EТТБ Ўзбекистонлик экспортчилар ва импортчилар учун молиялаштиришнинг янги имкониятларини таклиф этади
EТТБнинг савдони ривожлантиришга кўмаклашиш дастури (TFP) доирасида Асака банк учун 20 миллион доллар миқдоридаги савдони молиялаштириш кредит лимити очилди.
Мутахассисларнинг фикрига кўра, бундай қўллаб-қувватлаш давлат банкига савдони молиялаштириш маҳсулотлари турларини кенгайтиришга ёрдам беради ва инвестициялар энергия хавфсизлиги ва корпоратив облигациялар бозорини ривожлантиришга ҳисса қўшади.
Бундан ташқари, савдони молиялаштириш учун кредит бутун Ўзбекистон бўйлаб 22 та филиалга эга бўлган "Асака" банкка савдо операцияларини кенгайтиришни истаган маҳаллий компанияларга молиявий ресурслар билан таъминлаш, шунингдек, импорт-експорт операцияларини қўллаб-қувватлаш, савдо-сотиқни молиялаштириш бўйича маҳсулотлар турларини ва хизматларини кенгайтириш учун ёрдам беради.
TFP дастури EТТБ сармоя киритадиган мамлакатларда, шу жумладан, ушбу мамлакатлар ва уларнинг ичидаги халқаро савдонинг ривожланишига ёрдам беради. Ушбу дастур асосида EТТБ ушбу мамлакатларнинг банклари томонидан амалга ошириладиган халқаро савдо операцияларининг сиёсий ва тижорат тўловлари хавфини ўз зиммасига олган халқаро тасдиқловчи банкларга кафолат беради.
Маълумот:
Бу EТТБнинг Ўзбекистондаги дастурига қўшилган еттинчи ҳамкор банкдир. Савдони ривожлантиришга кўмаклашиш дастури экспортчилар ва импорт қилувчилар, шу жумладан кичик ва ўрта корхоналар учун молиялаштириш имкониятини таъминлайди, маҳаллий мувофиқликни кучайтиради ва савдони молиялаштириш кўникмаларини яхшилайди. Асосий эътибор хусусий сектор фаолиятини қўллаб-қувватлаш ва экологик тоза технологиялар, материаллар ва хизматлар савдосини ривожлантиришга қаратилади.
2017 йилда EТТБнинг Ўзбекистон билан алоқалари тикланганидан сўнг, TFP жамоаси иккита минтақавий конференция ва олтита ўқув семинарларини ўтказдилар, уларда 500 га яқин маҳаллий банк мутахассислари иштирок этдилар. 2019 ва 2020 йилларда EТТБ ҳукумат билан халқаро савдони молиялаштириш маҳсулотлари, шу жумладан факторинг ва молиявий технологиялар учун яхшиланган ишбилармонлик муҳитини яратишда ёрдам бериш учун қонунчилик ва тартибга солишни такомиллаштириш бўйича ишлайди.
Бугунги кунга қадар EТТБ Ўзбекистон иқтисодиётидаги 70 та лойиҳага 1,3 млрд эвро микдорида сармоя киритган.

ЕБРР предлагает новые возможности финансирования для узбекских экспортеров и импортеров
В рамках программы ЕБРР по содействию торговле (TFP) для государственного банка «Асака Банк» открыт кредитный лимит для финансирования торговли в размере$ 20 млн.
По мнению специалистов, такая поддержка поможет государственному банку расширить ассортимент продуктов торгового финансирования, а инвестиции будут способствовать энергетической безопасности и развитию рынка корпоративных облигаций. Кроме того, кредит для торгового финансирования поможет «Асака Банку», который имеет 22 филиала по всему Узбекистану, получить хорошие возможности для предоставления финансовых ресурсов отечественным компаниям, стремящимся расширить свои торговые операции, а также поддерживать импортные и экспортные операции, далее развивать свои корреспондентские банковские услуги и укреплять свой ассортимент продуктов торгового финансирования.
Программа TFP содействует развитию международной торговли в странах, в которые инвестирует ЕБРР, в том числе в Узбекистане, из этих стран и внутри них. В рамках этой программы ЕБРР предоставляет гарантии международным подтверждающим банкам, принимая на себя политический и коммерческий платежный риск международных торговых операций, осуществляемых банками в этих странах.
СПРАВКА:
Это уже седьмой банк-партнер ЕБРР, присоединившийся к программе в Узбекистане. Программа по содействию торговле обеспечит доступ к финансированию экспортеров и импортеров, включая малые и средние предприятия, укрепит местный потенциал в области соблюдения требований и повысит квалификацию в области финансирования торговли. Основное внимание будет уделяться поддержке операций частного сектора и содействию торговле экологически чистыми технологиями, материалами и услугами.
После возобновления отношений ЕБРР с Узбекистаном в 2017 году команда TFP провела две региональные конференции и шесть учебных семинаров, в которых приняли участие около 500 отечественных банковских специалистов. В 2019 и 2020 годах ЕБРР будет работать с правительством над совершенствованием законодательства и регулирования, чтобы помочь создать улучшенную деловую среду для продуктов финансирования международной торговли, включая факторинг и финансовые технологии.
На сегодняшний день ЕБРР инвестировал 1,3 млрд. евро в рамках 70 проектов в экономику Узбекистана. Поддержка малого бизнеса особенно важна, поскольку страна движется к реформированию своей экономики и укреплению частного сектора.