МЕДИАЦИЯ ВА ҲАКАМЛИК МУҲОКАМАСИ – САМАРАЛИ ВА ҚУЛАЙ
Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси томонидан АҚШ халқаро тараққиёт агентлиги (USAID)нинг Ўзбекистонда  суд-ҳуқуқ ислоҳотлари бўйича дастури доирасида  2019 йил  18 декабрда Жиззах  шаҳрида “Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишда ҳакамлик судлари ва медиациянинг роли” мавзусида илмий-амалий семинар ўтказилди.
Семинарда Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси ҳузуридаги ва унинг Жиззах вилояти ҳудудий бошқармаси ҳузуридаги Ҳакамлик судлари судьялари, Жиззах вилоят ҳокимлиги, адлия бошқармаси масъул ходимлари, иқтисодий суди, туманлараро судлар судьялари, тадбиркорлар, “Тадбиркор аёл” уюшмасининг вилоят бошқармаси ходимлари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этишди.
Анжуманда “Ўзбекистонда низоларни муқобил ҳал қилиш: ҳуқуқий асослари ва ривожланиш босқичлари”, “Хорижий давлатларда медиация: ҳуқуқий асослари ва амалиёт”, “Ҳакамлик судларида иқтисодий низоларни ҳал қилишнинг ўзига хос хусусиятлари”, “Ҳакамлик муҳокамасининг афзалликлари ва ҳакамлик судларида иш юритиш тартиби” мавзуларида ҳуқуқшунос олимлар ва  мазкур соҳанинг тажрибали  мутахассислари маъруза қилдилар.
Илмий-амалий семинарда таъкидланганидек мамлакатимизда суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш соҳасида кенг кўламли ва самарали ишлар амалга оширилмоқда. Шунингдек, давлат органларининг аҳоли билан мулоқотини такомиллаштириш, уларнинг муаммоларини ҳал этишнинг янги механизмларини жорий қилиш этишнинг норматив-ҳуқуқий асослари такомиллаштирилмоқ.
Сўнгги йилларда низоларни муқобил усуллар орқали ҳал этишга катта  эътибор берилмоқда. Низоларни муқобил ҳал қилиш усулларига хусусан қуйидагилар киради:   музокара; талабнома юбориш, медиация, ҳакамлик судлари ва халқаро тижорат арбитражи.
Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси ҳузуридаги Ҳакамлик судининг раиси,  юридик фанлар доктори Фозилжон Отахонов ўз маърузасида низоларнинг муқобил ҳал қилиш усулларининг ҳуқуқий асослари яратилганлиги, жумладан ҳакамлик судлари ва медиация тўғрисида махсус қонунлар қабул қилинганлигини таъкидлади.
Хусусан, Ўзбекистон Республикасининг  “Ҳакамлик судлари тўғрисида”ги Қонунида ҳакамлик судлари фаолиятининг асосий принциплари,  уларни ташкил этиш ва ҳисобини юритиш тартиби, мазкур судлар томонидан ҳал этиладиган низолар, ҳакамлик битими шакли ва мазмуни, ҳакамлик судьясига қўйиладиган талаблар, ҳакамлик судининг таркибини шакллантириш, низони ҳакамлик судида ҳал қилиш билан боғлиқ харажатлар, ҳакамлик муҳокамаси, ҳакамлик судининг ҳужжатлари, ҳакамлик судининг ҳал қилув қарори юзасидан низолашиш ва уни ижро этишга оид нормалар белгиланганлигини қайд қилди.
“Медиация тўғрисида”ги Қонунда: медиациянинг мақсади, асосий принциплари, медиаторларга қўйиладиган талаблар, медиаторларнинг ва медация тарафларининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари, медиаторлар реестрини юритиш тартиби, медиация тўғрисида келишув, медиация жараёни, медиация натижасига низони ҳал қилинганлиги тўғрисидаги келишувга оид нормалар мустаҳкамланганлиги муҳим аҳамият касб этмоқда.
Низоларни нафақат давлат судлари (фуқаролик ишлари бўйича судлар, иқтисодий судлар), балки  ҳакамлик судлари воситасида ҳал қилиш кўлами ҳам тобора кенгайиб бормоқда. “Бунга сабаб, – дейди палата ҳузуридаги Ҳакамлик судининг раисининг ўринбосари Рустам Шаймардонов,  ҳакамлик судларида низоларни кўришнинг қуйидаги афзаллик жиҳатлари мавжудлигидир, яъни тарафларда судьяни мустақил танлаш имконияти борлиги;  низолар битта инстанцияда ҳал этилиши; иш кўриш қисқа муддатларда амалга оширилиши; ҳакамлик суди харажатлари низоларни иқтисодий ва фуқаролик ишлари бўйича судларда кўриш ва ҳал этиш учун кетадиган суд харажатларидан камлиги;  ҳакамлик суди муҳокамаси махфий ва ошкор қилиниши мумкин эмаслиги; ҳакамлик муҳокамаси тарафларнинг келишувига мувофиқ белгиланиши мумкинлигидир”.
Бунга қуйидагилар яққол мисол бўла олади, Савдо-саноат палатаси ва унинг ҳудудий бошқармалари ҳузурида ташкил қилинган 15 та Ҳакамлик судлари томонидан 2007–2019 йиллар мобайнида  жами 26307 та ишлар кўрилган бўлиб, даъво суммаси 907,6 млрд. сўм, 64,1 млн. АҚШ доллари, 1,1 млн Еврони ташкил қилган, шу жумладан жорий йилнинг 11 ойи мобайнида  жами 9014 та ишлар кўрилган бўлиб,  бу 2018 йилнинг шу даврида кўрилган ишлар сонига нисбатан 3233 тага кўпайган.
Профессионал медиатор, юридик фанлар номзоди Дилбаҳор Якубова ўз маърузасида семинар қатнашчиларини Австрия, Англия, АҚШ, Германия, Россия, Франция, Қозоғистон каби хорижий мамлакатларда медиациянинг ҳуқуқий асослари ва уни қўллаш амалиётини Ўзбекистон қонунчилиги билан таққослаган ҳолда батафсил таништирди. Шунингдек, семинарда медиация жараёни ҳаётий кейс орқали иштирокчиларни жалб қилган холда намойиш қилинди.
Семинар иштирокчилари ва маърузачилар томонидан  Ўзбекистонда низоларни муқобил ҳал қилишнинг  ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш, музокаралар ўтказиш ва талабномалар юбориш орқали низоларни ҳал қилиш амалиётини кенгайтириш, медиация марказларини ташкил қилиш, медиаторларни тайёрлаш бўйича ташкилий тадбирларни жадаллаштириш, ваколатли судлар билан ҳакамлик судлар  ўртасида ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш, ҳакамлик судьялари ва ҳакамлик судьялигига номзодларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш, низоларни кўриб чиқиш бўйича ҳакамлик судьялари ўртасида тажриба алмашиш, ҳакамлик судлари  ҳал  қилув  қарорлари  ижросини таъминлаш  каби масалалар бўйича таклиф ва мулоҳазалар билдирилди.

МЕДИАЦИЯ И ТРЕТЕЙСКОЕ РАЗБИРАТЕЛЬСТВО – ЭФФЕКТИВНО И УДОБНО
Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан 18 декабря 2019 года в городе Джизак проведен научно-практический семинар в рамках проекта ЮСАИД по судебно-правовой реформе в Узбекистане на тему “Роль третейских судов и медиации в защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства”
В работе семинара приняли участие председатели и судьи Третейских судов при Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан и территориальном управлении ТПП по Джизакской области, первый заместитель хокима Джизакской области, председатели межрайонных экономических судов, ответственные работники управления юстиции области и ассоциации деловых женщин «Тадбиркор аёл» по Джизакской области, адвокаты, медиаторы, предприниматели, а также представители средств массовой информации.
Как было отмечено в научно-практическом семинаре, в стране осуществляется широкомасштабная и эффективная судебно-правовая реформа. А также проводится работа по созданию нового механизма установления контактов государственных органов и населения в деле разрешения их проблем путем совершенствования их нормативно-правовых основ.
В последные годы уделяется большое внимание на методы альтернативного разрешения споров, которым относятся в частности переговоры, претензионный порядок, медиация, треетейское и арбитражное разбирательства.
В своей презентации председатель Третейского суда при Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан, доктор юридических наук Фозилжон Отахонов отметил, что в Узбекистане создана правовая основа способов альтернативного разрешения споров, в том числе приняты специальные законо о третейских суда и медиации.
Например, Законом Республики Узбекистан “О третейских судах” определены: споры, разрешаемые третейскими судами, форма и содержание третейского соглашения, требования, предъявляемые к третейскому судье, порядок формирования состава третейского суда, расходы, связанные с разрешением спора в третейском суде, процедура третейского разбирательства, акты третейского суда, порядок оспаривание решения третейского суда и исполнение решения третейского суда.
В последние годы количество рассматриваемых дел увеличивается не только в государственных судах, но и в третейских судах. Причина тому, сказал в свооем вступление заместитель председателя Третейского суда при палате Рустам Шаймардонов, является следующие преимущества третейского суда: возможность выбора самого третейского суда и конкретного третейского судьи (судей), место и время рассмотрения спора; закрытость (в хорошем понимании, исключающее внешнее давление и не нужную огласку) разбирательства дела; беспристрастность судей; экономичность; оперативность; наличие гарантии принудительного исполнения решений третейского суда.
Например, Третейскими судами при Торгово-промышленной палате и ее территориальных управлениях в 2007 – 2019 годах рассмотрены 26307 дел на общую сумму 907,6 млрд. сум и 64,1 млн. долларов США, 1,1 млн. Евро, в том числе за одиннадцать месяцев 2019 года рассмотрены 9014 дел, что на 3233 дела больше чем за аналогичный период прошлого года.
Профессиональный медиатор, кандидат юридических наук Дилбахор Якубова в своем докладе подробно ознакомила участников семинара с правовой основой и практикой применения медиации в таких странах, как Австрия, Англия, Германия, Казахстан, Россия, США, Франция сравнивая с законодательством Узбекистана. Кроме того, спиикеры поделились с участниками семинара своим опытом применения института медиации на практике и демонстрировали на основе конкретного жизненного кейса процесс медиации с привлечением участников семинара.
Участниками научно-практического семинара озвучены конкретные предложения: по пропаганде и агитации преимуществ альтернативного разрешения споров в том числе деятельности третейских судов; созданию повсеметно центров медиации, ускорению подготовки профессиональных медиаторов; обобщению материалов практики третейских судов и изданию сборника; развитию взаимодействий третейских судов с компетентными судами; подготовке, переподготовке и повышению квалификации кандидатов в третейские судьи и третейских судей; установлению обмена опыта третейских судьей по разрешению споров; обеспечению исполнения решений третейских судов; совершенствованию правовых основ альтернативного разрешения споров.