ШҲТ саммити – муштарак мақсадлар рўёби учун қулай мулоқот майдони​.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 13-14 июнь кунлари Қирғизистоннинг Бишкек шаҳрида бўлиб, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг ўн тўққизинчи мажлисида иштирок этди.
Саммитнинг асосий тадбирлари 14 июнь куни "Ала-арча" қароргоҳида бўлиб ўтди. Дастлаб давлат раҳбарлари тор доирада учрашдилар.
Қирғизистон Республикаси Президенти Сооронбай Жээнбеков раислигида ўтган мажлисда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев, Ҳиндистон Республикаси Бош вазири Нарендра Моди, Қозоғистон Республикаси Президенти Қосим-Жомарт Тоқаев, Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин, Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Имрон Хон, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин ва Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон иштирок этди.
Томонлар ШҲТ мамлакатлари ўртасидаги алоқаларни кенгайтиришга, сиёсат, иқтисодиёт ва хавфсизлик соҳаларида кўп томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашга оид ҳамда халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалаларни муҳокама қилдилар.
ШҲТ Бош котиби Владимир Норовнинг ташкилот фаолиятига доир ҳисоботи тингланди.
Давлат раҳбарлари кенгашининг кенгайтирилган таркибдаги мажлисида ташкилотга аъзо мамлакатлар билан бирга кузатувчи, мулоқот бўйича шерик мақомидаги давлатлар, халқаро ташкилотлар делегациялари раҳбарлари қатнашди. Унда ШҲТни ривожлантиришнинг истиқболдаги йўналишлари, муҳим минтақавий ва халқаро масалалар юзасидан фикр алмашилди. Иқтисодий ва инвестициявий шерикликни кенгайтириш, транспорт-коммуникация соҳасидаги ҳамкорликни фаоллаштириш масалалари ва кўп томонлама кооперациянинг бошқа жиҳатлари кўриб чиқилди.
Мажлисда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев нутқ сўзлади.
ШҲТ доирасида ташкил этиладиган турли мақомдаги учрашувлар Ўзбекистоннинг стратегик мақсадларини рўёбга чиқариш учун қулай майдондир. ШҲТ минтақасидаги транспорт коммуникациялари мамлакатимизнинг жаҳон бозорига чиқишида муҳим омил бўлса, савдо-иқтисодий ва инвестициявий алоқалар юртимиз иқтисодиётини ривожлантириш, юқори технологияли корхоналар ташкил этишга хизмат қилади. Хавфсизлик соҳасидаги ҳамкорлик минтақавий тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлайди.
Бинобарин, Ўзбекистон ШҲТ доирасидаги барча тадбирларда фаол иштирок этиб келмоқда. Давлатимиз раҳбарининг кўп томонлама ҳамкорликни ривожлантириш бўйича ШҲТнинг Остона (2017) ва Циндао (2018) саммитларида илгари сурган таклиф ва ташаббуслари қўллаб-қувватланиб, изчил амалга оширилмоқда.
Хусусан, Циндаода Давлат раҳбарларининг Ёшларга қўшма мурожаати қабул қилинди, ўтган йилнинг сентябрида Тошкентда ШҲТга аъзо давлатлар темир йўл бўйича идоралари раҳбарларининг биринчи учрашуви ўтказилди. Президентимизнинг қарорларига мувофиқ пойтахтимизда ШҲТнинг Халқ дипломатияси маркази таъсис этилди, Самарқанд шаҳрида “Ипак йўли” халқаро туризм университети очилди. Жорий йилнинг иккинчи ярмида эса аъзо давлатлардаги ёшлар ташкилотлари иштирокида Ахборот технологиялари ва инновацион ривожланиш ҳамда Стартап ташаббуслари ва лойиҳалари бўйича форумлар ўтказиш режалаштирилган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ўз нутқида минтақага доир долзарб масалаларга эътибор қаратиб, уларни ҳал этиш бўйича амалий таклифлар билдирди.
Давлат раҳбарлари кенгаши мажлиси якунида ҳужжатларни имзолаш маросими бўлди.
Бишкек декларацияси қабул қилинди. Аъзо мамлакатлар ўртасида турли соҳалардаги шерикликни ривожлантириш, ШҲТнинг бошқа халқаро тузилмалар билан ҳамкорлигига доир 22 та ҳужжат имзоланди.
Ўзбекистон Президентининг таклифига мувофиқ, ШҲТга аъзо мамлакатларнинг Рақамлаштириш ва ахборот-коммуникация технологиялари соҳасидаги ҳамкорлиги концепцияси ҳамда Ҳудудлараро ҳамкорликни ривожлантириш дастури қабул қилинди.
ШҲТга раислик Россия Федерациясига ўтди.
Оммавий ахборот воситалари вакиллари билан учрашувда саммит самарали ўтгани, имзоланган ҳужжатлар ташкилотни янада ривожлантириш, минтақа мамлакатлари ва халқларини тараққиёт йўлида жипслаштиришга хизмат қилиши таъкидланди.
Саммит доирасида ШҲТ Ёшлар кенгашининг мажлиси ҳам бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон, Қирғизистон, Қозоғистон, Хитой, Россия ва Тожикистондан ёшлар ташкилотлари вакиллари иштирок этди.
Мажлисда минтақа ёшларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, таълим сифатини яхшилаш, ўзаро тажриба алмашишига имконият яратиш, тадбиркорлик лойиҳалари ва инновацион ғояларини рўёбга чиқаришга кўмаклашиш, бандлигини таъминлаш каби қатор масалалар муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев шу куни Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгашнинг саммитида иштирок этиш учун Бишкекдан Душанбега жўнаб кетди.

Саммит ШОС - удобная площадка для переговоров по реализации общих целей
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 13-14 июня принял участие в девятнадцатом заседании Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества в Бишкеке.
Основные мероприятия саммита состоялись 14 июня в резиденции "Ала-Арча". Главы государств провели переговоры в узком формате.
В заседании, проводившемся под председательством Президента Кыргызской Республики Сооранбая Жээнбекова, приняли участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Премьер-министр Республики Индия Нарендра Моди, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин, Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Имран Хан, Президент Российской Федерации Владимир Путин и Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон.
Стороны обсудили вопросы расширения и укрепления связей между странами-участницами организации, дальнейшего развития многостороннего политического, экономического сотрудничества и взаимодействия в сфере безопасности, проблемы международного и регионального характера.
Заслушан отчет о деятельности организации Генерального секретаря ШОС Владимира Норова.
В заседании глав государств в расширенном составе приняли участие руководители делегаций стран-наблюдателей, государств- партнеров по диалогу и международных организаций. Состоялся обмен мнениями о перспективных направлениях развития ШОС, важных региональных и международных проблемах. Рассмотрены вопросы расширения экономического и инвестиционного партнерства, активизации сотрудничества в транспортно-коммуникационной сфере и другие аспекты многосторонней кооперации.
На саммите выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Проводимые в рамках ШОС встречи различного формата являются удобной площадкой для реализации стратегических целей Узбекистана. Транспортные коммуникации в регионе ШОС служат важным фактором для выхода нашей страны на мировые рынки, а торгово-экономические и инвестиционные связи способствуют развитию экономики и созданию высокотехнологичных производств. Сотрудничество в сфере безопасности укрепляет мир и стабильность в регионе.
Наша страна активно участвует и развивает тесное сотрудничество в рамках ШОС. Поддерживаются и реализуются инициативы главы нашего государства, выдвинутые на саммитах ШОС, состоявшихся в Астане в 2017 году и Циндао в 2018 году.
В Циндао было принято Совместное обращение глав государств-членов ШОС к молодежи, в сентябре прошлого года в Ташкенте состоялась первая встреча руководителей железнодорожных администраций стран ШОС, в соответствии с постановлениями Президента в Ташкенте создан Центр народной дипломатии ШОС, в Самарканде – Международный университет туризма "Шелковый путь". Во второй половине текущего года при участии молодежных организаций стран-участниц планируется проведение форумов информационных технологий и инновационного развития, стартап-инициатив и проектов.
Президент Республики Узбекистан в своем выступлении обратил внимание на касающиеся региона актуальные вопросы и высказал практические предложения по их решению.
По завершении заседания Совета глав государств состоялась церемония подписания документов.
Принята Бишкекская декларация. Подписаны 22 документа о развитии партнерства между странами-членами в различных сферах, сотрудничестве ШОС с другими международными структурами.
По предложению Президента Узбекистана приняты Концепция о сотрудничестве государств-членов ШОС в сфере цифровизации и информационно-коммуникационных технологий и Программа развития межтерриториального сотрудничества.
Председательство в ШОС перешло к Российской Федерации.
На встрече с представителями СМИ отмечались успешное проведение саммита, направленность подписанных документов на дальнейшее развитие организации, сплочение стран и народов региона на пути развития.
В рамках саммита состоялось заседание Молодежного совета ШОС. В нем приняли участие представители молодежных организаций Узбекистана, Кыргызстана, Казахстана, Китая, России и Таджикистана.
На заседании обсуждались вопросы всесторонней поддержки молодежи, повышения качества образования, создания возможностей для обмена опытом, содействия реализации предпринимательских инициатив и инновационных идей, обеспечения занятости.
В этот же день Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев отбыл из Бишкека в Душанбе для участия в саммите Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии.