Ҳакамлик судларига бўлган ишонч ортмоқда
2018 йил 23 июлда Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси Ижроия қўмитасининг кенгайтирилган йиғилишида Палата тизимидаги Ҳакамлик судлари фаолиятининг жорий йил 6 ойлик якунлари муҳокама қилинди.
Йиғилишда таъкидланганидек, 2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифаларни ижро этиш, хусусий мулкчилик ва тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ишончли муҳофаза қилиш кафолатларини кучайтириш мақсадида 2018 йил 9 июлда “Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси тўғрисида”ги Қонун янги таҳрирда қабул қилинди.
Мазкур Қонунга мувофиқ Ҳакамлик судлари илк бор Палата тизимига киритилди (16-модда), иқтисодий низоларни ҳал қилиш учун Палатага Ҳакамлик судларини ташкил этиш ҳуқуқи берилди (23-модда), Ҳакамлик судлари Палата ва унинг ҳудудий бошқармалари ҳузурида фаолият кўрсатиши (26-модда) белгиланди.
Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси ва унинг ҳудудий бошқармалари ҳузурида ташкил қилинган Ҳакамлик судлари томонидан олиб борилаётган ишлар ва Палата аъзолари бўлган тадбиркорлик субъектлари учун жорий қилинган имтиёзлар натижасида уларга даъво аризалари билан мурожаатлар сони йилдан йилга кўпаймоқда.
Масалан, 2018 йилнинг 1-ярим йиллиги мобайнида ҳакамлик судлари томонидан  2381 та ишлар кўрилган бўлиб, даъво суммаси 252,7 млрд. сўм, 1,4 млн АҚШ долларини ташкил қилган. Бу 2017 йил 1-ярим йилигида кўрилган ишлар сонига нисбатан 1704 тага кўпдир. Айниқса, бу борада ЎзР ССП Самарқанд (788 та иш кўрилган), Фарғона (507 та ), Андижон (285 та ), Бухоро (167 та ) вилоятлари ҳудудий бошқармалари ҳузуридаги Ҳакамлик судлари ижобий натижаларга эришганлар.
2017–2018  йиллар мобайнида ЎзР ССП Ижроия қўмитаси томонидан Палата тизимидаги Ҳакамлик судлари фаолиятига оид 6 та қарор қабул қилинган бўлиб, уларнинг ижроси доимий равишда мониторинг қилиб борилмоқда.
Палата палатаси тизимида ҳар ойнинг сўнгги сешанба куни "Ҳакамлик суди" куни деб белгиланган бўлиб, унда ЎзР ССП Раиси томонидан тасдиқланган Режада белгиланган чора-тадбирлар ҳар ойнинг сўнгги сешаба куни видеоконференция ўтказиш орқали амалга ошириб келинмоқда.
ЎзР ССП Ижроия қўмитаси томонидан Ҳакамлик судлари фаолияти назоратга олинганлиги ва амалий ёрдам кўрсатилаётганлиги ҳудудий бошқармалар бошлиқлари, Ҳакамлик судлари раислари масъулиятини оширишга хизмат қилиб, ўзининг ижобий натижасини бермоқда.
Хусусан, Қорақалпоғистон Республикаси, Андижон, Қашқадарё, Сурхондарё, Хоразм вилоят ҳудудий бошқармалари ҳузуридаги Ҳакамлик судлари фаолияти жонланди, ҳакамлик судъялари рўйхатига малакали мутахассислар жалб қилинди ҳамда уларда қўриб чиқилаётган ишлар сони сезиларли даражада кўпайди.
Палатада Ҳакамлик судлари фаолиятининг тарғибот қилиш қилишга алохида эътибор қаратилмоқда. Ҳакамлик судлари судъялари томонидан ҳакамлик муҳокамасининг илмий асосларини тадқиқ қилиш, ҳакамлик судлари фаолиятини тарғибот ва ташвиқот қилиш бўйича бир қатор ишлар амалга оширилган. Хусусан, “Тадбиркорлар ҳуқуқлари ва юридик хизмат” номли амалий қўлланма, “Некоторые вопросы взаимодействия третейских судов с компетентными судами” мақола Японияда “Uzbek Journal of Legal Studies / Узбекский журнал правовых исследований” журналида чоп этилди.
Ҳакамлик судларининг раислари ва судьялари 230 дан ортиқ халқаро, республика, вилоят миқиёсидаги илмий-амалий анжуманларда маърузалар билан иштирок этдилар. Шунингдек ҳакамлик судьялари томонидан тадбиркорлик субъектларида турли учрашувлар ташкил қилинмоқда ва уларда Ҳакамлик суди орқали низоларни ҳал қилишнинг афзалликлари тушунтирилмоқда, буклетлар тайёрланиб, манфаатдор ташкилотлар раҳбарлари ва юридик хизмат ходимларига тарқатилмоқда.
Кун тартибидаги масала юзасидан йиғилиш қатнашчилари ўз фикр-мулоҳазаларини билдириб, Ҳакамлик судлари фаолиятини ривожланишига тўсиқ бўлаётган муаммолар ҳақида тўхталдилар ва бартараф қилиш бўйича таклиф ва тавсияларини бердилар.

Повышается доверие к третейским судам
23 июля 2018 года на расширенном заседании Исполнительного комитета Торгово-промышленной палаты обсуждены итоги деятельности Третейских судов системы за 1 полугодие 2018 года.
Как отмечалось на заседании, в целях обеспечения благоприятных правовых, экономических и социальных условий для реализации предпринимательской инициативы, усиления гарантий защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства, оказания всестороннего содействия в улучшении деловой среды и инвестиционного климата, всемерной поддержки внешнеэкономической деятельности субъектов предпринимательства 9 июля 2018 года принят Закон Республики Узбекистан «О Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан» в новой редакции.
Согласно статьи 16 Закона в систему Палаты также входят третейские суды, а также Палата имеет право для разрешения экономических споров в соответствии с законодательством создавать третейские суды (ст.21), кроме того впервые на уровне закона о ТПП отдельная статья посвящена третейским судам, где закреплено, что при Палате и ее территориальных управлениях функционируют третейские суды и они осуществляют свою деятельность в соответствии с законодательством (ст.26).
В настоящее время в системе ТПП функционирует 15 Третейских судов, в список которых включены 105 высококвалифицированных специалистов в сфере юриспруденции, экономики, информатики и другие.
Проводимая работа по пропаганде преимуществ третейского разбирательства и установленные льготы для членов ТПП при обращении в Третейские суды дают положительные результаты.
Количество споров, рассматриваемых в третейских судах, увеличивается, и эта тенденция, несомненно, будет сохраняться, поскольку многие предприниматели только изучают преимущества третейских судов и готовятся к использованию предоставляемой ими помощи по рассмотрению споров. Оперативность рассмотрения спора, возможность сторон выбрать третейских судей из числа специалистов, которым доверяет каждая из них, меньшие финансовые издержки, способ ведения рассмотрения дела, больше напоминающий деловые переговоры, - все то, что ценит любой предприниматель, и предоставляют третейские суды.
Третейскими судами при ТПП за 2007-2018 гг. рассмотрены 12827 дел на общую сумму 756,3 млрд. сум, 55,6 млн. долларов США и 195 024 евро, в том числе за 6 месяцев текущего года било рассмотрено 2381 дело на общую сумму 252,7 млрд. сум, 1,4 млн. долларов США, что по количеству больше на 1704 дела по сравнению аналогичным периодом 2017 года.
На заседании также было отмечено, что в течение 6 месяцев Торгово-промышленной палатой Узбекистана и ее территориальными подразделениями, постоянно действующими третейскими судами проделана большая работа по развитию института третейских судов в системе. В частности, с участием третейских судей были проведены более 230 семинаров и других мероприятий.
На заседании озвучены конкретные предложения и соображения по созданию необходимых условий для нормального функционирования и укреплению материально-технической базы третейских судов, совершенствованию правовых основ третейского разбирательства, повышению квалификации третейских судей.