Савдо-саноат палатасида Хитойнинг Шанхай шаҳри Халқаро савдони ривожлантириш кенгаши делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди.
2019 йил 12 декабрь куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатасида Шанхай шаҳрининг Халқаро савдони ривожлантириш кенгаши раиси ўринбосари Ли Джиган бошчилигидаги Хитой делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Ўзбекистон ва Хитой ўртасида савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари ҳамда икки давлат ўртасида халқаро арбитраж соҳасида ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш масалалари муҳокама этилди.
Учрашувда Хитой делегацияси раҳбари, Шанхай халқаро савдони ривожлантириш Кенгаши раисининг ўринбосари Ли Джиган самимий қабул учун Cавдо-саноат палатасига ўз миннатдорчилигини билдириб, Ўзбекистон билан очиқ ва ҳар томонлама манфаатли алоқаларни йўлга қўйиш муҳимлигини таъкидлади. Шу билан бирга Хитойлик ишбилармонлар Ўзбекистоннинг жадал ривожланаётган иқтисодиётига катта қизиқиш билан қараётганликлари ҳамда Ўзбекистон билан савдо-сотиқ алоқаларини кенгайтиришдан манфаатдор эканликлари гапириб ўтди.
Учрашув давомида томонлар халқаро арбитраж соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш масалаларини муҳокама қилиб, бу борада халқаро арбитраж орқали низоларни ҳал этиш бўйича ўзаро тажриба алмашиш, Тошкент халқаро арбитраж маркази ва Шанхай халқаро арбитраж маркази ўртасида ҳамкорликни йўлга қўйиш, Ўзбекистон учун халқаро ҳакамларни тайёрлаш ҳамда тижорат соҳасида низоларни ҳал этиш бўйича хорижий ҳакамларни жалб этиш масаласини муҳокама этдилар.

В ТПП прошла встреча с делегацией Совета по содействию международной торговле г.Шанхая, КНР
12 декабря 2019 года в Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан состоялась встреча с делегацией КНР во главе с заместителем председателя Совета по содействию международной торговле г.Шанхай господином Ли Чжиганом, на которой обсуждены перспективы развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, а также возможности расширения партнерских отношений в сфере международного арбитража между Узбекистаном и Китаем.
На встрече глава китайской делегации господин Ли Чжиган выразил свою благодарность Торгово-промышленной палате за оказанный приём и подчеркнул важность формировании открытых и взаимовыгодных торговых отношений с Узбекистаном. В свою очередь, китайская сторона отметила значительный рост интереса китайского бизнеса к быстроразвивающейся экономике Узбекистана, а также расширению взаимной торговли между двумя странами.
В ходе встречи стороны также обсудили вопросы расширения сотрудничества в сфере международного арбитража, установления партнерских отношений между Ташкентским Международным арбитражным центром и Шанхайским Международным арбитражным центром по вопросам обмена опытом по разрешению споров посредством международного арбитража, подготовки международных арбитров для Узбекистана, а также привлечения иностранных арбитров к разрешению споров.