоналарни ташкил этиш мақсадида чет эл инвестицияларини жалб қилиш учун қўшимча туртки вазифасини ўтади.
Тадбирни ўтказишдан кўзланган мақсад ўзбек ва турк компаниялари ўртасида савдо алоқалари йўлга қўйилишини қўллаб-қувватлаш, янги қўшма корхоналарни ишга тушириш ва янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш масалаларини кўриб чиқишдан иборат бўлди.
Бизнес-форум ўзбек ва турк томонларининг маърузаларини тинглаш шаклида ўтказилди. Ишбилармон учрашув чоғида икки давлат тадбиркорлари ўртасидаги ўзаро муносабатларни мустаҳкамлаш бўйича ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Форум давомида қайд этилганидек, мазкур учрашув икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари масалалари борасида ўзаро фикр алмашуви учун қулай имконият ҳисобланади. Шу билан бирга, суҳбат чоғида савдо-иқтисодий ҳамкорлик масалалари ҳам батафсил муҳокама қилинди. Хусусан, икки давлатнинг иқтисодий ва инвестициявий салоҳияти намойиш этилиб, янги босқичдаги ҳамкорлик йўналишлари белгилаб олинди.
Томонлар қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш ва чуқур қайта ишлаш, сақлаш, қадоқлаш ва озиқ-овқат маҳсулотларини экспорт қилиш бўйича комплексларни қуриш, тўқимачилик, текстил саноатида замонавий қўшма корхоналарни ташкил этиш каби янги лойиҳаларни амалга ошириш орқали тайёр брэнд маҳсулотларини ташқи бозорларда илгари суришни йўлга қўйиш масалаларини кўриб чиқдилар. Тадбирда таъкидланганидек, Ўзбекистон ва Туркиянинг ўзаро ҳамкорликка бўлган интилиши икки давлат тарихида келажак сари қўйилган муҳим қадам саналади.
Айтиш жоизки, Туркия Ўзбекистоннинг муҳим савдо ҳамкори ҳисобланади. 2017 йил якунлари бўйича ўзаро савдо айланмаси 1 234,6 млн долларга етди.
Ўзбекистондан экспорт қилинадиган маҳсулотларнинг асосий таркиби: мис ва мис маҳсулотлари, пахта толасидан ип, ишлов берилмаган рух (цинк), нефть маҳсулотлари, қуруқ мевалар, пахта, қисқа муддатларда сақлашга мўлжалланган консерваланган сабзавотлар. Импорт - санитария-гигиена, пластик маҳсулотлари, синтетик ип, электр сув иситиш жиҳозлари, прицеп ва ярим прицеплар, иморат қурилиш-монтаж ишлари учун темир, пўлат ва чўян қисмлари ва ҳ.к.
Ўзбекистонда туркиялик инвесторлар иштирокидаги 479 та корхона фаолият юритмоқда. Шунингдек, 53 турк компанияларининг ваколатхоналари рўйхатдан ўтган.
Тадбир сўнгида Халқаро Пресс клуб хамкорлигида Туркия делегацияси рахбари жаноб Хайдар Али Йилдиз ва Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитаси Раиси Алишер Курманов иштирокида пресс кофе ташкил этилди.

В ТПП состоялся Узбекско-Турецкий Бизнес-форум
В рамках визита делегации деловых кругов Турецкой Республики в Республику Узбекистан, Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан 5 марта прошёл Узбекско-Турецкий Бизнес-форум с участием узбекских и турецких компаний, которая послужит дополнительным стимулом для развития делового сотрудничества, а также привлечения иностранных инвестиций с целью создания совместных производств.
Целью проведения мероприятия являлось содействие налаживанию торговых связей между узбекскими и турецкими компаниями, проработка вопросов создания новых совместных предприятий и реализация новых инвестиционных проектов. Мероприятие было проведено в формате выступлений от узбекской и турецкой стороны. Во время деловой встречи были обсуждены вопросы взаимного сотрудничества по укреплению взаимодействия между предпринимателями двух стран.
В ходе форума отмечалось, что данная встреча является благоприятной возможностью для обстоятельного обмена мнениями по вопросам перспектив развития двустороннего сотрудничества. В ходе беседы также были подробно обсуждены вопросы торгово-экономического сотрудничества. Был продемонстрирован экономический и инвестиционный потенциал двух государств, обозначены направления сотрудничества на новом этапе.
Стороны рассмотрели вопросы строительства комплексов по выращиванию и глубокой переработке сельскохозяйственной продукции, хранению, упаковке и экспорту продовольственной продукции, создания современных совместных предприятий в текстильной промышленности, в частности, налаживания продвижения на внешние рынки готовой брэндовой продукции путем совместной глубокой переработки хлопкового волокна, разработки и реализации новых проектов.
В ходе форума отмечалось, что стремление Узбекистана и Турции к взаимному партнерству является важным шагом в истории двух стран во имя будущего.  Надо отметить, Турция является одним из важных торговых партнеров Узбекистана. В 2017 году объем товарооборота составил более 1,2 миллиарда долларов США. В нашей стране действует 479 турецких фирм и компаний. В Узбекистане аккредитованы представительства 53 компаний.
В рамках бизнес форума совместно с Международным пресс-клубом был организован пресс-брифинг с участием представителей средств массовой информации.