ССП да Афғонистон ишбилармон доира вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди
Бугун, 5-декабр куни Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси Адҳам Икрамов Афғонистон Халқаро савдо палатаси раиси Маил Ага Хаир Хва ва Афғонистон Савдо ва инвестиция палатаси раиси Тавакул Шаҳ Аҳмад Яр бошчилигидаги Афғонистон ишбилармон доира вакиллари билан учрашди.
Учрашувда, шунингдек, Халқаро савдо палатаси бошқаруви аъзоси Камалудин Набизада, Афғонистондаги ХСП бошқаруви аъзоси Азиз Аҳмад Атиф, Афғонистондаги ХСП бошқарув аъзоси ва Афғонистон миллий ёқилғи корпорацияси актсиядори Эзатуллоҳ Сафи, ХСП Афғонистон жамғармаси президенти ва Файз компанияси раҳбари Нур Муҳаммад Файз қатнашдилар.
Учрашувда Ўзбекистон билан Афғонистон ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди. Хусусан, ўзаро савдо ҳажмини ошириш ва турларини кенгайтириш бўйича чора-тадбирлар, Афғонистон компанияларининг Ўзбекистондаги истиқболли лойиҳаларда иштироки кўриб чиқилди. Шу билан бирга, ҳамкорликнинг устувор ёъналишлари қишлоқ хўжалиги, нефт ва газ, транспорт ва логистика эканлиги таъкидлаб ўтилди.
Суҳбат давомида томонлар бугунги кунда Ўзбекистонда афғон капитали иштирокидаги 306 та корхона, шу жумладан, 100 фоиз чет эл сармояси иштирокидаги 20 та корхона фаолият кўрсатаётгани ва 2019 йил январ-сентабр ойларида товар айланмаси хажми қарийб 450 минг АҚШ долларини ташкил этганини таъкидладилар.
Шу билан бирга, томонлар «Термиз карго» экспорт маркази базасида бир вақтнинг ўзида 300 тагача юк машинасини қабул қила оладиган «Ҳайратон-Термиз» логистика марказининг имкониятларини, ҳамда темир ёъл орқали кириш йўллари ва контейнерларни сақлаш учун омборларга эга эканлигини таъкидладилар.

В ТПП состоялась встреча с деловыми кругами Афганистана
Cегодня, 5 декабря Председатель Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан Адхам Икрамов встретился с деловыми кругами Афганистана во главе с председателем Международной торговой палаты Афганистана Мэйл Ага Хайр Хва и председателем Торгово-инвестиционной палаты ИРА Тавакул Шах Ахмад Яр.
На встрече также приняли участие, член правления МТП в Афганистане Камалудин Набизада, член правления МТП в Афганистане акционер Национальной топливной корпорации ИРА Азиз Ахмад Атиф, член правления МТП в Афганистане и акционер Национальной топливной корпорации ИРА Эзатулла Сафи, президент «ICC Afghanistan Foundation» и группа компаний «Файз» Нур Мохаммад Файз.
На встрече были обсуждены вопросы дальнейшего углубления торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и Афганистаном. В частности, рассмотрены меры по увеличению объемов и расширению номенклатуры взаимного товарооборота, участие афганских компаний в перспективных проектах в Узбекистане. Вместе с тем было отмечено, что приоритетными сферами партнерства является сельское хозяйство, нефтегаз, транспорт и логистика.
В ходе беседы, стороны отметили, что на сегодняшний день на территории Узбекистана осуществляют деятельность 306 предприятий с участием афганского капитала, в том числе 20 предприятий со 100 процентным иностранным капиталом, а товарооборот за январь-сентябрь 2019 года составил около 450 тысяч долларов США.
Вместе с тем, стороны также отметили потенциал логистического центра «Хайратон-Термез» на базе экспортного центра «Termiz kargo», который способен одновременно принимать до 300 грузовых машин, а также имеет подъездные железнодорожные пути и склады для хранения контейнеров.