Қўқон ва Марғилон янада обод бўлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 14 сентябрь куни Фарғона вилоятидаги “Қўқон” эркин иқтисодий зонасига ташриф буюрди.
Бу ерда, дастлаб, Қўқон ва Марғилон шаҳарларини комплекс ривожлантиришга хорижий инвестициялар жалб этиш бўйича янги лойиҳалар тақдимоти ўтказилди. Жумладан, келгуси уч йилда бу икки шаҳарга халқаро молия институтларининг 1 миллиард 354 миллион долларлик имтиёзли кредитлари йўналтирилиши режалаштирилган. Бу маблағ учта йўналишда – саноат ва тадбиркорликни ривожлантириш, инфратузилма объектларини модернизация қилиш ҳамда кўп қаватли уй-жойлар қуриш соҳаларида ўзлаштирилиши кўзда тутилган.
Қўқон шаҳрида саноат ва тадбиркорликни ривожлантириш мақсадида 510 миллион доллар миқдорида маблағлар жалб этилиши режалаштирилган. Шунингдек, қишлоқ хўжалигини ривожлантириш учун 63 миллион, хизмат кўрсатиш ва сервис соҳасидаги лойиҳаларга 31 миллион доллар маблағ йўналтирилади. Шаҳарда тадбиркорларга молиявий кўмаклашиш дастури доирасида халқаро молия муассасаларининг 500 миллион долларлик инвестициялари ўзлаштирилади.
Шаҳарда инфратузилма объектларини ривожлантиришга 124 миллион доллар маблағ йўналтирилиши мўлжалланмоқда. Ушбу маблағлар ҳисобидан ичимлик ва оқова сув тармоқлари, иссиқлик тизими, автомобиль йўлларини модернизация қилиш, шунингдек, электр ва газ тармоқларини янгилаш бўйича жами 90 та лойиҳа амалга оширилади.
Уй-жой фондини ривожлантириш учун 220 миллион доллар миқдорида инвестициялар жалб этилиб, 9 қаватли 17 та, 12 қаватли 36 та, 16 қаватли 65 та уй-жой барпо этилади.
Марғилон шаҳрида кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик секторини молиявий қўллаб-қувватлаш учун 300 миллион доллар маблағ йўналтирилади. Саноат, қишлоқ хўжалиги, хизмат кўрсатиш ва сервис соҳаларига бериладиган маблағлар шаҳарда янги ишлаб чиқариш қувватларини барпо этиш, тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли фаровонлигини янада яхшилаш имконини яратади.
Марғилонда инфратузилмани ривожлантириш учун 87,6 миллион доллар, уй-жойлар қурилишига 110 миллион доллар маблағ сарфланади. Яқин йилларда ушбу шаҳарда 9 қаватли 12 та, 12 қаватли 54 та, 16 қаватли 16 та турар-жой барпо этилиб, аҳолининг эҳтиёжи тўлиқ таъминланади. Шу тариқа иккала шаҳарда ўзига хос янги шаҳарчалар қад ростлайди.
Давлатимиз раҳбари уй-жойлар қурилишига оид лойиҳалар билан танишар экан, уларни қайта кўриб чиқиш, Қўқон ва Марғилон шаҳарларини ривожлантириш бўйича беш йиллик режа қилиш зарурлигини таъкидлади.
– Аввало, қаерда қийинчилик борлигини, одамларнинг фикрини ўрганиш керак, – деди Президент. – Аҳоли қачон қайси ҳудудда қурилиш бўлишини билсин. Уй-жой билан иш ўринлари мутаносиб бўлиши зарур. Фарғоналикларнинг ҳунармандчилик анъаналари, ҳудуд имкониятларини инобатга олиб, чарм-пойабзал, чинни, заргарлик буюмлари ишлаб чиқариш ва бошқа турдаги корхоналар ташкил этиш зарур.
Президент Шавкат Мирзиёев «Қўқон» эркин иқтисодий зонасидаги «Шаффоф омадли саноат» қўшма корхонаси фаолияти билан танишди.
«Қўқон» эркин иқтисодий зонаси вилоятда рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш, хомашё ва ресурсларни чуқур қайта ишлаш асосида замонавий ишлаб чиқаришларни ташкил этишга хорижий ва маҳаллий инвестицияларни жалб қилиш учун қулай майдонга айланмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 12 январдаги фармонига асосан ташкил этилган саноат зонаси қарийб 710 гектар майдонда жойлашган. Бу ерда машинасозлик, тўқимачилик, электр техникаси, фармацевтика, озиқ-овқат саноати, чарм-пойабзал ва бошқа тармоқларда умумий қиймати 180 миллион долларлик 94 та инвестициявий лойиҳа амалга оширилмоқда.
Бугунги кунда 52 миллион долларлик 29 та лойиҳа ишга туширилган, 1 минг 700 га яқин иш ўрни ташкил этилган. Жорий йилнинг саккиз ойида эркин иқтисодий зона резидентлари томонидан жами қиймати 407 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилиб, 3,3 миллион долларлик товар экспорт қилинган.
Ҳозирги кунда ҳудудда қиймати 135,1 миллион долларлик 65 та лойиҳа бўйича ишлар давом этмоқда. Мазкур лойиҳаларга 55 миллион доллар миқдоридаги инвестициялар ўзлаштирилди. Улар ишга туширилгач, қўшимча 3,1 триллион сўмлик янги турдаги саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ўзлаштирилади, 120 миллион долларлик товар экспорт қилиниб, 4,5 мингга яқин иш ўрни ташкил этилади.
Президент Шавкат Мирзиёев “Қўқон” эркин иқтисодий зонасининг салоҳияти, бу ердаги корхоналар имконияти билан танишар экан, ушбу ҳудудни янада ривожлантириш учун Туркиянинг “Гебзе” саноат зонаси тажрибасини ўрганиш, унга тадбиркорларни танлаб жойлаштириш зарурлигини таъкидлади.
– Бу ерда божхона бўлимини ташкил этиш керак, улар қандай маҳсулот импорт қилинаётган бўлса саноат зонасида шу турдаги товарларни ишлаб чиқариш бўйича тавсия бериши лозим. Мамлакатимиздаги барча эркин иқтисодий зоналар фаолиятини шу нуқтаи назардан қайта кўриб чиқиш зарур. Чунки эркин иқтисодий зоналарда энергиятежамкор, импорт ўрнини босувчи, экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқарилмас экан, иқтисодиётимизнинг рақобатбардошлигини оширолмаймиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
«Шаффоф омадли саноат» қўшма корхонаси давлатимиз раҳбарининг жорий йил май ойидаги ташрифи якунида ишлаб чиқилган Фарғона вилоятини 2019-2020йилларда ривожлантириш бўйича ҳудудий инвестиция дастури доирасида ташкил этилган.
Бу ерда йилига 230 минг дона метан ва 250 минг дона пропан ускуналари, 300 минг дона бутловчи ва эҳтиёт қисмлар ишлаб чиқарилади. 400 ишчи меҳнат қиладиган корхона маҳсулотлари Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Россия каби давлатларга экспорт қилинади.
Корхонада келаси йилдан юк ташувчи каралар, 2021 йилдан Ўзбекистонда биринчи марта электромобиллар ишлаб чиқариш мўлжалланмоқда. Хитойнинг “Silk road company” компанияси билан ҳамкорликда барпо этиладиган мазкур янги қувват учун ҳозирда 3 гектар майдон ажратилган. Лойиҳанинг умумий қиймати 30 миллион АҚШ доллари бўлиб, унинг 24 миллион доллари хорижий инвестициядир.
Ҳисоб-китобларга кўра, юртимизда ишлаб чиқариладиган экологик тоза электромобиллар нархи 3 минг доллар атрофида бўлади. Улар нефть маҳсулотлари чекланган шароитда муҳим аҳамият касб этади. Электромобиллар бир марта қувватлантирилгандан сўнг 150 километр масофани босиб ўта олади.
Мазкур лойиҳа ишга тушса, йилига 2 минг дона электромобиль ишлаб чиқарилади. Бу ички бозорни транспортнинг ушбу янги тури билан таъминлаш баробарида экспорт қилиш имконини беради.
Давлатимиз раҳбари шу ерда «Қўқон» эркин иқтисодий зонасида ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларни кўздан кечирди, фарғоналик тадбиркорлар билан суҳбатлашди.
Мамлакатимизда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш, соҳа субъектларини ҳар тарафлама қўллаб-қувватлаш бўйича мутлақо янги тизим яратилмоқда. Президентимизнинг соҳага доир қатор фармон ва қарорлари қабул қилинди, кейинги уч ой ичида Бош вазирнинг Тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш қабулхоналари, Кичик бизнес ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги ташкил этилиб, тадбиркорларга ғов бўлаётган кўплаб бюрократик тўсиқлар бартараф этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари ҳудудларга ташрифи чоғида тадбиркорлар билан мунтазам учрашиб, уларнинг муаммоларини тингламоқда, фаолиятига тўсиқ бўлаётган камчиликларни бартараф этиш юзасидан зарур чоралар кўрмоқда.
Бу галги учрашувда ҳам Президентимиз тадбиркорлардан ўзларини қийнаётган муаммоларни рўй-рост, очиқ-ойдин баён этишларини сўради. Жамиятимизда бизнес муҳитини яратиш, тадбиркорларнинг “қўлини ечиш”, уларни ташаббусларини қўллаб-қувватлаш юзасидан ўз фикрларини билдирди.
– Мен кимни уддабурон тадбиркор деб биламан? Ҳисобида камида 20 миллион доллар пули бўлган ишбилармонни. Бир пайтлар 2-3 миллион доллар маблағи бўлган тадбиркорни топиш амримаҳол эди, ҳозир 20-30 миллион доллар пули бўлган, йирик-йирик корхоналар қураётган, иқтисодиётимизни кўтараётган юртдошларимиз кўпайди. Биз соҳани ривожлантириш бўйича дастлабки қадамларни қўйдик. Энди жамиятимизда бизнес муҳити ярата олсак, одамларни тадбиркорликка ўргата олсак, кўзлаган натижаларимизга эришамиз. Сизлар юртимизга келажакда ҳам нафингиз тегиши учун фарзандларингизга билимингизни мулк қилиб қолдиришингиз лозим. Шунда жамият ўзгаради, тадбиркорлик қонида бор авлод кириб келади, улар давлатимизни ҳам, халқимизни ҳам бой қилади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Учрашувда фарғоналик тадбиркорлар давлатимиз раҳбари билан самимий мулоқотдан руҳланганини, эркин ишлаши ва мулкдор бўлиши учун яратилган имкониятлардан фойдаланиб, янада самарали лойиҳаларни амалга оширишга бел боғлашларини билдирди.
Давлатимиз раҳбари Қўқон шаҳридаги Буюк алломалар музейида Фарғона вилояти фаоллари, нуронийлар, зиёлилар билан мулоқот қилди. Унда маданият, маърифат соҳаларидаги ўзгаришлар, ёшлар таълим-тарбияси ҳақида сўз борди.
Президентимиз 2017 йил 22 июнь куни Фарғона вилоятига ташрифи чоғида Қўқон шаҳридаги Буюк алломалар музейида ҳам бўлган ва уни таъмирлашга доир кўрсатмалар берган эди. Шундан сўнг музейда кенг кўламли таъмирлаш ишлари олиб борилди. Музей замон талабларига жавоб берадиган ҳолга келтирилди. Заллар кенгайтирилиб, зарур техник воситалар билан жиҳозланди. Бино атрофи ободонлаштирилиб, том қисми янгидан ёпилди.
Музей экспозицияси 5 бўлимдан иборат. Биринчи бўлим Илк ўрта асрларда Марказий Осиёда илм-фан ва маданият, деб номланади.Унда Мусо Хоразмий, Абу Наср Форобий, Абу Райҳон Беруний, Абу Али ибн Сино, Аҳмад Фарғоний, Имом Бухорий, Имом Термизий, Имом Мотуридий, Юсуф Хос Ҳожиб, Маҳмуд Қошғарий, Аҳмад Яссавий, Маҳмуд Замахшарий, Бурҳонуддин Марғиноний каби буюк алломалар ҳаёти, илмий-ижодий фаолиятига оид маълумотлар, улар яратган ноёб қўлёзмалар нусхалари ўрин олган.
Музейнинг иккинчи бўлимида Темурийлар даврида яратилган илм-фан ва маданиятга доир осори-атиқалар, Амир Темур, Мирзо Улуғбек, Саъдиддин Тафтазоний, Ғиёсиддин Жамшид, Али Қушчи, Мирхонд каби алломаларга оид тарихий асарлар намойишга қўйилган. Шунингдек, музей экспозицияларидан XVIII-XIX асрларда Фарғона водийсидан етишиб чиққан Машраб, Ҳувайдо, Садойи, Низомий Ҳўқандий, Азимий, Увайсий, Амирий, Нодира, Ҳакимхон Тўра, Гулханий, Фазлий, Муҳйи, Муқимий, Фурқат, Завқий, Маҳмуд Ҳаким Яйфоний, Ҳазиний каби улуғ сиймолар ҳаёти ва ижоди ҳақида маълумот олиш мумкин.
Яна бир бўлимда эса Туркистонда жадидчилик ҳаракати ва унинг машҳур намояндалари Маҳмудхўжа Беҳбудий, Абдурауф Фитрат, Абдулла Авлоний, Ҳамза Ҳакимзода Ниёзий, Ашурали Зоҳирий, Иброҳим Даврон, Исҳоқхон Ибрат ҳаёти ва фаолияти кенг ёритилган. Қўқон хаттотлик санъати, миллий ҳунармандчилик ҳамда зиёратгоҳларга доир маълумотлар ва экспонатлар ҳам қўйилган.
Музейнинг бешинчи бўлимида XX асрда Фарғона водийсидан етишиб чиққан улуғ олимлар, академиклар – Қори Ниёзий, Теша Зоҳидов, Раҳима Аминова, Пўлат Қаюмий, Боқий, Азиз ва Лазиз Қаюмовлар ва бошқаларнинг ҳаёти ва илмий ижодий фаолиятини акс эттирувчи материаллар ва экспонатлар ўрин олган.
Музей қошида “Алломалар ворислари” номли ўқув-ахборот маркази ташкил этилган. Ушбу марказ илмга ва ижодий фаолиятга қизиқувчи ёшлар учун маҳорат мактаби вазифасини ўтамоқда.
Мулоқотда мамлакатимизда миллий қадриятларни эъзозлаш ва тарғиб этиш, буюк алломалар меросини ўрганишга катта эътибор қаратилаётгани қайд этилди. Бахшичилик ва мақом санъати бўйича халқаро фестиваллар ўтказилгани бу борада улкан аҳамиятга эга бўлди. Имом Бухорий, Имом Термизий марказлари, Мирзо Улуғбек ва Муҳаммад Хоразмий номидаги иқтидорли болалар мактаблари, адиблар номлари билан аталган ижод мактаблари ташкил этилди. Президент мактаблари, янги олий ўқув юртлари ёш авлод учун янада кенг имкониятлар яратди.
– Вақт шиддат билан ўтяпти. Ҳар бир соҳа бўйича изланишда, тинимсиз ҳаракатдамиз. Ўзгаришлар бор, лекин ҳали бизни қаноатлантирмайди, – деди Президент.
Фаоллар бутун Фарғона вилоятида бўлгани каби Қўқон шаҳрида ҳам улкан бунёдкорлик ишлари амалга оширилаётгани, Халқаро ҳунармандчилик фестивали туфайли шаҳар янада обод бўлиб, бу ерга бутун дунёдан меҳмонлар келганини мамнуният билан қайд этишди.
Давлатимиз раҳбари Қўқон шаҳридаги Буюк алломалар музейи ёнида байрамона кайфиятда кетаётган юртдошларимиз билан учрашди. Самимий суҳбатда қўқонликлар Президент Шавкат Мирзиёевга шаҳарда олиб борилаётган улкан бунёдкорлик ишлари ва рўй бераётган янгиланишлар учун миннатдорлик билдирди.

Коканд и Маргилан станут еще краше
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14 сентября посетил свободную экономическую зону “Коканд” в Ферганской области.
Здесь была проведена презентация новых проектов по привлечению инвестиций в комплексное развитие Коканда и Маргилана. В частности, в будущем планируется направление в эти два города льготных кредитов международных финансовых институтов в размере 1 миллиарда 354 миллионов долларов. Предусмотрено, что эти средства будут освоены в трех направлениях: развитии промышленности и предпринимательства, модернизации объектов инфраструктуры и строительстве многоэтажных домов.
Для развития промышленности и предпринимательства Коканда намечено привлечь 510 миллионов долларов. Вместе с тем на развитие сельского хозяйства будет направлено 63 миллиона долларов, в проекты по развитию сферы услуг и сервиса – 31 миллион долларов. В городе в рамках программы по финансовому содействию предпринимателям будут освоены инвестиции международных финансовых учреждений в размере 500 миллионов долларов.
На развитие объектов инфраструктуры будет направлено 124 миллиона долларов. За счет этих средств намечено реализовать 90 проектов, в том числе по модернизации сетей подачи питьевой воды и канализации, теплоснабжения, автомобильных дорог, электро- и газопроводов.
Для развития жилого фонда будут привлечены инвестиции в размере 220 миллионов долларов и построены 17 девятиэтажных, 36 двенадцатиэтажных, 65 шестнадцатиэтажных домов.
В целях поддержки сектора малого бизнеса и частного предпринимательства Маргилана будет направлено 300 миллионов долларов. Средства, выделяемые на развитие промышленности, сельского хозяйства, сферы услуг и сервиса, создадут возможность для запуска новых производственных мощностей, развития предпринимательства, дальнейшего улучшения благосостояния населения.
В Маргилане на развитие инфраструктуры будет направлено 87,6 миллиона долларов, строительство жилья – 110 миллионов долларов. В ближайшие годы в этом городе будут построены 12 девятиэтажных, 54 двенадцатиэтажных, 16 шестнадцатиэтажных домов, и потребности населения в жилье будут полностью удовлетворены. Таким образом, в обоих городах будут построены два своеобразных новых городка.
Глава государства, знакомясь с проектами по строительству жилья, отметил необходимость их повторного пересмотра, подготовки пятилетнего плана по развитию Коканда и Маргилана.
- Вначале необходимо изучить, где имеются трудности, узнать мнение людей, - сказал Президент. - Пусть население знает, когда и в каком регионе будет осуществлено строительство. Жилье и рабочие места должны развиваться пропорционально. С учетом ремесленнических традиций ферганцев, возможностей региона необходимо создавать предприятия по производству кожевенно-обувной, фарфоровой продукции, ювелирных изделий и другие.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью совместного предприятия «Шаффоф омадли саноат», расположенного в свободной экономической зоне «Коканд».
Свободная экономическая зона «Коканд» становится удобной площадкой для расширения производства конкурентоспособной продукции в области, привлечения иностранных и местных инвестиций для создания современных производств на основе глубокой переработки сырья и ресурсов.
Промышленная зона, созданная в соответствии с указом Президента страны от 12 января 2017 года, располагается на площади почти в 710 гектаров. Здесь реализуется 94 инвестиционных проекта на общую сумму 180 миллионов долларов в машиностроении, текстильной, фармацевтической, продовольственной, кожевенно-обувной промышленности, в сфере электротехники и других отраслях.
В настоящее время задействовано 29 проектов на 52 миллиона долларов, создано около 1 700 рабочих мест. За восемь месяцев текущего года резидентами свободной экономической зоны произведено продукции на 407 миллиардов сумов, экспортировано товаров на 3,3 миллиона долларов.
В настоящее время продолжается работа по 65 проектам стоимостью 135,1 миллиона долларов. В процессе реализации этих проектов освоены инвестиции в размере 55 миллионов долларов. С их задействованием будет освоено производство новых видов промышленных товаров на 3,1 триллиона сумов, экспортировано товаров на 120 миллионов долларов и создано около 4,5 тысячи рабочих мест.
Президент Шавкат Мирзиёев, знакомясь с потенциалом свободной экономической зоны «Коканд», отметил, что для ее дальнейшего развития необходимо изучить опыт промышленной зоны “Гебзе” Турции.
- Здесь нужно создать таможенный отдел, который должен давать рекомендации по производству товаров в промышленной зоне. Необходимо пересмотреть деятельность всех экономических зон нашей страны с этой точки зрения. Так, если в свободных экономических зонах не производить энергосберегающую, импортозамещающую продукцию, мы не сможем повысить конкурентоспособность нашей экономики, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Совместное предприятие «Шаффоф омадли саноат» создано в рамках региональной инвестиционной программы по развитию Ферганской области в 2019-2020 годах, разработанной по итогам поездки главы нашего государства в область в мае этого года.
Здесь будут производиться в год 230 тысяч штук оборудования для метана, 250 тысяч штук для пропана, 300 тысяч штук комплектующих и запасных частей.
Продукция предприятия, на котором работают 400 человек, будет экспортирована в такие страны, как Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Россия и другие.
В следующем году на предприятии планируется производить грузоподъемные кары, с 2021 года – впервые в Узбекистане электромобили. Для этого нового производства, которое будет возводиться совместно с китайской компанией “Silk road company”, выделено 3 гектара площади. Общая стоимость проекта составляет 30 миллионов долларов США, из которых 24 миллиона долларов – иностранные инвестиции.
По расчетам стоимость производимых в нашей стране экологически чистых электромобилей будет составлять около 3 тысяч долларов. Это имеет важное значение в условиях ограниченных запасов нефтепродуктов. Электромобили с одной подзарядкой могут проехать 150 километров.
С запуском данного проекта в год будет производиться 2 тысячи электромобилей. Вместе с обеспечением внутреннего рынка новым видом транспорта это позволит экспортировать электромобили.
Глава нашего государства осмотрел продукцию, производимую в свободной экономической зоне «Коканд», побеседовал с ферганскими предпринимателями.
Глава нашего государства во время поездок в регионы регулярно встречается с предпринимателями, выслушивает их проблемы, принимает необходимые меры по устранению недостатков, мешающих их деятельности.
И в этот раз Президент попросил предпринимателей откровенно рассказать о волнующих их проблемах. Высказал свои суждения о создании в стране бизнес-среды, “развязывании рук” предпринимателей, поддержке их инициатив.
- Кого я считаю умелым предпринимателем? Делового человека, у которого на счету есть не менее 20 миллионов долларов. Было время, когда трудно было найти предпринимателя с 2-3 миллионами долларов, сейчас расширились ряды наших соотечественников, у которых на счету есть 20-30 миллионов долларов, которые строят крупные предприятия, развивают нашу экономику. Мы сделали первые шаги на пути развития этой сферы. Теперь, если мы создадим в обществе бизнес-среду, научим людей предпринимательству, то добьемся намеченных результатов. Для того, чтобы внести свой вклад в будущее страны, вы должны в наследство своим детям дать знания. Тогда изменится наше общество, вырастет поколение с предпринимательской жилкой, которое обогатит и государство, и народ, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На встрече с ферганскими предпринимателями отмечено, что все воодушевлены искренней беседой с главой государства, и намерены реализовать еще более эффективные проекты, используя возможности, созданные для свободной работы и становления собственником.
Глава государства в Коканде в Музее великих мыслителей беседовал с активистами Ферганской области, ветеранами, представителями интеллигенции. Речь шла об изменениях в области культуры, просвещения и образования.
Президент во время визита 22 июня 2017 года в Ферганскую область также посетил Музей великих мыслителей в Коканде, дал указания по его ремонту. Затем здесь был проведен масштабный ремонт. Убраны морально устаревшие экспонаты, и музей приведен в соответствие с современными требованиями. Расширены залы музея, они оснащены техническими средствами. Территория возле музея благоустроена.
Экспозиция музея состоит из 5 разделов. Первый раздел называется "Наука и культура Центральной Азии". Здесь представлены сведения о таких выдающихся мыслителях, как Мусо Хоразми, Абу Наср Фороби, Абу Райхон Беруни, Абу Али ибн Сино, Ахмад Фаргони, Имом Бухари, Имом Термизи, Имом Матуриди, Юсуф Хос Хожиб, Махмуд Кошгари, Амад Яссави, Махмуд Замахшари, Бурхонуддин Маргинани, а также копии их рукописей.
Во втором разделе музея представлены экспонаты эпохи Темуридов, исторические произведения, касающиеся Амира Темура, Мирзо Улугбека, Саъдиддина Тафтазони, Гиёсиддина Жамшида, Али Кушчи, Мирхонда. Также в экспозициях музея можно получить сведения о таких выдающихся личностях, вышедших в XVIII-XIX веках из Ферганской долины, как Машраб, Хувайдо, Садойи, Низоми Хуканди, Азими, Увайси, Амири, Нодира, Хакимхон Тура, Гулхани, Фазли, Мухйи, Мукими, Фуркат, Завки, Махмуд Хаким Яйфони, Хазини.
Еще в одном разделе широко освещается движение джадидов в Туркестане, жизнь и деятельность его ярких представителей – Махмудходжи Бехбуди, Абдурауфа Фитрата, Абдуллы Авлони, Хамзы Хакимзода Ниёзи, Ашурали Зохири, Иброхима Даврона, Исхакхана Ибрата. Также имеются экспонаты, касающиеся искусства каллиграфии Коканда, национального ремесленничества и данные о местах поклонения.
Пятый раздел музея представлен материалами и экспонатами, касающимися вышедших из Ферганской долины выдающихся ученых, академиков – Кори Ниёзи, Теша Зохидова, Рахимы Аминовой, Пулата Каюмий, Боки, Азиза и Лазиза Каюмовых и других.
При музее создан информационно-учебный центр “Потомки мыслителей”, который выполняет роль школы мастерства для молодежи, увлекающейся наукой.
На встрече отмечалось, что в нашей стране уделяется большое внимание почитанию национальных ценностей, изучению наследия великих мыслителей. Также большое значение имело проведение международных фестивалей по искусству бахши и макома. Созданы центры Имома Бухори, Имома Термизи, школы для одаренных детей имени Мирзо Улугбека и Мухаммада Хоразми. Президентские школы, новые высшие учебные заведения открывают новые возможности для молодежи.
- Время летит быстро. По каждой сфере мы ведем изыскания, неустанно трудимся. Изменения есть, но они нас не могут удовлетворить, - сказал Президент.
Активисты области отметили, что, как по всей Фергане, так и в городе Коканде в рамках подготовки к Международному фестивалю по народно-прикладному искусству осуществлена масштабная созидательная работа.
Глава нашего государства встретился с кокандцами, которые проходили в праздничном настроении по улицам города, прилегающим к Музею великих мыслителей. Здесь горожане выразили искреннюю благодарность Шавкату Мирзиёеву за благие дела по улучшению и благоустройству Коканда.