ПОЙТАХТДА “РАҚАМЛИ ТОШКЕНТ” ДАСТУРИ АМАЛГА ОШИРИЛАДИ
Президентнинг 17.03.2020 йилдаги “Тошкент шаҳрида рақамли технологияларни кенг жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Ҳужжат билан “Рақамли Тошкент” комплекс дастури тасдиқланди, унинг доирасида 2020 йилда қуйидагилар жорий этилади:
• авиа, темир йўл ва бошқа транспорт хизматларига электрон чипталарни онлайн сотиб олиш ягона ахборот тизими – 1 майга қадар;
• барча умумтаълим мактабларида журнал ва ўқувчиларнинг кундаликларини қоғоз шаклида юритишни бекор қилиш ҳамда уларни электрон тарзда юритишга мўлжалланган ягона ахборот тизими - 1 сентябрга қадар;
• коммунал хизматлар (табиий газ, электр энергияси, ичимлик сув ва иссиқ сув) бўйича тўловларни онлайн тўлаш ҳамда коммунал хизмат кўрсатувчи ташкилотлар билан электрон ҳамкорликни таъминловчи “Менинг уйим” ягона ахборот тизими -1 ноябрга қадар;
• “Ягона электрон тиббий карта” ахборот тизимини жорий этиш ва “Электрон поликлиника” ахборот тизимига 62 та оилавий поликлиникани улаш - 1 декабрга қадар.
Буни рўёбга чиқариш учун пойтахт ҳокимлиги Рақамли ривожланиш департаментини таъсис этади ва унинг тузилмасида тармоқ лойиҳа офислари, унинг ҳузурида эса “Рақамли пойтахт” ахборот-таҳлил маркази ташкил этилади. Департамент раҳбари лавозимига кўра ахборот технологияларини жорий этиш бўйича Тошкент шаҳар ҳокимининг ўринбосари ҳисобланади.
Департаментнинг жорий харажатлари Тошкент шаҳрининг маҳаллий бюджетидан молиялаштирилади, шу боис 1 апрелдан бошлаб уларга қуйидагилар ўтказилади:
биринчидан, тўлиқ миқдорда:
• Тошкент шаҳрида ташқи реклама объектларида (конструкцияларида) ташқи рекламани жойлаштириш (тарқатиш) ҳуқуқи учун ойлик йиғим, ташқи реклама объектлари учун реклама жойлари паспортларини беришдан тушадиган маблағлар ҳамда ташқи реклама объектларини қуриш ҳуқуқи учун электрон аукцион якунлари бўйича тўланган маблағлар (аукцион савдоларини ўтказганлик учун савдо ташкилотчисига тўланадиган маблағ чегириб қолинган ҳолда);
• Тошкент шаҳрида ташкил этилган йўл четида пуллик вақтинча автомобиль тўхтаб туриш жойларида тўхтаб туриш қоидалари бузилганлиги учун жарималар;
иккинчидан, Тошкент шаҳрида махсус автоматлаштирилган фото ва видеофиксация техника воситалари қайд этган йўл ҳаракати қоидалари бузилганлиги учун жарималарнинг 80%и, қолган 20%и эса – пойтахт ИИББнинг бюджетдан ташқари ривожлантириш жамғармасига.
Дастурни амалга ошириш асносида:
• лойиҳаолди ўрганишлар, лойиҳани амалга ошириш бўйича концепция ва техник топшириқларни ишлаб чиқиш Лойиҳа офислари томонидан амалга оширилади;
• лойиҳа-техник ҳужжатларининг экспертизаси фақат Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ва “Киберхавфсизлик маркази” ДУК томонидан ўтказилади;
• ахборот тизимлари ва дастурий маҳсулотлар ишлаб чиқувчиларни ва интеграторларни жалб қилиш, улар билан шартномалар тузиш Департамент томонидан танлов орқали амалга оширилади. 1 млрд сўмгача бўлган миқдорда лойиҳалар бўйича танлов пойтахт технопарки резидентлари ўртасида ўтказилади.
1 майдан давлат органлари ва ташкилотларининг ахборот тизимлари ва ресурсларида ахборотни шакллантириш, сақлаш ва қайта ишлаш фақат: ЖШШИР, юридик шахслар СТИРи,  кўчмас мулк  кадастр рақами,манзиллар географик коди ва транспорт воситасининг идентификация рақами ноёб идентификаторларидан фойдаланган ҳолда амалга оширилади.
1 сентябрдан  бошлаб ахборот тизимлари ва дастурий маҳсулотларни ишлаб чиқишда давлат органлари ва ташкилотлари қуйидагиларга мажбурдирлар:
• Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги томонидан тасдиқланган ягона технологик ечимлар, таснифлагичлар ва стандартлардан фойдаланиш;
• дастурий маҳсулотларни жорий этишда асосан лицензиялаш чекловларидан холи ягона очиқ форматдаги электрон ҳужжатлардан фойдаланишни таъминлаш;
• тасдиқланган тегишли миллий стандартлар ва техник талабларга мувофиқ аппарат-дастурий тизимларни ўрнатиш.
2020 йил 1 майга қадар шаҳар инфратузилмасининг ҳолати, давлат хизматларининг сифати ва аҳолини қизиқтирган бошқа масалалар юзасидан жамоатчилик назоратини ташкил этиш учун “Халқ назорати” портали ва мобиль иловаси ишга туширилиши керак.
Пойтахт ҳокимлиги ҳудудида (Шайхонтоҳур тумани, Ислом Каримов кўчаси, 51) “Рақамли Тошкент” вазиятлар маркази қурилади. Шаҳар маъмуриятига комплекс дастур лойиҳалари амалга оширилишининг жамоатчилик назоратини ташкил этиш, лойиҳаларнинг ҳолати, иштирокчилари, молиялаштириш ва зарур ускуналарни етказиб берувчилари тўғрисида тўлиқ маълумот бериш учун бир ой муддатда очиқ ахборот порталини ишга тушириш топширилди.

В СТОЛИЦЕ РЕАЛИЗУЮТ ПРОГРАММУ «ЦИФРОВОЙ ТАШКЕНТ»
Принято постановление Президента от 17.03.2020 г. «О мерах по широкому внедрению цифровых технологий в городе Ташкенте».
Документом утверждена комплексная программа «Цифровой Ташкент», в рамках которой в 2020 году внедряются:
• единая информационная система онлайн-приобретения электронных билетов на авиа-, ж/д и другие транспортные услуги – до 1 мая;
• единая информационная система для ведения журналов и дневников учащихся в электронной форме с отменой их бумажной формы во всех общеобразовательных школах – до 1 сентября;
• единая инфосистема «Менинг уйим» («Мой дом»), обеспечивающая онлайн-оплату коммунальных услуг (природный газ, электроэнергия, питьевая и горячая вода) и электронное взаимодействие с организациями, оказывающими коммунальные услуги, – до 1 ноября;
• информационная система «Ягона электрон тиббий карта» («Единая электронная медицинская карта»), 62 семейные поликлиники подключаются к информационной системе «Электрон поликлиника» («Электронная поликлиника») – до 1 декабря.
Чтобы это реализовать столичный хокимият учреждает Департамент цифрового развития, в структуре которого создаются отраслевые проектные офисы, а при нем – Информационно-аналитический центр «Ракамли пойтахт» («Цифровая столица»). Глава департамента по должности является замхокима Ташкента по вопросам внедрения информационных технологий.
Текущие расходы департамента финансируются из местного бюджета Ташкента, поэтому с 1 апреля в него начнут перечислять:
во-первых, в полном объеме:
• ежемесячные сборы за право размещения (распространения) внешней рекламы на объектах (конструкциях) наружной рекламы в Ташкенте, средства, поступающие от выдачи паспортов рекламных мест для объектов внешней рекламы, а также средства, выплачиваемые по итогам электронного аукциона на право строительства объектов наружной рекламы (за вычетом суммы, выплачиваемой организатору за проведение аукционных торгов);
• штрафы за нарушение правил остановки в придорожных платных местах временной остановки автотранспорта, организованных в Ташкенте;
во-вторых, 80% штрафов за нарушение правил дорожного движения, зафиксированных спец средствами фото- и видеофиксации в Ташкенте, остальные 20% – во внебюджетный Фонд развития столичного ГУВД.
В ходе реализации программы:
• проектные офисы проводят предпроектные изучения, разрабатывают концепции и техзадания по реализации проектов;
• экспертизу проектно-технических документов проводит исключительно Мининфоком и ГУП «Киберхавфсизлик маркази» («Центр кибербезопасности»);
• департамент путем проведения конкурсов привлекает и заключает договоры с разработчиками и интеграторами информационных систем и программных продуктов. По проектам до 1 млрд сумов конкурс проводится среди резидентов столичного технопарка.
С 1 мая формирование, хранение и обработка информации в информационных системах и ресурсах госорганов и организаций происходит исключительно с использованием уникальных идентификаторов: ПИНФЛ, ИНН юрлиц, кадастрового номера недвижимости, геокода адресов и идентификационного номера транспортного средства.
Начиная с сентября, при разработке информационных систем и программных продуктов госорганы и организации обязаны:
• использовать единые технологические решения, классификаторы и стандарты, утвержденные Мининфокомом;
• обеспечить использование преимущественно электронных документов единого открытого формата, свободных от лицензионных ограничений при внедрении программных продуктов;
• установить аппаратно-программные системы по утвержденным соответствующим национальным стандартам и техническим требованиям;
До 1 мая 2020 года должны запустить портал и мобильное приложение «Халк назорати» для организации общественного контроля за состоянием городской инфраструктуры, качеством госуслуг и другими вопросами, интересующими население.
На территории столичного хокимията (Шайхантахурский р-н, ул. Ислама Каримова, 51) построят ситуационный центр «Ракамли Тошкент». Городской администрации поручено в месячный срок запустить открытый информационный портал для организации общественного контроля за реализацией проектов программы, получения полной информации о состоянии, участниках и финансировании, а также поставщиках оборудования.