“Ўзбекистон-Нидерландия” агро-бизнес-форуми ва «В2В» форматида учрашув бўлиб ўтди.
2019 йил 12 март куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан ҳамкорликда “Ўзбекистон-Нидерландия” агро-бизнес-форуми ва икки мамлакатнинг ишбилармон доира вакиллари билан «В2В» форматида учрашув бўлиб ўтди.
Нидерландия Қироллигининг (Москва резиденцияси) элчиси Рене Джонс-Бос бошчилигидаги делегация таркибидан қишлоқ хўжалиги, хусусан, мева-сабзовотларни етиштириш ва қайта ишлаш, инновацион суғориш тизимлари, ўсимликларни етиштириш, иссиқхоналар қуриш, совутиш ускуналари, йирик чорва қорамолларни етиштириш, боғдорчилик, мевали дарахтларни етиштириш, йилқичилик, замонавий иссиқхоналар учун қуёшдан ҳимояловчи воситалар, паррандачилик ва бошқа соҳаларда фаолият юритувчи етакчи 45 та компания вакиллари ўрин олган.
Учрашув давомида Нидерландия Қироллигининг делегация вакиллари Ўзбекистонда инвестицион муҳитни янада яхшилаш, иқтисодиётни либераллаштириш, тадбиркорларнинг қонуний ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш борасида амалга оширилаётган ишлар билан танишдилар.
Икки мамлакат ишбилармон доира вакиллари иштирокидаги «В2В» учрашувида Ўзбекистон ва Нидерландия ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш истиқболлари, жумладан, икки мамлакат корхоналарининг ҳамкорлик алоқаларини янада жадаллаштириш бўйича ўзаро фикр алмашилди.
Таъкидлаш жоизки, 2018 йилги ўзаро товар айланмасининг ҳажми 147,26 млн. АҚШ долларини ташкил этди, улардан 11,58 млн. АҚШ доллари экспорт, 135,68 млн. доллар импортга тўғри келади.
Ўзбекистон Республикасидан Нидерландияга металлар, машина ва ускуналар, мева-сабзавот маҳсулотлари, ноорганик кимёвий моддалар, тўқимачилик маҳсулотлари, пластмассадан тайёрланган буюмлар ва бошқа маҳсулотларни экспорт қилишади.
Нидерландия Қироллигидан Ўзбекистонга кимёвий маҳсулотлар, машина ва ускуналар, мева-сабзавот маҳсулотлари, озиқ-овқат маҳсулотлари, уй ҳайвонлари, оптик асбоблар ва бошқалар импорт қилинади.
Мамлакатимизда Нидерландия капитали иштирокида 47 корхона мавжуд. Шу жумладан: 30 таси қўшма корхоналар, шундан 17 таси 100% Нидерландия капитали асосида фаолият юритиб келмоқда. Республикада 9 та озиқ-овқат ва енгил саноатда фаолият юритадиган Нидерландия компаниясининг ваколатхоналари аккредитациядан ўтган.
14 март куни делегация вакиллари Наманган вилоятининг қишлоқ хўжалиги корхоналари билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш учун салоҳият ва имкониятларни намойиш этиш мақсадида Наманган вилоятига ташриф буюришади.
Шунингдек, ташриф давомида Нидерландия делегацияси вакиллари Тошкентда «AgroWorld-2019» халқаро кўргазмасида иштирок этишни режалаштирмоқда.

Организован агробизнес-форум «Нидерланды – Узбекистан» и «В2В» с деловыми кругами двух стран.
Торгово-промышленной палатой Республики совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан 12 марта 2019 года организован агробизнес- форум «Нидерланды – Узбекистан» и «В2В» встреча с деловыми кругами двух стран.
В состав делегации Королевства Нидерландов во главе с Послом (с резиденцией в г.Москве) Рене Джонс-Бос вошли представители 45 ведущих нидерландских компаний по различным отраслям сельского хозяйства, в частности выращивание и переработка плодоовощной продукции, картофеля, инновационные системы опрощения, растениеводство, строительство теплиц, холодильного оборудования, выращивание крупного рогатого скота, садоводства, выращивание фруктовых деревьев, коневодство, солнцезащитные средства для современных теплиц, птицеводство и другие.
В ходе встречи делегация Королевства Нидерландов ознакомились с проводимыми реформами в Узбекистане по улучшению инвестиционного климата, либерализации экономики, а также обеспечению защиты законных прав и интересов предпринимателей.
Между деловыми кругами двух стран в формате «В2В» были обсуждены перспективы дальнейшего развития Узбекско-Нидерланского торгово-экономического сотрудничества, в том числе состоялся обмен мнениями по активизации партнерских отношений между предприятиями Узбекистана и Нидерландов.
Следует отметить, что товарооборот за 2018 года составил 147,26 млн. долл. США, из которых 11,58 млн. долл. США составляют экспорт, 135,68млн. долл. США составляют импорт.
Структуру экспорта Узбекистана в Нидерланды составляют: базовые металлы, машины и оборудование, плодоовощная продукция, продукты неорганической химии, текстильная продукция, продукция из пластика и др. Из Нидерландов в РУ импортируются химические продукты, машины и оборудование, плодоовощная продукция, домашние животные, оптические инструменты, пищевая продукция и др.
В Узбекистане осуществляют свою деятельность 47 предприятий с участием нидерландского капитала, в т.ч. 30 – СП, 17 – со 100%-м нидерландским капиталом. В республике аккредитованы представительства 9 компаний Нидерландов, которые осуществлют деятельность в отраслях пищевой и легкой промышленности.
14 марта делегация планирует посетить сельхозпредприятия Наманганской области с целью демонстрации имеющего потенциала и возможностей для дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества, а также принять участие на Международной выставке «AgroWorld-2019» в г.Ташкенте.