Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси, Милан шаҳри (Италия) Савдо-саноат палатаси қошидаги FORMAPER агентлиги ва Қозоғистон Республикасининг савдо ва саноат корхоналари уюшмаси билан ҳамкорликда Европа Иттифоқининг техник кўмагида 2017-2019 йиллар давомида “Қиймат занжирларини яратиш, барқарор ривожланиш ва эко-инновацияларни такомиллаштириш орқали озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги корхоналарининг рақобатбардошлигини ошириш” лойиҳасини амалга оширилаётганини маълум килади.
Лойиҳадан кўзланган мақсад, озиқ-овқат маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва қайта ишлашда қишлоқ хўжалиги корхоналарини самарали қўллаб-қувватлаш, ҳамда уларни сифат жиҳатдан янги рақобатбардошлик даражасига олиб чиқиш мақсадида профессионал мутахассислар тармоғини яратиш ва мустаҳкамлашдан иборат.
2018 йилнинг 23-27 июл кунлари ушбу лойиҳа доирасида ташкил этилган навбатдаги 5 кунлик семинар “Le Grande Plazа” меҳмонхонасининг конференц-залида «Барқарор ишлаб чиқариш; чиқиндиларни бошқариш; қайта тикланадиган энергия; қишлоқ хўжалигида энергия самарадорлигини ошириш» мавзусида семинар бўлиб ўтди.

Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан в партнёрстве с Агенством FORMAPER Торгово-промышленной палаты г. Милан (Италия) и Ассоциацией торговых и промышленных предприятий Казахстана при техническом содействии Евросоюза реализует проект «Повышение конкурентоспособности предприятий пищевой и сельскохозяйственной промышленности посредством совершенствования цепочек создания стоимости, устойчивого развития и эко-инноваций (AGROCOMP)» в период 2017-2019 гг.
С 23 по 27 июля 2018 г. в конференц-зале гостиницы «Le Grande Plaza» состоялся пятидневный семинар на тему: «Устойчивое производство; Управление отходами; Возобновляемая энергия, энергоэффективность в сельском хозяйстве» с участием международного тренера из Италии Maurizio Acciarri.